Ознака: Сашо Клековски
Македонија 20.07.23 | 19:26

Клековски: Владата на СДСМ и ДУИ е очајна, се распаѓа на секое поле

Ние нема да ги поддржиме устваните измени. Дали ќе се прави филибастеринг, дали ќе се прави бојкот, тотално е небитно, бидејќи клучната работа е дека нема да поддржиме...

Македонија 13.07.23 | 21:32

Клековски: Во моментов поголем проблем за Македонија се криминалот и корупцијата, а не уставните измени

Пораката е наменета пред се кон општата меѓународна заедница дека во моментов поголем проблем за Македонија е криминалот и корупцијата, а не уставните измени и тоа...

Македонија 13.07.23 | 08:59

Kлековски: Ново насилно менување на Уставот ќе остави трајни последици

„Ново насилно менување на Уставот ќе остави трајни последици, таков еден чекор ќе биде уште по катастрофален. Ние сме отворени за постизборна соработка на поширока...

Македонија 16.05.23 | 19:24

Клековски: Власта го злоупотребува европското знаменце, ги прекршува законите и нема вредносен компас

Во емисијата „За или Против“ на Алфа ТВ гостуваше аналитичарот Сашо Клековски и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ кој што истакна дека власта нема вредносен компас , ги прекршува...

Македонија 13.02.23 | 22:24

Клековски: Реконструкцијата е само обид за спас на владата на СДСМ и ДУИ

Не гледам дека нешто ќе се смени со ова реконструкција, ова пред се е маневар за спасување на владата, смета Сашо Клековски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување...

Македонија 03.02.23 | 20:24

Бугарите не ги интересираат правата, во голема заблуда сме ако мислиме дека ќе заврши со тоа, вели Клековски

ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени избори бидејќи има национален интерес, а тоа е дека 80 проценти од граѓаните мислат дека Македонија оди во погрешна насока и во таква ситуација...

Македонија 03.02.23 | 20:13

Клековски: Државата не ги спречуваше претходните инциденти, затоа целата атмосфера стигна до тука

Учтиво, културно, достоинствено. Вака ВМРО-ДПМНЕ ќе го чествува денот на раѓањето на Гоце Делчев, рече Сашо Клековски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашното...

Македонија 22.12.22 | 17:44

Слобода за Гордана!

Во десетгодишното пишување за „Нова Македонија“, сум пишувал слободно, без ограничувања за сите теми. Самопоставени ограничувања за коментирање, од повеќе причини,...

Македонија 18.11.22 | 20:28

Клековски: Не се само М-НАВ, се сеќавате на 1400 вработени кај Груби кои се уште не одат на работа?

Ние сме тука кај што сме затоа што никој не чувствува одговорност.  Македонија е земја на неказнивост, земја во која никој за ништо не е одговара. Издавањето на пасош...

Македонија 07.11.22 | 21:07

Kлековски: Ги ставаме Бугарите во ист кош со Хрватите, кои биле на страната на Македонија многу, многу пред Југославија

Политичкиот аналитичар и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Клековски, во вечерашната Топ Тема, вели дека лично нема ништо против внесувањето на останатите...

Македонија 07.09.22 | 18:36

Клековски: Со референдумот ќе испратиме јасна порака до Бугарија, а ЕУ ќе мора да ја почитува

И во 1992 година ја одбивме Лисабонската декларација па односите со ЕУ продолжија. И сега ЕУ ќе ја почитува демократски донесената одлука. Кон Бугарија ќе испратиме јасна...

Македонија 14.07.22 | 20:01

Клековски: ВМРО-ДПМНЕ ќе се откаже од барање за избори ако власта се откаже од предлогот, ако не се откажат да знаат дека уставни промени нема да им поминат

ВМРО-ДПМНЕ правеше, прави и ќе прави се да ја предомисли владата за францускиот предлог, затоа што владата е таа која одлучува. Се што правиме, вклучувајќи ги и понудите...

Македонија 18.06.22 | 19:56

Клековски: Премногу е, власта е делитимирана и нема капацитет да се справи со кризите кои што доминираат во државата

Сашо Клековски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва беше гостин во дневникот на телевизија Сител во тема на денот каде што истакна дека владата на СДСМ и...

Македонија 11.05.22 | 07:44

Клековски: Власта нема мнозинска поддршка, го изгуби легитимитетот на локалните избори, мора да се разговара за предвремени избори

Ние имаме ситуација каде оваа власт го изгуби легитимитетот на локалните избори. Они имаат легалитет што е различно од легитимитет. На локалните избори луѓето се изразија...

Македонија 08.05.22 | 21:34

Клековски: Договор со Бугарија во овој момент е возможен само ако тој биде толку лош за Македонија

Владејачкото мнозинство е толку очајно, што е подготвено да направи дури и непринципиелен договор со Бугарија, само за во јуни да може да го прикаже тоа како некаков...

Македонија 01.03.22 | 20:26

Клековски: Владата не споделува што преговара со Бугарија, и тоа создава сомнеж

Сашо Клековски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Што не е јасно на телевизија Алфа посочи дека наместо средствата од буџетот да се користат...

Македонија 13.02.22 | 16:09

Клековски: ВМРО-ДПМНЕ е носител на клучните реформи и воспоставување на главни механизми за транспарентност во државата

Ниско ниво исполнување на принципите на добро владеење во општините, значителни напори се потребни во страна на локалните самоуправи во Полошкиот плански регион и...

Македонија 08.02.22 | 20:50

Клековски: Декларацијата за Гоце Делчев ВМРО ДПМНЕ ја поднесе бидејќи Собранието не си ја врши работата

Во вечерашното гостување во Тема на денот во Централниот Дневник, гостуваше членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Клековски, тој истакна дека декларацијата за Гоце Делчев...

Македонија 08.02.22 | 20:27

Клековски: Дали СДСМ го маргинализира Собранието и опозицијата со eвропско знаменце на законите?

Некој од моите приоритети се внатре во ВМРО-ДПМНЕ да работам на проширување на отвореноста и инклузивноста за соработката со граѓанското општество. Би сакал да се покрене...