Ознака: руска вакцина
Македонија 10.03.21 | 08:32

Во Скопје почна вакцинирање со руските вакцини

Во поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје денеска почнува вакцинацијата против Kовид-19 со руските вакцини „Спутник“. Во поликлиниката Букурешт, пак, почнува ревакцинацијата...

Свет 09.03.21 | 14:40

Песков: Вакцината „Спутник“ е исклучително ефикасна, коментарот на претседателката на ЕМА е неточен и за жалење

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков го оцени како „неточен и за жалење“ коментарот на претседателката на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе,...

Македонија 06.03.21 | 11:51

Првите 3.000 дози од руската вакцина доаѓаат утре

Министерот за здравство Венко Филипче потврди дека утре на скопскиот аеродром во 14 часот ќе пристигнат првите дози од вакцината Спутник V. Ги добивме сите потребни документи...

Свет 04.03.21 | 11:24

Европската агенција за лекови ја почна постапката за одобрување на руската вакцина „Спутник“

Европската агенција за лекови (ЕМА) почна експертиза за руската вакцина против Ковид-19 „Спутник“. Ваквата процедура доаѓа откако во изминатиот период ЕМА доби обвинувања...

Свет 01.03.21 | 12:43

Русија не одбива ничие барање за набавка на руската вакцина, но нема доволно дози за сите што сакаат да купат

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Русија не одбива никого при барањето за купување вакцини, но во моментов нема капацитети да бидат прифатени сите барања. Ваквата...

Свет 01.03.21 | 11:52

„Спутник V“ во моментов е најбараната вакцина во светот

Реномираниот германски весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во новата студија пишува за популарноста на руската вакцина Спутник V, која секоја недела станува дел...

Балкан 27.02.21 | 22:22

Опозицијата бара, власта размислува: Бугарија ќе ја разгледа можноста за набавка руската вакцина против Ковид-19

Комисијата за здравство во бугарскиот Парламент следната недела ќе го разгледа предлогот на опозициската Социјалистичка партија (БСП) за почнување преговори за набавка...

Свет 26.02.21 | 22:18

Русија почна со производство на вакцината „Спутник“ во форма на спреј за нос

Заменик-градоначалничката на Москва за социјален развој, Анастасија Ракова, соопшти дека е развиена назална верзија на вакцината против корона вирусот „Спутник“. Оваа...

Балкан 25.02.21 | 16:22

Црна Гора ги доби првите 5.000 од договорените 50.000 руски вакцини

Црна Гора доби пратка од 5.000 дози од руската вакцина „Спутник“. Како што соопштија од Владата, тоа е првиот контингент од вкупно 50.000 вакцини што црна Гора ќе ги добие...

Македонија 25.02.21 | 10:26

Филипче: Од вчера е започната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. Станува збор за 100.000 дози и преку претставници...

Македонија 24.02.21 | 08:00

Ќе ги пречека Филипче: Пристигнува втората тура вакцини од Србија

Министерот за здравство Венко Филипче денеска, на граничниот премин Табановце ќе ја пречека делегацијата предводена од неговиот српски колега Златибор Лончар, кој...

Балкан 21.02.21 | 22:52

Официјално: „Спутник 5“ ќе се произведува во Србија

Производството на руската вакцина „Спутник 5“ на Институтот „Торлак“ во Србија значи дека вакцината во секој момент ќе им биде на располагање на граѓаните. Како што...

Македонија 21.02.21 | 21:12

Проблемот е што со тој пилечи мозок што ги води и со таа незаситна и мегаломанска алчност и понатаму грешат

Нарачката денес на вакцини Спутник откако ни биле понудени во август, поточно 6 месеци подоцна, говори за имплицитно признавање на власта дека погрешиле што уште тогаш...

Вести 21.02.21 | 15:55

Две изјави на ист човек: Зоран велеше дека нема да набавува руски вакцини, но Заев денеска нарачал 100.000 дози

За само два дена премиерот Зоран Заев даде две различи изјави за набавка на руските вакцини. На 19 февруари лидерот на СДСМ рече дека нема да се набавуваат руски вакцини...

Македонија 21.02.21 | 12:46

Попушти: Заeв сепак ќе ја нарачува руската вакцина „Спутник 5“

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција посочи дека дадени се насоки за да се нарачаат вакцини од руската Спутник 5. Дали би нарачале од Спутник? Да, дадов насоки...

Македонија 20.02.21 | 21:28

Mицкоски: Каде ќе им оди душата, додека се мислат дали ќе набавуваат вакцини од Русија a луѓе умираат

Врз основа на информациите кои што во медиумите се присутни гледаме дека практично нема никаква комуникација помеѓу влада и држави кои што се производители на вакцините,...

Свет 20.02.21 | 09:12

Русија регистрираше трета вакцина против Ковид-19

Руското Министерство за здравство ја регистрираше третата вакцина против коронавирус – Ковивак, која е произведена од Федералниот истражувачки центар за истражување...

Македонија 19.02.21 | 10:22

Русија ни нуди да ни даде вакцини против Ковид-19, власта ги игнорира понудите

Руската вакцина „Спутник“ ќе пристигне во Македонија откако македонските власти ќе ни испратат официјално барање за набавка на вакцината против Ковид-19, велат за...

Свет 17.02.21 | 16:47

Истражувањето потврди дека вакцината „Спутник 5“ делува против сите нови мутации на коронавирусот!

Руската државна агенција за заштита на потрошувачите „Роспотребнадзор“ ги соопшти резултатите од последното истражување поврзано со руската вакцина и новите мутации...

Македонија 17.02.21 | 10:41

Османи: Не сме имале насока од НАТО дека смееме да набавиме руска или киснеска вакцина

Брзината за набавка на вакцини не е толку важна колку одржливоста на процесот, вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Османи, кој и самиот лекар и беше министер...