Ознака: руски државјани
Балкан 04.01.23 | 11:39

Бугарија лани прогласила 84 руски државјани за непожелни во земјата

Бугарија минатата година прогласила за „персона нон грата“ 84 вработени во руски официјални претставништва во земјата. Претседателот на Државната агенција за национална...

Свет 23.09.22 | 19:29

Финска ќе го ограничи влезот на руски државјани

Финските власти соопштија дека „значително ќе го ограничат влезот на руски државјани“, на границата со Русија, откако бројот на премини од руска страна кон Финска...

Свет 07.09.22 | 14:59

Балтичките земји ќе дозволуваат влез за руски државјани само во исклучителни ситуации

Литванија, Летонија и Естонија постигнале договор за ограничување на влезот на руски државјани кои пристигнуваат на нивните територии од Русија и Белорусија, соопштија...

Свет 23.08.22 | 23:59

Литванија не сака да дава визи за руски граѓани: Ако нема европска одлука, ќе инсистира на регионално решение

Министерот за надворешни работи на Литванија, Габриелиус Ландсбергис, изјави дека доколку не се постигне договор во Европската унија за забрана за издавање туристички...