Ознака: Русковска
Македонија 25.07.22 | 19:23

Муареми до Русковска: Знаев дека ќе го злоупотребите институтот на „наводен притисок“ врз институциите

Претседателот на Агенцијата за финансиска полиција, Арафат Муареми, реагира на  изјавата на обвинителката Вилма Русковска, која тврди дека претставката за претрес...

Македонија 25.07.22 | 18:21

Рускоска: Претставката е поднесена минатиот вторник, нејзиното соопштување сега во јавноста го сметам за директен притисок врз обвинителството и судот

Обвинителката Вилма Русковска, денес изјави за Дојче Веле дека претставката од Управата за финансиска полиција била испратена уште минатиот вторник, само еден ден...

Македонија 11.04.22 | 14:25

Русковска: Во државава има многу корупција

Не се почитуваат законите и често се злоупотребуваат функциите, вели шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и висока корупција, Вилма Русковска...

Македонија 17.03.22 | 11:45

Избрани петмина обвинители во Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција на Русковска

На денешната седница на Советот на јавните обвинители беа избрани петмина обвинители во Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Поточно, на обвинителството,...

Македонија 24.02.22 | 08:40

Русковска: Отворена е предистражна постапка за сметките на Јорданов, Механџиски и Клинг

Три дена по објавата на документарниот филм „Швајцарски тајни“ којшто се објави на ИРЛ и МРТ1, Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција...

Македонија 09.05.21 | 16:33

Менкиноски: Русковска лаже дека белешката од АНБ не била доказ за притворот за Камчев

Би сакал најнапред да Ве информирам дека предметот за незаконито лишување од слобода или „киднапирање“ на г-дин Јордан Камчев е веќе предмет на опсервација и разгледување...

Македонија 07.05.21 | 23:10

Можно проширување на истрагата за случајот Рашковски, вели Русковска

Обвинителството за организиран криминал и корупција најверојатно ќе бара продолжување на притворот за Драги Рашковски, открива во вечерашното гостување во емисијата...

Македонија 07.05.21 | 22:46

Русковска верува на изборот на јавни обвинители, но резултатите во работата ќе покажат дали бил добар

Шефицата на обивнителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, во вечерашното инетрвју за „360 степени“ го коментираше и изборот на јавни...