Ознака: Рожер Федерер
Останати спортови 06.05.20 | 08:36

Не се сите Федедер и Ѓоковиќ: Фонд ќе им помага на сиромашните тенисери

Раководните тела во светскиот тенис планираат оваа недела официјално да објават создавање фонд, со кој ќе им се помогне на играчите полесно да се справат со финансиските...

Останати спортови 21.04.20 | 10:10

Надал, Федерер и Мареј во он лајн група: Можеш да го освоиш Роланд Гарос а не знаеш да наместиш Инстаграм

Над 40.000 луѓе го следеа разговорот на Инстаграм меѓу двајца најпопуларни светски тенисери, Роџер Федерер и Рафаел Надал. За време на разговорот, Шпанецот изјави дека...

Останати спортови 23.12.19 | 19:57

Федерер и на 38 години се уште има мотиви во тенисот

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер изјави дека е среќен со неговиот настап во 2019 година, надевајќи се дека ќе освои барем еден од најголемите шест турнири оваа нова...

Останати спортови 14.11.19 | 23:03

Федерер го победи Ѓоковиќ во Лондон и му помогна на Надал

Освојувачот на 20 Гренд-слем титули, Роџер Федерер ја оствари својата 22-ра победа во 49-тиот судир со Новак Ѓоковиќ и се квалификуваше во полуфиналето на завршниот АТП...

Останати спортови 23.10.19 | 16:39

Федерер можеби нема да игра на завршниот Мастерст во Париза

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер може да го пропушти најновиот „Мастерс“ турнир во Париз, кој започнува на 28 октомври. Турнирот на тврди подлоги во „Берси“ не е вклучена...

Останати спортови 14.10.19 | 18:45

Уште тој трофеј му недостасува: Федерер ќе игра на Олимписките игри

Швајцарската тениска легенда Рожер Федерер, откри дека планира да учествува на олимпискиот турнир во Токио следната година. Федерер играше демонстративен натпревар...

Останати спортови 14.07.19 | 20:54

Федерер: Ова беше лудо, секоја чест Новак

Рожер Федерер не успеа да дојде до деветтата титула на Вимблдон и вкупно 21. гран слем трофеј во кариерата, откако во епското финале беше запрен од Ѓоковиќ со 3:2 во сетови. Ќе...