Ознака: Роже Федерер
Останати спортови 13.08.21 | 09:48

Федерер не знае дали уште ќе игра

Освојувачот на 20 Грен слем турнири, Роџер Федерер, кој минатата недела наполни 40 години, наскоро ќе одлучи дали ќе се врати на тениските терени. Тој поради повреда нема...

Останати спортови 03.07.21 | 19:43

Со нов рекорд, Федерер се пласираше во осминафиналето на Вимблдон

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се пласираше во осминафиналето на Вимблдон откако во 3. коло денес го победи Британецот Камерон Нори, по четири сета. Мечот траеше...

Останати спортови 06.06.21 | 18:03

Роже Федерер се повлече од Роланд Гарос за да си го заштити телото

Роже Федерер објави дека се повлекува од Ролан Гарос, иако се пласираше во четвртото коло. Федерер, кој наскоро ќе наполни 40 години, изјави дека го прави тоа за да си го...

Останати спортови 06.06.21 | 10:23

Федерер размислува да се повлече од Ролан Гарос за да биде здрав за настап на Вимблдон

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер најави дека можеби ќе се повлече од Ролан Гарос со цел на Вимблдон да може да настапи во најдобра можна форма. Сега треба да одлучам...

Останати спортови 03.06.21 | 12:44

Дали Роже личи за 40?

Хрватскиот тенисер Марин Чилиќ искажа пофални зборови за неговиот денешен ривал на Ролан Гарос, Роџер Федерер. – Средбата во второто коло ќе биде различна од четвртфиналето...

Останати спортови 16.05.21 | 08:12

Федерер се вакцинирал со вакцината Фајзер

Се зборуваше многу за тоа дали вакцинацијата треба да биде услов за учество на турнирите кај тенисерите, но АТП и ВТА оставија таа одлука да ја донесат тенисерите по...

Останати спортови 13.04.21 | 15:46

Федерер се откажа од настап на Мастерсот во Рим

Швајцарскиот тенисер, Роже Федерер, ќе го пропушти големиот турнир на земјени терени, Мастерсот во Рим. Со откажувањето од настап во Рим, Федерер годинава останува на...

Останати спортови 12.03.21 | 10:18

Федерер се откажа од настап на турнирот во Дубаи

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер на Твитер објави дека одлучил да не учествува на АТП турнирот, што ќе се одржи во Дубаи од 14-20 март. Беше одлично да се вратам на турнири,...

Останати спортови 10.03.21 | 15:23

Големиот Федерер денеска се враќа на терен после една година пауза

Поранешниот 21-ви рекет на светот, Леонардо Маер, изрази задоволство поради враќањето на Роџер Федерер на терените. Денес Швајцарецот ќе игра со Дан Еванс во второто...

Останати спортови 08.09.20 | 13:18

Кршеше рекети, пцуеше судии: За овие испади Федерер никогаш не беше казнет

АТП го казни и дисквалификува Новак Ѓоковиќ од УС опен бидејќи ненамерно го удри со топче линискиот судија. Спортскиот свет обвинува за завера против Ноле и потсетува...

Останати спортови 07.09.20 | 19:50

Федерер и Надал заедно го слават исфрлувањето на Ѓоковиќ: Снимка која стана хит на социјалните мрежи

Веста за дисквалификацијата на Новак Ѓоковиќ предизвика бројни реакции на социјалните мрежи. Запрепастувачкото исфрлување на Србинот од Ју-Ес опен е тема на денот...

Останати спортови 10.07.20 | 09:50

Федерер: Татко ми ме предуреди дека имам две-три години да станам тенисер

Роџер Федерер во моментов е најтрофејниот тенисер на светот, но патот до тука беше многу долг. Швајцарецот изјави дека неговите родители не верувале дека тој воопшто...

Останати спортови 17.05.20 | 17:13

Дали Федерер е најголемиот спортист на сите времиња?

Играчот од средниот ред на Реал Мадрид, Тони Крос го смета Роџер Федерер за најголем спортист на сите времиња. – Јас сум апсолутно сигурен во тоа – дури и ако можам да...

Фудбал 30.04.20 | 21:35

На Федерер не му се оди во пензија

Тренерот на Роџер Федерер, Иван Љубичиќ го даде своето мислење за иднината на швајцарскиот Маестро и откри дека сè уште не навестил за крај на кариерата. 41-годишниот...