Ознака: Сали
Здравје 16.05.22 | 13:56

Сали: Се додека секојдневно добиваме бројки од 80 до 90 новоинфицирани случаи постојните ковид мерки треба да останат

Се додека секојдневно добиваме бројки од 80 до 90 новоинфицирани случаи постојните ковид мерки треба да останат, иако 99 отсто од нив се укинати. Состојбата е стабилна,...

Македонија 06.05.22 | 23:47

Настеска: Беким Сали е 12. министер за здравство што ветува „нова“ болница во Кичево, а имал 7 години кога почнала изградбата

Денеска министерот за здравство, Беким Сали, ја посетил “новата” болница во Кичево, чија изградба е започната во 1985 година, пишува на својот фејсбук новинарката...

Македонија 21.03.22 | 18:00

Сали: На седница на Влада очекуваме да бидат изгласани препораките на Комисијата за заразни болести

Чекаме да биде закажан состанок на Генералниот кризен штаб, и ако тој се одржи, на утрешната седница на Владата очекуваме да бидат изгласани препораките на Комисијата...

Македонија 12.03.22 | 18:18

Сали: Се уште не сме подготвени за укинување на ковид-мерките

Министерот за здравство Беким Сали вели дека се уште не сме подготвени за целосно укинување на мерките против ковид-19. Рече дека ја следат состојбата и според тоа што...

Здравје 11.02.22 | 23:53

Имаме вакцинирано 41% од населението, нема логика за укинување на мерките

Вакцинацијата кај нас ќе ја опишам фигуративнo: Сакаме да се најадеме, но само со една лажица на еден час. Затоа никогаш нема да се најадеме масовно, рече министерот за...

Здравје 11.02.22 | 23:08

Сали: За да се согласите да го водите здравствениот сектор во време на пандемии, мора да имате капацитет да одговорите на овој предизвик

За да се согласите да го водите здравствениот сектор во време на пандемии, мора да имате капацитет да одговорите на овој предизвик. Ја добив довербата од премиерот Димитар...

Македонија 07.02.22 | 18:26

Пристигна првата пратка од најавените 250.000 Фајзер вакцини од Италија

Министерот за здравство, Беким Сали доцна попладнево информираше дека во земјава пристигнал првиот дел од најавените 250 илјади вакцини Фајзер, кои се директна донација...

Македонија 30.01.22 | 22:28

Пановски: Се знае како се поканува, прво треба да се разговара, па потоа се објавува

Канал 5 се обиде да добие став од тројцата доктори во однос на поканата на министерот Сали. Пановски забележува на начинот на кој е поканет, односно преку социјалните...

Македонија 28.01.22 | 19:27

Сали и Дуџак разговараа за модерен здравствен систем

Министерот за здравство Беким Сали на својот фејсбук профил објави дека денеска се сретнал со Росана Дуџак, постојан координатор на ОН во земјава, со која разговарал...

Свет 13.09.20 | 16:48

Бурата Сали се заканува да прерасне во ураган

Тропската бура Сали денеска се засили крај брегот на западна Форида и се заканува да прерасне во ураган, соопшти Националниот центар за урагани (НХЦ), пренесуваат британските...