Ознака: Рускоска-обвинителство
Македонија 23.02.21 | 14:59

Заев потврди дека ги има под свое: Во која европска земја премиер се заканува со смена на судии и обвинители?

Оваа власт веројатно никогаш нема да го затвори поглавјето 23 во преговорите со ЕУ кое се однесува на правосудството дури и да го реши спорот со Бугарија. Ова стана јасно...

Македонија 17.11.19 | 15:27

Мицкоски за Кацарска, Џолев, Рускоска – ороводци на трулиот и корумпиран судско-обвинителен систем

Треба да се биде реален и да се каже дека имаме реални порази како држава и премиер кој не се срами да носи порази, смета претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски,...

Македонија 14.10.19 | 09:26

Нема поголем доказ за соработката меѓу Заев, Рускоска и Ременски од фактот дека Ременски ќе одлучува за Законот за ЈО

Зоран Заев и Рускоска-обвинителството немаат интерес да се расчисти аферата „Рекет“. Напротив, Заев и Рускоска имаат интерес случајот да се затвори на начин што ќе...

Македонија 16.09.19 | 22:38

Нинџа застана „во одбрана“ на Кацарска, која го осуди двапати помалку од другите во „27 април“

Александар Василевски – Нинџа, осуден за настаните во Собранието на 27 април 2017 година, реагираше на ставовите изнесени од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во...

Македонија 15.09.19 | 19:09

„Тефтерчето“ заменето со црна книга, Заев и СДСМ сакаат целосна контрола врз правосудството

Своевремено како опозиционер обвинуваше за постоење на „тефтерче“ во правосудството, но од позиција на власт се чини дека Зоран Заев создаде свој црн тефтер, или подобро...

Македонија 13.09.19 | 22:43

Договорот за „Шпански скали“ сè уште не е раскинат, па влакно не им фали на актуелните министри

СЈО не виде криминал во Шпански скали, Рускоска во еден ден го виде предметот и притвори 11 луѓе, коментира претседателот Христијан Мицкоски на прашањето дали може политичка...

Македонија 12.09.19 | 18:57

ОЈО ги истражува записниците од свиркачи на Мицкоски, тој вели: „Тука сум, апсете ме!“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски сторил кривично дело со тоа што јавно покажа дека поседува документи со искази од случајот „Рекет“ повикувајќи се на свиркачи,...

Македонија 30.08.19 | 22:08

Министри ја тресат прашината да не се види дека делеле од колачот во „Луј Витонот“

Се случи аферата Рекет, и погледнете само како она што требаше да биде битка против криминалот стана всушност битка за заштита на криминалот. Како сите се откажаа од...

Македонија 19.07.19 | 23:15

Мицкоски: Се потврди директната спрега меѓу владеjачката партија и „Рускоска-обвинителството“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во Битола изјави дека премиерот Зоран Заев пропуштил да одржи државнички прес со државничко обраќање. Според Мицкоски,...

Македонија 25.06.19 | 14:48

Толку ли е голем притисокот на власта за случајот со Дудуш, па Обвинителството мора да молчи

Градоначалникот пулен на Заев, кој тепа, навредува и омаловажува граѓанин во својот кабинет, го штити Заев, кој молчи за целиот скандал, но и министерот за внатрешни...