Ознака: сали мурати
Македонија 12.08.20 | 14:31

Повикува на читање на Уставот и Деловникот: Уставен суд не се изјaсни дали е во право Пендаровски или Џафери

Прашањата на кои се бара одговор се уредени со Уставот и со Деловникот на Собранието. Член 90 став 1 од Уставот го определува рокот во кој треба да се додели мандатот за...

Македонија 05.05.20 | 08:46

Мурати: Уставниот суд утре ќе одлучува дали ќе отвори постапка за одлуката за распуштање на Собранието

Претседателот на Уставниот суд Сали Мурати во интервју за МИА најавува дека утре, по завршувањето на седницата, на работен состанок ќе се расправа по предлогот на судијата...

Македонија 29.04.20 | 16:50

Куќи, станови, накит: „Гладниот“ претседател на Уставен суд тежи над 200.000 евра

Претседател на Уставниот суд Сали Муарати  кој рече дека судиите се гладни има една куќа и два стана, тој и неговото најтесно семејство тежат повеќе од 200 илјади евра,...

Колумни 11.12.19 | 12:51

Урнисан Уставен суд

Михајло Маневски Господине Мурати, Повод да Ви се обратам е вашето интервју за новинската агенција МИА. Најпрвин Ви го честитам изборот за претседател на Уставниот...

Црна хроника 10.12.19 | 12:46

Мурати: Уставниот суд со внимание работи на предметот околу Законот за помилување

Претседателот на Уставниот суд Сали Мурати во изјава за медиумите денеска во Тетово потенцира дека нема да се коментира предметот околу Законот за помилување додека...

Македонија 30.10.19 | 12:53

Сали Мурати нов претседател на Уставниот суд

Судијата Сали Мурати денеска е избран за нов претседател на Уставниот суд на Македонија. Судијата Мурати стапува на функција на 1 ноември 2019 година, кога на досегашниот...