Ознака: самоизолација
Македонија 13.07.20 | 21:02

ДИК: 723 лица со Ковид-19 и во самоизолација го искористиле правото на глас

Вкупно 723 лица го искористиле правото на глас во рамки на денешното гласање на лица заболени од КОВИД-19 и во самоизолација, информираше денеска Државната изборна комисија. Претседателот...

Македонија 13.07.20 | 08:51

Денеска гласаат лицата позитивни на ковид-19, утре болните и изнемоштените

Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот или во самоизолација за гласањето што треба да се спроведе денеска во рамки на предвремените...

Балкан 07.07.20 | 12:23

Србија воведува 14-дневна самоизолација за патници од Црна Гора

Заради лошата епидемиолошка ситуација во Црна Гора ќе биде воведена мерка за задолжителна самоизолација од 14 дена за сите граѓани на Црна Гора кои ќе влезат во Србија,...

Македонија 07.07.20 | 11:54

Рокот е до утре: Упатство за приајвување и гласање во самоизолација и на заразените во болница

Лицата кои се наоѓаат во домашен карантин заради позитивен тетс на Ковид-19 или им е одредена изолација со издадено решение, право на глас на претстојните предвремени...

Македонија 06.07.20 | 19:01

Остануваат уште два дена: Пријавете се за гласање доколку сте во самоизолација

Министерот за здравство,Венко Филипче, на денешната прес-конференција, се осврна и во однос на подготовката од страна на Министерството за здравство за безбедно одвивање...

Скопје 29.06.20 | 18:53

Двајца заразени, тројца во самоизолација, секторот за урбанизам во општина Центар не работи

Градоначалникот на скопската општина Центар Саша Богдановиќ се врати на работа од 14 дена самоизолација, но од вработените во општината двајца била позитивни на тестот...

Македонија 26.06.20 | 20:22

Милошоски во самоизолација, имал кратка средба со мајка си пред пет дена

Кандидатот за пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски следните десет дена ќе биде во самоизолација, откако денеска неговата мајка Светлана, вработена како медицинска...

Македонија 26.06.20 | 14:44

Објавен списокот на лица кои одбиле самоизолација

Денеска Државниот санитарен и здравствен инспекторат го објави списокот со имиња на 138 македонски државјани кои одбија да ги примат решенијата за самоизолација. Најголем...

Македонија 26.06.20 | 09:20

Владата ги поништи сите решенија за изолација и карантин

Сите дејствија по решенијата на Државниот санитарен и здравствен инспекторат за периодот од 13 јуни до 25 јуни 2020 година за лица под здравствен надзор и домашна изолација...

Здравје 18.06.20 | 21:15

Лекар од штипската Брза помош позитивен на КОВИД-19, во изолација уште шестмина

Еден лекар од Брзата помош во Штип е позитивен на коронавирусот. Директорката на Здравствениот дом „Панче Караѓозов“ – Штип, Снежана Трајковска на денешната прес-конференција...

Црна хроника 18.06.20 | 18:55

Наместо во самоизолација, пијана со дрога и оружје се возела низ Кочани

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Т.Г.(36) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

Црна хроника 17.06.20 | 09:40

Нови 511 лица во изолација

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Македонија на 336 лица им се издадени решенија за изолација, а 175 лица потпишале изјави за самоизолација, информира...

Црна хроника 16.06.20 | 09:57

Во МВР моментално има 41 позитивен на Ковид-19, а 180 се во самоизолација

Во Министерството за внатрешни работи во моментов има 41 лице позитивно на Ковид – 19, а 180 вработени се во самоизолација, информира денеска Тони Ангеловски, портпарол...

Црна хроника 15.06.20 | 13:44

Заболените келнери во самоизолација ги ставија Државниот секретар и четворица вработени во МВР

Пет лица меѓу кои и државниот секретар во Министерството за внатрешни работи Магдалена Несторовска одат во самоизолација во домашни услови во рок од 14 дена, а останатите...

Македонија 15.06.20 | 11:25

Градоначалникот на Куманово ќе поднесе преставка до внатрешна контрола на МВР

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски, денеска ќе поднесе Известување со барање за постапување до Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги...

Балкан 07.06.20 | 14:33

Косово ја отвора границата со Албанија, се укинува самоизолацијата за лицата кои влегуваат во земјата

Владата на Косово на денешната седница донесе одлука за олеснување на мерките за заштита од епидемијата на Ковид-19, меѓу кои и за целосно отворање на границата со Албанија. Министерот...

Црна хроника 05.06.20 | 12:01

Нови 363 лица во самоизолација, фатени 591 лице без маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на нашата држава регистрирани се вкупно 591 прекршок за не носење лишна заштита, а 48 лица не ја почитувале забраната...

Македонија 02.06.20 | 11:04

И портпаролката на СДСМ во самоизолација

И портаролката на СДСМ, Богданка Кузеска оди во самоизолација. По насоки и препорака на епидемиолозите, во наредниот период ќе бидам во самоизолација, поради кратка...

Здравје 01.06.20 | 22:00

И советникот на премиерот, Фатмир Битиќи, од денес е во самоизолација

И советникот на премиерот, Фатмир Битиќи, од денес е во самоизолација, откако минатата недела имал средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска. Лукаревска претходно...

Скопје 01.06.20 | 16:46

И градоначалникот на Бутел се повлече во самоизолација

На листата со лицата кои извршуваат јавни функции, а соопштија дека заминуваат во самоизолација, бидејќи имале во текот на работењето деновиве меѓусебни контакти се...