Ознака: роми
Македонија 17.02.21 | 13:33

Шахпаска: Ќе работиме на реинтеграција на повратници, мигранти од ЕУ кон Западен Балкан, со особено внимание на Ромите

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска одржа работен состанок со претставници на Светска банка на кој се разговараше за техничката помош...

Црна хроника 21.11.20 | 13:26

Hoв инцидeнт: Група Роми тепаат полицajци во Кочани

На социјалните мрежи се појави видеосминка од тепачка меѓу Роми и полицајци. Неколку полицајци физички биле нападнати од група Роми додека ги извршувале службените...

Македонија 09.11.20 | 12:26

Судот во Стразбур пресуди: Македонија да им исплати по 7500 евра на двајца Роми малтретирани од алфите

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) пресуди во корист на двајца тужители, Роми, застапувани од страна на Европскиот центар за права на Ромите (ЕЦПР), кои биле малтретирани...

Црна хроника 21.10.20 | 22:22

МВР да го истражи новиот случај на полициска бруталност врз Ромка и нејзиниот син

Само неколку недели по случајот со претепаните Роми од страна на полициски службеници во Битола, ромската организација „Аваја“ вчера сподели информации со јавноста...

Црна хроника 27.09.20 | 08:31

Нова снимка од инцидентот со полицајците во Битола

На социјалните мрежи е објавена нова видео снимка од инциденот во Битола кој предзвика бура реакции во јавноста. Поради инцидентот, во текот на вчерашниот ден во Битола...

Македонија 26.09.20 | 13:20

Ромите излегоа на протест против полициската бруталност во Битола

Во Битола се одржа протест против полициската бруталност. Повод за протестот е инцидентот од пред два дена кога полицајци претепаа тројца битолчани од ромска националност...

Македонија 26.09.20 | 11:39

Милошоски: Дилемата на Оливер и Ромите = јазикот пред изборите и/ли пендрекот по изборите

Како коментар за бруталното претепување на Роми од страна на полицијата, Антонио Милошоски на социјалните мрежи објави видео од министерот за внатрешни работи, Оливер...

Црна хроника 26.09.20 | 10:54

Сведоштво на Ромите претепани од полицијата

Ромите кои во вторникот направиле сообраќајка по што биле претепани од страна на сообраќајната полиција во Битола, преку обраќање во живо на фејсбук сведочеа што се...

Македонија 25.09.20 | 12:08

Заев ја осуди полициската бруталност, но не побара оставка од Спасовски

Бруталноста од страна на полициски службеници врз граѓани Роми, што ја видовме вчера во видеото на социјалните мрежи, е за најсилна осуда. Таквото однесување е срамно...

Црна хроника 24.09.20 | 21:55

Се огласија претепаните Роми: Бевме тепани и малтретирани, во станица не држеа до пет часот изутрина

Ромите кои во вторникот направиле сообраќајка по што биле претепани од страна на сообраќајната полиција во Битола, преку обраќање во живо на фејсбук сведочеа што се...

Живот 23.09.20 | 19:29

Ромите живеат 10 години помалку од другите Европејци

Една четвртина од децата Роми страдаат од неухранетост, а животниот век на Ромите во Европа е пократок за десет години во споредба со тој на другите европјани, според...

Македонија 01.08.20 | 21:00

Спасовски: Холокаустот врз Ромите е еден од најголемите порази на човештвото и не смее да остане заборавен

Холокаустот врз Ромите не смее да остане заборавен како што го нарекуват заборавениот холокауст, Наша политичка и морална должност е да ја сочуваме вистината за холокаустот...

Македонија 09.07.20 | 19:50

Спасовски повика Ромите да се обединат против оние кои играат мајтап со ромскиот јазик

Носителот на ИЕ2 од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Оливер Спасовски и носителката на изборна листа во ИЕ2 Сања Лукаревска попладнево се на средби со граѓани на скопската...

Македонија 07.07.20 | 21:44

Џемо и Бајрамче земале 10.000 евра: Kaко СДСМ купува ромски гласови во Прилеп

На Фејсбук страната „Владеењето на СДС- Национална катастрофа на Македонија“ објави видео на својот профил како се купуваат ромски гласови за СДС во Прилеп. Преку...

Балкан 28.06.20 | 18:11

Потплатени Роми во Врање гласале за погрешен кандидат, изборите поништени

Голем скандал се случи на изборите во Врање. Таму во неделата покрај парламентарните избори се одржаа и локални. Група на Роми за кои постојат сомнежи дека биле потплатени...

Балкан 15.05.20 | 18:02

Заболени Роми одбиле да одат во изолација, цела населба се кренала во бунт против медицинските лица

Жителите на ромската населба Неа Смирни во грчкиот град Лариса, предизвикаа инциденти, запалија стари гуми и спречија претставници на Националната организација за...

Калеидоскоп 09.05.20 | 10:50

„Одам по невестата“: Прекршување на мерките, свадба низ улиците на Велес

Додека поголемиот дел од граѓаните ги почитуваат мерките против ширењето на коронавирусот, веселба со дваесетина луѓе цел ден се одвива во Велес, објави порталот Батали.нет....

Црна хроника 23.01.20 | 22:35

Жителите на Баир повторно запалија гуми на патот над Битола

Жителите на ромската населба Баир во Битола попладнево повторно го запалија оган и го блокираа регионалниот пат Битола-Ресен. Причината за денешните блокади сè уште...

Македонија 05.07.19 | 22:23

Самка Ибраимовски ни се закани со кривична пријава зашто нема поим од интернет експлорер

Шок и неверување! Република исправена на ѕидот на срамот, а во воздухот лебди кривична пријава! Сите Роми политички репрезенти на етничката заедница ставени на купче,...

Македонија 04.07.19 | 20:12

Ромската заедница навредена: Политичарите го штитат Рашковски

Сенада Сали е поранешна студентка на генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски. Таа сега работи како правник во Европскиот центар за правата на Ромите и вели...