Ознака: саша богдановиќ
Скопје 06.05.21 | 17:32

Суспензија на ДУП-от сè уште нема, општина Центар врти „око Крагујевца“

На денешната 64-та седница на Советот на Општина Центар беше одобрен заклучокот за постапување според член 23 од Законот за урбанистичко планирање. Со донесувањето на...

Скопје 28.04.21 | 11:53

Иако седниците се онлајн, на Богдановиќ му се разбегале советниците по викендици, па не можел да ги собере

Општина Центар уште нема свикано седница за суспензија на Деталниот урбанистички план (ДУП). Инвеститорите секој ден можат да добијат правосилна дозвола за градба,...

Скопје 24.04.21 | 09:01

Богдановиќ мора да одговара, во друга нормална држава ќе имаше оставка

Петти ден молк од обвинителството за случајот на Саша Богдановиќ. Саша Богдановиќ не само што ја злоупотребил дозволата за движење, туку свесно ги прекршил и законите. Јасно...

Македонија 23.04.21 | 14:52

Попов до Богдановиќ: Според записник на Пазарна, гостин во хотел си бил од полноќ, а снимката е пред тоа, не си смеел да бидеш во кафеаната

Лагите на Саша Богдановиќ се со кратки нозе. Според записник од Пазарната инспекција, тој се чекирал во хотелот во 12 часот, односно точно на полноќ. А, снимката која излезе...

Македонија 22.04.21 | 20:19

Богдановиќ и СДСМ ништо не исполнија што ветуваа и затоа ќе ја понесат политичката цена во октомври

До каде е изградбата на кулите за смог низ Општина Центар, до каде се ветените монтажни паркинзи, до каде е новата општинска зграда, до каде е новата спортска сала на...

Македонија 22.04.21 | 19:40

Нелоски: Богдановиќ беше во хотел за време на полициски час, го прекрши законот и протоколите

Законот важи за сите освен за функционерите на власта. Ова го кажувам затоа што господинот Богдановиќ бил излезен по 20 часот. Она што ВМРО-ДПМНЕ го кажува е дека Богдановиќ...

Македонија 22.04.21 | 14:49

Богдановиќ со килава одбрана, крши полициски час и не му упаѓаат специјалци само затоа што е дел од власта

  Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богданопвиќ продолжува да заглавува во обидот да се оправда за прекршување на полицискиот час и седењето во ресторан во...

Скопје 21.04.21 | 21:05

Му преседна кафаната: Богдановиќ цел ден објаснува каде преспал синоќа и зошто гостите не ги одвел дома

Градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ цел ден се објаснува зошто и со кого седел во хотелски ресторан во Дебар Маало во полициски час. Седењето во хотелскиот ресторан...

Скопје 21.04.21 | 14:53

Богдановиќ го сместувал новиот кошаркар, но тој играл за Работнички уште пред четири дена

Извештаите на спортските портали го демантираат тврдењето на градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ откако беше фатен синоќа во кафеана.Тој твди дека не седел во...

Скопје 21.04.21 | 10:55

Богдановиќ: Не седев во кафани, сместував гости во хотел дојдени од Белград и новиот кошаркар на Работнички

Саша Богдановиќ, градоначалникот на скопската општина Центар демантира дека вчера во време на полициски час бил во ресторан во Дебар маало во време кога угостителските...

Скопје 20.04.21 | 23:27

ВМРО ДПМНЕ: Овие слики од кои се гледа како Богдановиќ седи со друштво сам во кафана, и таа работи само за него покажуваат колку се забегани Богдановиќ и луѓето околу Заев

За Богдановиќ и луѓето на Заев не важи закон, крши полициски час и кафана само за него работи, додека народ умира по болници. Богдановиќ крши полициски час. Кафана буквално...

Скопје 20.04.21 | 22:43

По скандалот со седење во кафеана за време на полициски час, Богдановиќ се правда, сместувал кошаркар

По скандалот со седење во кафеана за време на полициски час и кога е забрането работење на угостителски објекти, градоначалникот на скопската општина Центар Саша Богдановиќ,...

Скопје 20.04.21 | 22:14

Саша Богдановиќ седи во кафеана во Дебар Маало во време на полициски час

Саша Богдановиќ, актуелниот градоначалник на општина Центар седи во еден од скопските ресторани во Дебар маало во време на полициски час и во период кога е на сила забраната...

Скопје 16.04.21 | 14:13

Богдановиќ: Инвеститорот поднесе барање за градежна дозвола за зградата спроти „Холидеј ин“, но јас не сум дал правосилност

Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ денеска потврди дека инвеститорот преку е-системот на Општината поднел барање за градежна дозвола за првата зграда...

Скопје 15.04.21 | 20:41

Богдановиќ: Штетите кои би настанале од суспендирање на урбанистичкиот план ќе ги сноси Општината

Според новиот Закон за урбанистичко планирање штетите што би настанале од суспендирањето на планот и отстранувањето на недостатоците на урбанистичкиот план ќе ги...

Скопје 15.04.21 | 13:23

Кој лаже – министерот или градоначалникот: Има или нема елаборат за суспензија на планот кај Холидеј ин?

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ деновиве на неколку гостувања по телевизиските дебати за актуелната тема за објектите што се планирани да се градат...

Скопје 13.04.21 | 23:30

Богдановиќ има рок од две недели да даде одобрение за градба кај Холидеј Ин или да ги врати парите

Во гостувањето на Клик Плус вечерва, советничка во општина Центар, Јана Белчева Андреева посочи дека краток е рокот да се најде решение за спорниот проект кај Холидеј...

Скопје 13.04.21 | 23:16

Богдановиќ: Не е доцна околу висококатниците кај Холидеј Ин, решение може да биде Министерството за транспорт

„Не е спорно да се вратат парите. Во овие две недели ќе отвориме постапки. Но, решение може да биде Министерство за транспорт и врски, кое може да потпише суспензија...

Скопје 13.04.21 | 23:06

Белчева до Богдановиќ: Вашата моќ пред една година била доволно силна да го стопирате планот

„Општината малку селективно постапуваше“, му порача советничката во општинското Собрание Јана Белчева на градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ во дебатниот...

Скопје 13.04.21 | 22:57

Богдановиќ: Има неколку решенија на кои ќе работиме во следните две недели врзани за локацијата кај Холидеј Ин

Во своето гостување во Клик Плус, вечерва, градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ посочи дека во овие две недели, општината ќе направи се што е во нејзина...