Ознака: рубља
Свет 25.05.22 | 20:09

Вредноста на рубљата порасна за трипати во однос на доларот

Вредноста на руската рубља достигна највисоко ниво во последните четири години во однос на американскиот долар, благодарение на чекорите на официјална Москва за поддршка...

Економија 21.05.22 | 16:43

Курсот на доларот падна под 58 рубљи, првпат по 2018-та

Курсот на американскиот долар на Мосвковската берза во претпладневното тргување во петокот се спушти на минималното ниво во последните четир години, а динамиката на...

Свет 15.05.22 | 21:48

Блумберг: Рублјата е најуспешната валута во светот оваа година

Националната валута на Русија зајакна на Московската берза на околу 63 рубли за долар, за првпат достигнувајќи го нивото на почетокот на февруари 2020 година, додека во...

Економија 28.04.22 | 13:09

1 рубља чини 0,786 денари: Народната банка ја врати руската валута на официјалната курсна листа

По одлуката на Русија гасот да се плаќа во рубљи и по пауза од два месеца, оваа валута се врати на курсната листа на Народната банка. Со ова се овозможува и тргување со...

Свет 27.03.22 | 19:19

Русија размислува на „пријателските земји“ да им дозволи да плаќаат за гас и нафта во биткоини

Русија размислува да го прифати биткоинот како валута со која „пријателските“ земји би можеле да плаќаат за нафта и гас, изјавил претседателот на Комитетот за енергетика...

Свет 10.03.22 | 19:46

Рубљата драстично паѓа, дали Русија е пред банкрот?

Руската валута драстично паѓа.Во средата за еден американски долар можеа да се купат 117 рубљи, откако валутата падна за 10% и достигна ново рекордно ниско ниво. Рубљата...

Вести 24.02.22 | 08:59

Руската рубља со пад од девет отсто, Централната банка ветува интервенција

Руската рубља денеска регистрира пад на вредноста од девет отсто по нападите врз Украина. Централната банка на Русија соопшти дека ќе изврши интервенција. Московската...

Свет 24.02.22 | 08:56

Руската рубља со пад од девет отсто, Централната банка ветува интервенција

Руската рубља денеска регистрира пад на вредноста од девет отсто по нападите врз Украина. Централната банка на Русија соопшти дека ќе изврши интервенција. Московската...