Ознака: руска вакцина
Балкан 27.02.21 | 22:22

Опозицијата бара, власта размислува: Бугарија ќе ја разгледа можноста за набавка руската вакцина против Ковид-19

Комисијата за здравство во бугарскиот Парламент следната недела ќе го разгледа предлогот на опозициската Социјалистичка партија (БСП) за почнување преговори за набавка...

Свет 26.02.21 | 22:18

Русија почна со производство на вакцината „Спутник“ во форма на спреј за нос

Заменик-градоначалничката на Москва за социјален развој, Анастасија Ракова, соопшти дека е развиена назална верзија на вакцината против корона вирусот „Спутник“. Оваа...

Балкан 25.02.21 | 16:22

Црна Гора ги доби првите 5.000 од договорените 50.000 руски вакцини

Црна Гора доби пратка од 5.000 дози од руската вакцина „Спутник“. Како што соопштија од Владата, тоа е првиот контингент од вкупно 50.000 вакцини што црна Гора ќе ги добие...

Македонија 25.02.21 | 10:26

Филипче: Од вчера е започната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. Станува збор за 100.000 дози и преку претставници...

Балкан 21.02.21 | 22:52

Официјално: „Спутник 5“ ќе се произведува во Србија

Производството на руската вакцина „Спутник 5“ на Институтот „Торлак“ во Србија значи дека вакцината во секој момент ќе им биде на располагање на граѓаните. Како што...

Македонија 21.02.21 | 21:12

Проблемот е што со тој пилечи мозок што ги води и со таа незаситна и мегаломанска алчност и понатаму грешат

Нарачката денес на вакцини Спутник откако ни биле понудени во август, поточно 6 месеци подоцна, говори за имплицитно признавање на власта дека погрешиле што уште тогаш...

Вести 21.02.21 | 15:55

Две изјави на ист човек: Зоран велеше дека нема да набавува руски вакцини, но Заев денеска нарачал 100.000 дози

За само два дена премиерот Зоран Заев даде две различи изјави за набавка на руските вакцини. На 19 февруари лидерот на СДСМ рече дека нема да се набавуваат руски вакцини...

Македонија 21.02.21 | 12:46

Попушти: Заeв сепак ќе ја нарачува руската вакцина „Спутник 5“

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција посочи дека дадени се насоки за да се нарачаат вакцини од руската Спутник 5. Дали би нарачале од Спутник? Да, дадов насоки...

Македонија 20.02.21 | 21:28

Mицкоски: Каде ќе им оди душата, додека се мислат дали ќе набавуваат вакцини од Русија a луѓе умираат

Врз основа на информациите кои што во медиумите се присутни гледаме дека практично нема никаква комуникација помеѓу влада и држави кои што се производители на вакцините,...

Свет 20.02.21 | 09:12

Русија регистрираше трета вакцина против Ковид-19

Руското Министерство за здравство ја регистрираше третата вакцина против коронавирус – Ковивак, која е произведена од Федералниот истражувачки центар за истражување...

Македонија 19.02.21 | 10:22

Русија ни нуди да ни даде вакцини против Ковид-19, власта ги игнорира понудите

Руската вакцина „Спутник“ ќе пристигне во Македонија откако македонските власти ќе ни испратат официјално барање за набавка на вакцината против Ковид-19, велат за...

Свет 17.02.21 | 16:47

Истражувањето потврди дека вакцината „Спутник 5“ делува против сите нови мутации на коронавирусот!

Руската државна агенција за заштита на потрошувачите „Роспотребнадзор“ ги соопшти резултатите од последното истражување поврзано со руската вакцина и новите мутации...

Македонија 17.02.21 | 10:41

Османи: Не сме имале насока од НАТО дека смееме да набавиме руска или киснеска вакцина

Брзината за набавка на вакцини не е толку важна колку одржливоста на процесот, вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Османи, кој и самиот лекар и беше министер...

Балкан 17.02.21 | 08:23

Им здодеа да чекаат на ЕУ: Хрватска нарачува два милиони вакцини од Русија

Во Хрватска во следните недели треба да бидат испорачани до два милиона дози од руската вакцина „Спутник“. Испораката од Русија е договорена во дипломатски разговори...

Фудбал 16.02.21 | 09:52

Ќиро Блажевиќ примил руска вакцина во Србија: Сега личам на Путин, а брадата ми расте како на Дража Михајловиќ

Легендарниот хрватски тренер направи вистинско шоу уривајќи ги сите предрасуди од вакцинирањето со руска вакцина среде Србија. Ќиро Блажевиќ се вакцинирал со руската...

Свет 15.02.21 | 15:01

Макрон: Вакцините од Русија и Кина се неопходни за победа над пандемијата

Францускиот претседател Емануел Макрон во изјава за весникот “ Журнал ди диманш” вели дека мора да се интензивира соработката со истокот, со цел нивните научници да...

Здравје 12.02.21 | 15:22

Докажано е дека вакцината „Спутник“ создава имунитет најмалку девет месеци

Директорот на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинзбург, соопшти дека има докази оти вакцината против Ковид-19...

Балкан 12.02.21 | 11:23

Руски експерти проценија дека Србија има капацитети да ја произведува вакцината „Спутник“

Делегација од руски експерти, кои пристигнале во Србија, процениле дека во земјата постојат технолошки услови за првата фаза на производство на вакцината „Спутник“. По...

Свет 10.02.21 | 14:29

EУ не ја сака руската вакцина „Спутник V“

Европската комисија соопшти дека руската вакцина Спутник V не е дел од стратегијата на ЕУ за вакцинација, ниту пак за нејзино вклучување во стратегијата на ЕУ се дискутира...

Балкан 09.02.21 | 09:34

Србија почнува со масовна ревакцинација, доби уште 50 000 дози „спутник“

Во Србија до овој момент се вакцинирани 555.000 граѓани, а од денеска на 200 пунктови 5.500 лица ќе ја примат втората доза, со што почнува масовната ревакцинција на жителите. Втората...