Ознака: Руска војска
Свет 21.06.22 | 15:59

Путин наредил руската армија да ги распореди најнапредните ракетни системи С-500

Претседателот на Русија, Владимир Путин, соопшти дека најнапредното руско противвоздушно и противракетно оружје веќе и се доставува на армијата. Руската војска е во...

Свет 10.05.22 | 11:35

Молдавија бара руската војска да го напушти Придњестровје

Молдавија бара повлекување на руската војска од Придњестровје (Транснистрија) во Молдавија, бидејќи сака мирно решение на конфликтот, изјави молдавската премиерка...

Свет 12.04.22 | 16:57

Русите прикажуваат едни бројки, Украинците други: Колку се вистинските загуби на руската војска

Од почетокот на војната против Украина, руската армија загуби 157 авиони, 140 хеликоптери и 124 беспилотни летала, соопшти украинскиот Генералштаб. Според Генералштабот,...

Свет 21.03.22 | 15:13

Русија: Уништен центар за обука, елиминирани 80 платеници, погодени вкупно 44 воени цели

Руското министерство за одбрана соопшти дека хеликоптерска единица составена од хеликоптери Ка-52 и Ми-28Н на руските воздушни сили уништиле осум тенкови на украинската...

Свет 12.03.22 | 20:03

Руските сили напредувале 12 километри

Оружените сили на Руската федерација напредувале 12 километри и ја преемале контролата над Новоандреевка и Кириловка, а стигнале и до линијата Новомајорское – Павловка...

Свет 09.03.22 | 23:22

ДПА: Руските трупи напредуваат, а Зеленски сигнализира подготвеност за компромис

Во Украина се зголемува очајот додека руските сили продолжија со напредувањето, а безбедните рути договорени за евакуација на цивилите беа спроведени само со делумен...

Свет 26.02.22 | 13:25

Британците тврдат дека руската војска користи мобилни крематориуми за да ги прикрие загубите во борбите во Украина

Руската армија во Украина има мобилни крематориуми, кои ги користи за да ги прикрие воените загуби во битките, пишува британски „Телеграф“, повикувајќи се на изјава...

Свет 25.02.22 | 23:14

Руската војска влезе во украинскиот град Мелитопол

Руската армија без отпор влезе во украинскиот град Мелитопол, на југот од Украина, соопшти руското Министерство за одбрана. По амфибискиот напад во регионот на населбата...

Свет 25.02.22 | 08:01

Планот на Русија за денеска е да се пробие до Киев со тенкови

Советникот на министерот за внатрешни работи на Украина, Антон Герашченко изјави дека, планот на Русија за денеска е да се пробие до Киев со тенкови од правец на Иванков...

Свет 19.02.22 | 21:20

Кој е посилен?: Meѓу руската и украинската војска нема споредба

Споредувајќи ги двете војски Русија има поголема воена моќ и е на второ место меѓу најголемите воени сили во светот, додека Украина е на 22. место. Кои се разликите Односот...

Свет 19.02.22 | 00:22

Руската војска на опозиција на „готовс“ за напад

Речиси половина од руските сили што ја опкружуваат Украина се во позиција за напад, според официјален претставник на американската одбрана запознаен со најновата проценка. Бројот...

Свет 18.02.22 | 22:47

Руските резервисти повикани на обука лично од Путин

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ со кој се повикуваат руските резервисти на воена обука во 2022 година, објавија руските медиуми. – Во 2022 година ги повикуваме...

Свет 18.02.22 | 22:12

Украинските разузнувачи ја обвинија Русија оти поставиле ксплозив во голем број инфраструктурни објекти во Доњецк

Украинската воена разузнавачка служба објави дека располага со информации оти руски специјалци поставиле експлозив во голем број инфраструктурни објекти во Доњецк...

Свет 25.08.21 | 12:20

Мирно и без инциденти: Kако изгледаше повлекувањето на војската на Советскиот Сојуз од Авганистан во 1989 година

Помладите не знаат дека до крајот на осумдесетите години трупите на тогашниот Советски сојуз беа во Авганистан борејќи се против Муџахедините и Талибанците. Војската...