Ознака: руски вакцини
Балкан 28.04.21 | 12:50

Србија пак ни даде руски вакцини

Обраќајќи се пред новинарите при посетата на термоцентралата во Костолац, Брнабиќ потврди дека до  Македонија споменатите количини на вакцината „Спутник В“ биле...

Балкан 23.03.21 | 18:30

Авионот на „Ер Србија“ долета од Москва со 100.000 дози на „Спутник В“

На белградскиот аеродром „Никола Тесла“ денеска пристигна нов контингент од руската вакцина против ковид-19 – „Спутник V“, пренесува РТС. Авионот на „Ер Србија“ долета...

Македонија 21.03.21 | 20:54

Руска амбасада: Лажна вест е дека „српски посредник“ учествувал во набавка на вакцини за Македонија

Амбасадата не ги коментира изјавите на поединечни лица, без оглед на тоа колку се фантастични. Во исто време, земајќи ја предвид посебната важност на ова прашање за граѓаните...

Македонија 21.03.21 | 16:05

Филипче демантира дека руските вакцини ги набавил преку српски посредник

Министерот за здравсто Венко Филипче демантира дека руските вакцини во Македонија се набавуваат преку српски посредник.Тој вели дека постапката била транспарентна...

Македонија 07.03.21 | 18:35

Еееј каква НАТО сила сме, ни стигнаа 3000 руски вакцини со српски авион

Каква смејурија од власт сте, им порача актерот и активист Сашо Тасевски, по денешниот пречек на 3.000 дози на руска вакцина на скопскиот аеродром. Еееееј каква НАТО сила...

Македонија 07.03.21 | 16:46

Амбасадорот Баздникин ќе чека посебна пратка за руската амбасада за да се вакцинира

Амбасадорот на Руската Федерација во земјава Сергеј Баздникин нема да се вакцинира со вакцина од првата пратка „Спутник В“ што денеска пристигна на Скопскиот аеродром. Тој...

Македонија 07.03.21 | 16:23

Нема контраиндикации од „Спутник В“, само препорака за претпазливост кај трудници и доилки

Во упатството на „Спутник В“ има препорака за претпазливост само кај трудници и доилки. Не е наведена никаква друга контраиндикација, рече денеска министерот за здравство,...

Македонија 07.03.21 | 14:58

Фрижидерите конечно ќе проработат: Стигнаа првите руски вакцини

На Скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка вакцини од рускиот производител „Спутник В“. Ги пречекаа министерот за здравство Венко Филипче и амбасадорот...

Македонија 05.03.21 | 13:02

Заев: Страв ми е да кажам дека во недела ќе стигне првата пратка од 3.000 руски вакцини

Имам информација дека првите 3.000 руски вакцини треба да стигнат, ама како да кажам ако не стигнат, изјави денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање...

Балкан 01.03.21 | 10:39

Во Србија пристигнаа нови 100.000 руски вакцини

На аеродромот „Никола Тесла“ во Белград синоќа пристигнаа нови 100 000 дози на вакцината против корона вирусот Спутник. Претседателот на Србија Александар Вучиќ го дочека...

Македонија 24.02.21 | 17:11

Нацрт-договори и преговори со Фајзер, Астра Зенека, Синофарм и Спутник има, вакцини сè уште нема

Владата го добила драфт договорот за набавка на најавените 100.000 вакцини од Русија, за што веќе во текот на денот ќе има затворена седница на која Владата треба истиот...

Вести 22.02.21 | 14:00

Заев и Филипче одбиле руски вакцини а немале договорено никакви

На лагите на Заев им нема крај.Ама токму тие лаги, таа неспособност и незаинтересираност на Заев и Филипче чинат животи.Заев е единствен политичар кој кажал толку лаги...

Свет 20.02.21 | 09:12

Русија регистрираше трета вакцина против Ковид-19

Руското Министерство за здравство ја регистрираше третата вакцина против коронавирус – Ковивак, која е произведена од Федералниот истражувачки центар за истражување...

Свет 16.02.21 | 19:25

Русија: Нашите вакцини обезбедуваат заштита и против британскиот сој коронавирус

Две вакцини одобрени во Русија обезбедуваат заштита од заразниот сој коронавирус откриен во Велика Британија, соопштија денеска руските власти. Компаративна студија...

Македонија 15.02.21 | 14:00

Немаме проблем да набавиме од руските вакцини, вели Филипче

Во вакцинацијата нема политика. Тоа е исклучиво прашање кое ги прави правилата во делот на завршување на студиите и сите сертификати кои вакцини ќе ги добијат. Затоа...

Балкан 29.01.21 | 09:53

Стигна руската вакцина, ама во Србија

Со специјален авион во Белград стигна поголема количина од руската вакцина „Спутик V“. Засега пристигнаа 40.000 дози а најдоцна до март ќе бидат испорачани вкупно два...