Ознака: Румена Бужаровска
Култура 23.06.21 | 12:17

Скопска премиера на краткиот филм на Радован Петровиќ „Проблемот на Тина“

На 30 јуни (среда), со почеток од 21 часот паркот на Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе се одржи скопската премиера на „Проблемот на Тина“ – новиот краткометражен...

Култура 14.04.21 | 11:23

„Мојот маж“ на Румена Бужаровска вечерва премиерно во ЈДП

Вечерва премиерно во Југословенско драмско позориште (ЈДП) во Белград, Србија ќе се одигра претставата „Мојот маж“, работена според истоимената збирка раскази на македонската...

Култура 23.03.21 | 13:25

„Мојот маж“ на Бужаровска книга на неделата во Германија

Во угледниот неделник „Шпигел“ за книга на неделата е избрана збирката раскази „Мојот маж“, бестселер на македонската писателка, професорка и преведувачка Румена...

Култура 10.12.20 | 09:55

Почнаа пробите за претставата „Мојот маж“ на Румена Бужаровска во Југословенско драмско позориште во Белград

Во Југословенско драмско позориште (ЈДП) во тек се пробите за претставата „Мојот маж“ на македонската писателка Румена Бужаровска, во режија на Јована Томиќ, соопшти...

Култура 22.11.20 | 13:02

„Мојот маж“ од Румена Бужаровска објавена на албански јазик

По шесте изданија на збирката раскази „Мојот маж“ од Румена Бужаровска,  објавен е и првиот превод на оваа книга на албански јазик. Преводот од македонски е на Крешник...

Култура 13.10.20 | 09:56

Во Словенечкиот народен театар поставена „Мојот маж“ според расказите на Румена Бужаровска

Во Словенечкиот народен театар – Драма Љубљана беше поставена претставата „Мојот маж“ според расказите на Румена Бужаровска. Во согласност со здравствените протоколи,...

Култура 10.06.20 | 14:48

Словенечкиот народен театар поставува претстава според расказите на Румена Бужаровска

Словенечкиот народен театар – Драма Љубљана подготвува претстава според збирките раскази на Румена Бужаровска „Мојот маж“ и „Не одам никаде“. Режијата е на реномираната...

Култура 15.02.20 | 12:05

Премиера на „Мојот маж“, претстава за промашениот живот, неверството и грижата на совест, вечерва во Драмски

Претставата за промашниот живот, неверството и грижата на совест „Мојот маж“ од македонската писателка Румена Бужаровска, а во режија на Нела Витошевиќ, вечерва во...

Култура 13.02.20 | 14:07

Промашениот живот, неверството и грижата на совест се темите со кои се занимава „Мојот маж“ вели режисерката Витошевиќ

Промашениот живот, неверството и грижата на совест се трите главни теми со кои се занимава „Мојот маж“, вели режисерката на претставата Нела Витошевиќ, чија премиера...

Македонија 13.08.19 | 23:48

Румена Бужаровска: Ни Трамп нема лупнато ваква глупост!

Ни Трамп нема лупнато ваква глупост. Замислете да каже, на пример, за некоја јавна личност дека е “fag”, напиша на фејсбук писателката и професорка на Филолошкиот факултет...

Култура 08.04.19 | 13:27

Новата книга на Румена Бужаровска „Не одам никаде“ во Србија, Хрватска, БиХ, Словенија

По големиот успех со „Мојот маж“ и бројните преводи во регионот, Румена Бужаровска е на пат да го повтори истиот успех со најновата збирка раскази „Не одам никаде“...

Култура 08.02.19 | 20:28

Бужаровска: Владата на РМ страшно ги понижи сите дејци во ова поле, а нанесе и срам по етничка основа

Писателката Румена Бужаровска реагира на распределбата на средствата од Годишната програма на Министерството за култура и резултатите од годишнитe конкурси за проекти...

Македонија 04.02.19 | 13:52

Бужаровска за отказот на Мицковски: Каков сигнал е ова за новинарите доколку независните гласови бидат вака замолчувани?

Писателката која ја поддржуваше „Шарена револуција“, Румена Бужаровска на својот Фејсбук профил револтирано пишува за отказот на новинарот Ивор Мицковски од Телевизија...

Култура 31.12.18 | 12:10

Новогодишни книжевни радости во книжарницата „Или-или“

Книжарницата „Или-или“ денеска ја заокружува 2018 година. фото: Фејсбук -Ќе бидеме во книжарница таму некаде, до 17 часот и кусур. Ова се нашите изданија и реизаднија за...

Култура 28.12.18 | 13:10

Дружба со Румена Бужаровска во „Или-или“

В сабота, 29 декември од 13 до 15 часот, љубителите на книжевноста во книжарницата „Или-или“  ќе бидат во можност да се дружат со авторката Румена Бужаровска, која ќе ги...

Култура 12.12.18 | 12:17

„Не одам никаде“ – нова збирка раскази од Румена Бужаровска

На 14 декември во 20,30 часот во киното „Фросина” во МКЦ во Скопје ќе се одржи промоцијата на новата книга од Румена Бужаровска, збирката раскази „Не одам никаде”....