Ознака: Саса
Економија 15.09.20 | 12:09

„Саса“ ќе плати казна од најмногу 100.000 евра за истекувањето на јаловина во реката Каменица

Министерството за животна средина и просторно планирање, во врска со истекувањето на јаловишен материјал од рудникот Саса во Каменичка Река, информира дека Државниот...

Економија 14.09.20 | 13:49

Рудник Саса: Краткотрајното истекување на јаловина не ја загрози животната средина

Откако во јавноста се појави информација дека утринава била предизвикана еколошка катастрофа со истекување на јаловина од рудникот Саса во Македонска Каменица, со...

Македонија 14.09.20 | 12:18

Вака изгледаше излевањето јаловина од рудникот Саса

Се излеа јаловина од рудникот Саса, со што е предизвикана еколошка катастрофа во Македонска Каменица. Вака изгледа ефектот што го предизвика излевањето на јаловината. Пред...

Македонија 14.09.20 | 11:32

Се излеа јаловина од рудникот Саса: Еколошка катастрофа во Македонска Каменица

Изутринава истече јаловина во рудникот Саса кај Македонска Каменица. Рудникот има поново јаловиште, во коешто се собира остатокот од активноста на рударите и старо...

Економија 28.08.19 | 15:19

Бектеши и Царовска во рудникот САСА: Рударството важен двигател на економијата

Министерката за труд и социјална работа, Мила Царовка и министерот за економија, Крешник Бектеши по повод Денот на рударите – 28 август го посетија рудникот за олово...

Економија 28.08.19 | 14:24

Пендаровски во Саса: Вакви примери ни требаат што повеќе

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Македонска Kаменица и на рудникот Саса. Претседателот го честиташе Денот на рударите...

Црна хроника 29.03.19 | 23:49

Пожарот зафати и куќи, жителите бегаат пред огнената стихија

Жителите на село Саса се евакуираат пред огнената стихија, а Македонска Каменица се мобилизира со сите расположливи средства за гаснење на големиот пожар кој ги зафати...

Црна хроника 29.03.19 | 21:33

Надвор од контрола пожарот во село Саса

Сè уште е надвор од контрола пожарот што беснее на отворен простор во село Саса. Поради силниот и постојан ветар, како што информира командирот на Територијалната противпожарна...

Црна хроника 29.01.19 | 11:10

Повреден рудар во рудникот „Саса“

Повреден е 55-годишен рудар во рудникот за олово и цинк „Саса“ од Македонска Каменица. Портапролот на СВР Штип Гордана Панајотова го потврди настанот и вели дека несреќата...