Ознака: САРС
Здравје 27.01.21 | 21:25

Не треба да паничиме поради појавата на новата мутација на ковид-19

Доктор Александар Петличковски, директор на Институтот за имунологија во Скопје во емисијата на Телма изјави дека со појавата од новата мутација не треба да се крева...

Здравје 27.01.21 | 19:59

Кунгуловски за мутираниот вирус: Еден од гените кои се детектираат од ПЦР тестовите кај овој пациент не се појави

Д-р Горан Кунгуловски од клиниката “Жан Митрев“ во емисијата на Телма објасни како бил детектиран британскиот сој во земјава. Вирусот со секоја негова делба акумулира...

Македонија 27.01.21 | 19:49

Филипче: Британскиот сој е со полесна форма на болеста, но побрзо се шири

Министерот за здравство, Венко Филипче, во вестите за Канал 5 телевизија, во врска со детектираниот британски сој на вирусот во нашата земја, истакна дека ова беше очекувано...

Македонија 27.01.21 | 16:24

Британскиот сој на корона стигнаа во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Здравје 19.09.20 | 16:25

Дали така ќе биде и со короната: Се поголем број на луѓе се имуни на САРС

Научниците претпоставуваат дека голем број луѓе веќе се имуни на САРС-КоВ-2 и оти овој имунитет потекнува од обични настинки кои исто така ги предизвикуваат коронавирусите,...

Музика 13.09.19 | 19:49

САРС остана без најдоброто

Придружнио вокал на групата С.А.Р.С. САња Лалаиќ не е веќе дел од популарниот белградски бенд. Сања беше единствена дама во групата, а своето заминување го најави на социјалните...