Ознака: самит еу западен балкан
Македонија 24.06.22 | 13:47

Османи: Ќе станеме еден ден членка на ЕУ, но со заштитени државни и национални интереси

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на прес конференција посочи дека Македонија еден ден ќе стане членка на Европската Унија, но со заштитени државни...

Македонија 24.06.22 | 13:31

Петков го повика Ковачевски да го прифати францускиот предлог: Знам дека таквиот чекор би можел да ја собори владата

Бугарскиот премиер во заминување, Кирил Петков, ја повика Македонија да биде храбра и да го прифати постигнатиот договор со Франција, бидејќи тоа ќе ги отвори вратите...

Македонија 24.06.22 | 13:19

Сарач: Овој дебакл во Брисел налага Владата да поднесе оставка поради измама на сопствените граѓани!

По повод вчерашната одлука на Советот на ЕУ да не стави на дневен ред точката за разгледување на датумот за почеток на пристапното членство на Македонија, се огласи...

Балкан 24.06.22 | 13:02

Рама: Време е да се стави крај на едногласноста во одлучувањето во ЕУ

Албанскиот премиер Еди Рама рече дека е време да се стави крај на едногласноста во одлучувањето во ЕУ и повтори дека Албанија и Република Македонија „се заложници...

Балкан 24.06.22 | 12:42

Мицотакис: Грција предлага 2033 година да биде краен рок за завршување на пристапниот процес на Западен Балкан во ЕУ

Мојот предлог до Европскиот совет е оваа пресвртница да биде во 2033 година, триесет години по Самитот во Солун, за Западен Балкан и нивните граѓани да знаат дека на крајот...

Балкан 24.06.22 | 11:59

Рама: Бугарија има проблем со мојот начин на зборување, и јас имам проблем со начинот на кој Бугарија сака да ги реши билтаралните прашања

Премиерот на Албанија, Еди Рама на својот Фејсбук профил посочува дека Бугарското Министерство за надворешни работи имало проблем со неговиот начин на разговор. Тој...

Балкан 24.06.22 | 11:02

Бугарското МНР: Рама употребува навредливи квалификации, да го прилагоди своето изразување

Бугарија отсекогаш била меѓу оние земји-членки на Европската унија кои ја поддржуваат европската припадност на албанскиот народ. Ја браневме европската перспектива...

Македонија 23.06.22 | 21:19

Петров: Идентитетот и јазикот се основни обележја, а нам не ни треба ЕУ по секоја цена

Идентитетот и јазикот се основни обележја, а нам не ни треба ЕУ по секоја цена. Сакаме да продолжиме со разговори, да бидеме прифатени како и сите останати држави во ова...

Македонија 23.06.22 | 21:00

Каде е Таче?!

Каде е премиерот на Македонија Димитар Ковачевски Таче?! На групната фотографија од денешниот ЕУ Самит на кој се расправаше за Западен Балкан не се гледа ликот на Таче....

Македонија 23.06.22 | 15:19

Рама: Бугарија добива поддршка да ја дестабилизира Македонија, а тоа води до раздор

„Жал ми е за Европската унија и се надевам дека можеме да им помогнеме. Се обидов да им кажам некои работи на состанокот и ќе го споделам со вас. Добро и лошо е што сме...

Македонија 23.06.22 | 14:55

Ковачевски: Францускиот предлог во ваква форма е неприфатлив

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција посочи дека во ваква форма, францускиот предлог не е прифатлив за Македонија. „Предлогот во...

Балкан 23.06.22 | 14:28

Борисов: Ако ја бутнеме владата во Скопје ќе значи дека Петков е сојузник на Путин на Балканот

Ја повикувам владејачката партија да ги достави буџетот и францускиот предлог за Македонија во парламентот, порача лидерот на бугарската опозициска партија...

Свет 23.06.22 | 14:21

Откажана прес-конференцијата на лидерите на ЕУ по самитот со земјите од западен Балкан

Во Брисел е откажана прес-конференцијата на лидерите на ЕУ што требаше да се одржи по Самитот ЕУ-западен Балкан, јави дописничката на МИА од Брисел. На прес-конференцијата...

Македонија 23.06.22 | 13:34

Вучиќ испрати порака дека поминаа времињата во кои некој можеше да уценува независни држави, Ковачевски молчи

Српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека со пријателите од регионот ќе продолжи да се бори за европска иднина, но почитувајќи се себеси, пред денешниот самит...

Македонија 23.06.22 | 12:44

Ковачевски му покажа прст на Петков

Започна самитот ЕУ-Западен Балкан во Брисел. Главната камера на медиумскиот тим на ЕУ пред официјалниот почеток на состанокот ги „улови“ премиерите на Македонија...

Македонија 23.06.22 | 12:26

Рама со Ковачевски: Сè уште го чекаме Годо? Не, навикнати сме на оваа шарада

Албанскиот премиер Еди Рама објави „селфи“ со македонскиот премиер Димитар Ковачевски од Брисел, каде што ќе присуствуваат на Самитот на Европската унија (ЕУ). Рама...

Македонија 23.06.22 | 12:22

Мецола: ЕУ треба да започне преговори со Македонија и Албанија

Претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола пред состанокот на лидерите на ЕУ и Западен Балкан во Брисел изјави дека ЕУ треба да ги започне пристапните...

Македонија 23.06.22 | 12:18

Нехамер: Пристапните услови за влез на Украина во ЕУ мора да важат и за државите од Западен Балкан

Австрискиот канцелар Карл Нехамер изјави дека пристапните услови за Украина мора да важат и за земјите од Западен Балкан, посебно за Босна и Херцеговина. Тој додаде...

Балкан 23.06.22 | 10:02

Рама: Срамно е што Бугарија киднапира две земји членки на НАТО

Срамно е што една земја членка на НАТО – Бугарија, киднапира две други земји членки на НАТО – Албанија и Македонија во време на жестока војна во дворот на Европа, изјави...

Македонија 23.06.22 | 09:53

Вучиќ: Се надевам, но не сум сигурен дека ќе има решение за Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека се надева, но не е сигурен дека ќе се најде решение за тргање на бугарското вето и деблокада на евроинтеграцијата...