Ознака: русија – нато
Свет 22.04.23 | 10:10

Песков: НАТО ја покажува својата агресивна природа, одлуката да се започне специјалната операција била правилна

Говорејќи во пресрет на состанокот на контакт групата за помош на Украина во воздухопловната база Рамштајн во Германија, Столтенберг нагласи дека откако ќе заврши...

Свет 30.01.23 | 08:29

Столтенберг ја повика Јужна Кореја да ја зајакне воената поддршка за Украина

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ја повика денеска Јужна Кореја да ја зајакне воената поддршка за Украина, наведувајќи други земји кои ја промениле својата...

Свет 16.11.22 | 08:05

НАТО денеска ќе одржи итен состанок за експлозијата во Полска

Денеска ќе се одржи итен состанок на лидерите на НАТО по експлозијата што се случи во полското село Пжеводов, на полско-украинската граница, во која загинаа две лица. Се...

Свет 30.10.22 | 22:04

НАТО: Русија итно да го обнови учеството во договорот за жито

НАТО денеска ја повика Русија што поскоро да го обнови учеството во договорот кој со посредство на ОН овозможи извоз на жито од Украина преку Црното Море. „Ја повикуваме...

Свет 11.10.22 | 19:09

Смит: НАТО не ја менува позицијата, не е дел од конфликтот со Русија

Постојаната претставничка на САД во НАТО попладнево ги брифираше новинарите за претстојниот министерски состанок за одбрана кој ќе се одржи утре и задутре во седиштето...

Свет 30.06.22 | 08:01

Путин: Ќе одговориме на влезот на Финска и Шведска во НАТО

Русија ќе одговори на влезот на Шведска и Финска во НАТО, кажа претседателот на државата, Владимир Путин. Доколку НАТО воспостави своја инфраструктура во Финска и Шведска,...

Свет 23.05.22 | 10:10

Русија: Артикот може да стане бојно поле по одлуката на Финска и Шведска за членство во НАТО

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека одлуката на Финска и Шведска да влезат во НАТО може да го претвори арктичкиот регион во меѓународно бојно поле. Рускиот...

Балкан 18.05.22 | 10:24

НАТО: БиХ наскоро би можела да стане цел на Русија

Заменик генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана, предупреди дека Русија може да се обиде да ја нападне критичната дигитална инфраструктура на Грузија и Босна и Херцеговина,...

Свет 15.05.22 | 21:15

Путин беше смирен и студен кога го информирав дека влегуваме во НАТО, вели финскиот претседател

Одлуката на Русија да ја нападне Украина „покажа дека е подготвена да нападне независна соседна земја“, изјави финскиот претседател Саули Ниинисто за Си-Ен-Ен. Претседателот...

Свет 12.05.22 | 13:28

Можна е нуклеарна војна меѓу Русија и НАТО, предупреди Медведев

Снабдувањето на Украина со оружје ја зголемува веројатноста за конфликт меѓу Русија и НАТО, кој може да прерасне во нуклеарна војна, предупреди денеска рускиот заменик-претседател...

Свет 24.03.22 | 19:28

Бајден: Ако Путин употреби оружје за масовно уништување, и ние ќе употребиме

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека САД ќе одговорат доколку рускиот претседател Владимир Путин употреби оружје за масовно уништување, но дека одговорот...

Свет 24.03.22 | 18:22

Пентагон им вртел на руските воени лидери, никој не кренал

Пентагон во изминатиот месец во повеќе наврати барал комуникација со руските воени лидери со цел да се избегне ненамерно прелевање на конфлктот на територијата на...

Свет 16.03.22 | 11:25

НАТО кова нов план

НАТО денеска ќе им каже на своите воени команданти да подготват нови планови за заштита од Русија откако земјата започна инвазија на Украина. Таквите планови ќе вклучуваат...

Свет 13.03.22 | 08:44

Столтенберг: Русија може да употреби хемиско оружје

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Русија може да употреби хемиско оружје во инвазијата врз Украина и оти таквиот потег би бил воено злосторство. Столтенберг...

Македонија 03.03.22 | 19:27

Османи на итен состанок на НАТО во Брисел

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ќе учествува на вонредниот состанок на Северноатлантскиот совет на ниво на шефови на дипломатии, што ќе се одржи...

Македонија 25.02.22 | 10:01

Пендаровски: Заклучокот на состанокот на НАТО е дека Русија е агресор

Вчера имаше вонредна седница на Советот на НАТО со заклучок дека има напад врз цела територија на една суверена земја, што е без преседан, а тоа е сериозен обид да се...

Свет 24.02.22 | 22:00

САД ќе го брани секој сантиметар од територијата на НАТО, но нема да распореди американски војници во Украина

Американскиот претседател Џо Бајден денеска вети дека ќе се брани „секој сантиметар“ од територијата на НАТО откако Русија испрати сили во Украина – но потврди дека...

Свет 24.02.22 | 17:16

Бајден со лидерите на Г-7 го договара одговорот за Русија

Белата куќа соопшти дека лидерите на седумте индустриски најразвиени земји (Г-7) во моментов разовараат за заедничкиот одговор на денешниот неиспровоциран и неоправдан...

Свет 26.01.22 | 21:26

Столтенберг: НАТО сака сериозен разговор со Русија за контрола на оружјето

НАТО сака „сериозен разговор за контрола на оружјето“ со Русија, но нема да прави компромиси за основните принципи, изјави на прес-конференција генералниот секретар...

Балкан 26.01.22 | 21:09

И Бугарија нема да жртвува никого: Ниту еден бугарски војник нема да учествува во Украина

Бугарскиот министер за одбрана, Стефан Јанев, на денешната вонредна седница на Националното собрание посветена на тензиите меѓу Русија и НАТО, изјави дека без одлука...