Ознака: росоман
Македонија 28.12.22 | 19:10

Советниците на СДСМ и градоначалникот го опструираа буџетот на Росоман

Советот на општина Росоман не го донесе буџетот на општина Росоман по бројните притисоци од страна на СДСМ и градоначалникот. Имено во текот на вчерашниот ден еден од...

Економија 05.11.22 | 20:31

Девет милиони евра од ЕУ за развој на економијата и за чиста животна средина

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања денеска имаше средба со градоначалникот на општина Росоман, Стојан Николов, на која разговараа за проектот...

Црна хроника 27.03.22 | 18:08

Тинејџери направиле хаос во Росоман

На 26.03.2022 во 01:30 часот, полициски службеници од СВР Велес ги лишиле од слобода Р.Ѓ.(19) и Љ.С.(18), двајцата од Росоман, затоа што се однесувале агресивно и оштетиле инвентар...

Економија 24.03.22 | 14:49

Николовски: Околу 550 илјади евра ќе се исплатат на земјоделците од Росоман за штетите од елементарните непогоди

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, во присусутво на градоначалникот на Општина Росоман, Стојан Николов, оствари средба со...

Македонија 31.10.21 | 12:57

Во Росоман до 11 часот излезеност од 20,14 проценти

Во Росоман во вториот круг на локалните избори до 11 часот има излезеност од 20,14 проценти, информираше за МИА претседателот на Општинската изборна комисија, Ѓорѓи Крстевски. Во...

Македонија 17.10.21 | 10:41

Поради замена на апарат гласањето на едно избирачко место во Росоман ќе се продолжи за еден час и 50 минути

Се појавил проблем на едно избирачко место во општина Росоман, во село Трстеник, не работел апаратот и бил заменет со нов. Таму гласањето ќе се продолжи за еден час и...

Економија 09.10.21 | 18:56

Николоски од Росоман: Не се цени трудот на земједолците, мора силно да ѝ се спротивставиме на зелената мафија

Овие избори не се само за градоначалник, овие избори не се само за проектите за коишто сум убеден дека ова прекрасно дуо во соработка со централната власт исто така ќе...

Македонија 09.10.21 | 18:41

Бесплатен оброк за сите деца од прво до четврто одделение, нова детска градинка, мини трговски центар, базени за вода за пиење

Тихомир Николов, кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ за општина Росоман, на денешниот митинг во Росоман истакна дека срцето на Тиквештијата мора да се движи напред...

Македонија 09.10.21 | 16:56

Следете во живо: Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Росоман


Македонија 21.08.21 | 18:08

Николов: Заедно со жителите на општината Росоман ќе создадеме подобра општина за живеење

Росоман овие четири години со оваа досегашна заспана локална власт наликуваше на се, но на општина НЕ. Жителите на општина Росоман чувствуваа како да не постои општина...

Црна хроника 08.08.21 | 14:05

Сообраќајка кај Росоман: Се судрија полициско „јети“ и „пасат“

 Едно лице се здобило со потешки повреди, а три се полесно  повредени во сообраќајката која денеска после 12 часот се случи  во Росоман, помеѓу патничко моторно возило...

Македонија 17.01.21 | 11:26

Градоначалникот на Росоман позитивен на ковид-19

Градоначалникот на Росоман Бранко Јанев е позитивен на  ковид-19. Тој информацијата ја објави на својот „Фејсбук“ профил. Упати порака сите да се чуваат од вирусот и...

Македонија 29.08.20 | 15:43

Татко и син позитивни на Ковид-19 не знаат кога и како се заразиле

Син и татко од Росоман се новите случаи позитивни на корона вирус во Тиквешко. Од Центарот за јавно здравје Кавадарци, за МИА потврдуваат дека тие се на возраст од 16 и...

Македонија 15.07.20 | 20:16

Неготино со 63 отсто одѕив до 19 часот, Демир Капија 62,31, Росоман 59,5 и Кавадарци 56,5

Според податоците на општинските изборни комисии до 19 часот излезноста на денешните предвремени парламентарни избори во Неготино изнесува 63 отсто, во Демир Капија...

Економија 28.06.20 | 13:16

Николоски од Росоман: Ќе им помагаме на земјоделците

Ќе им помагаме на земјоделците, со силен инвестициски циклус од околу 160 милиони евра секоја година субвенции и преку 200 милиони евра во обновлив систем за откуп и гарантирана...

Црна хроника 07.05.20 | 11:18

Овчарот кој силуваше момче во Росоман е во бегство

Поведена е истрага за силување против косовски државјанин, кој во овоштарник во атарот на Росоман, со употреба на сила извршил друго полово дејствие врз 17-годишно момче....

Црна хроника 23.12.19 | 11:10

Татко и син повредени по тепачка со двајца Албанци кај Росоман

Момче од Албанија со остар предмет повредило татко и син од Росоманско, при физичка пресметка синоќа во Росоман, за МИА потврдија од МВР. Синоќа во 21.20 часот во СВР Велес...

Економија 21.06.19 | 08:54

Мицкоски: Луѓето ги сечат овошките и фрлаат јаболката зашто оваа власт ги извиси

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во синоќешното гостување на ТВ Клан зборуваше и за излажаните земјоделци, на кои владата им вети откуп на родот, но наместо...

Економија 19.06.19 | 12:43

Вака изгледа патот кон ЕУ во Росоман

Земјоделците од Росоман денеска го искажаа својот револт така што ги фрлаа праските, разочарани и гневни од односот на владата и ниската цена на откуп. Тие најавија...

Економија 14.06.19 | 21:42

Трипуновски: Ситуацијата е алармантна, земјоделците се пред колапс

Во моментов се случува една катастрофа со откупот на праската во Росоман, јас на прес-конференција пред неколку дена ги повикав премиерот и министерот Николовски, кој...