Ознака: салман ружди
Култура 23.10.22 | 19:21

Салман Ружди го изгуби едното око, подвижноста на едната рака и има 15 убодни рани од атентатот

Писателот Салман Ружди го загуби видот на едното око и мобилноста на едната рака откако беше брутално избоден додека држеше предавање во Њујорк, откри неговиот агент. 75-годишникот,...

Култура 15.08.22 | 09:38

Нападот врз Салман Ружди го сфаќаме како напад врз слободата на мислењето и изразувањето, се вели во реакцијата на македонскиот ПЕН-центар

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое дело и живот ги посвети...

Култура 14.08.22 | 10:11

„Ти си следнaтa“: Џ. К. Роулинг доби смртни закани откако го поддржа Ружди

Авторката на серијалот „Хари Потер“, Џ. К. Роулинг доби јавна закана од екстремист кој го поддржува Иран, набргу откако таа го осуди вчерашниот напад врз колегата писател...

Култура 14.08.22 | 09:34

Сатански стихови, делото на Ружди најбарано 24 часа откако е избоден со нож

Нападот со нож врз Салман Ружди во САД го поттикна интересот на јавноста за неговите дела, особено за неговиот роман „Сатански стихови“, објавен во 1988 година, за кој...

Свет 14.08.22 | 09:10

Ружди симнат од респиратор, може да зборува

Писателот Салман Ружди, кој во петокот беше избоден на бина во државата Њујорк, е симнат од респиратор и може да зборува, потврди неговиот агент. Британскиот романсиер...

Свет 14.08.22 | 09:02

Бајден шокиран од нападот врз Салман Ружди

Американскиот претседател Џозеф Бајден соопшти дека тој и неговата сопруга Џил биле шокирани од нападот врз писателот Салман Ружди. Бајден рекол дека Ружди, со неговиот...

Калеидоскоп 13.08.22 | 19:20

Напаѓачот на Салман Ружди е од либанско потекло

Американската полиција синоќа го идентификуваше напаѓачот на британскиот писател Салман Ружди. Станува збор за 24-годишниот жител на Њу Џерси, Хади Матар, кој по потекло...

Свет 13.08.22 | 18:08

Либанец роден во САД е напаѓачот на писателот Ружди

Американската полиција синоќа го идентификуваше напаѓачот на британскиот писател Салман Ружди. Станува збор за 24-годишниот жител на Њу Џерси, Хади Матар, кој по потекло...

Свет 13.08.22 | 09:30

Може да загуби едно око, има и повреден црн дроб: Писателот Салман Ружди на респиратор по нападот со нож

Британскиот писател, Салман Ружди, кој беше избоден неколку пати во вратот и стомакот од напаѓач на сцената за време на предавање во американската сојузна држава Њујорк,...