Ознака: роми
Македонија 05.07.19 | 22:23

Самка Ибраимовски ни се закани со кривична пријава зашто нема поим од интернет експлорер

Шок и неверување! Република исправена на ѕидот на срамот, а во воздухот лебди кривична пријава! Сите Роми политички репрезенти на етничката заедница ставени на купче,...

Македонија 04.07.19 | 20:12

Ромската заедница навредена: Политичарите го штитат Рашковски

Сенада Сали е поранешна студентка на генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски. Таа сега работи како правник во Европскиот центар за правата на Ромите и вели...

Македонија 05.05.19 | 14:29

Масовен поткуп на гласачи Роми низ државата

Фотографии од изборни нерегуларности во Штип кружат во социјалната мрежа Фејсбук. Поткуп на гласачи и организирано носење на гласачи Роми се само дел од фотографиите...

Колумни 09.04.19 | 08:00

365 дена Осми април

  Денес е 9 април, и со намера ја пишувам мојата колумна да ја потсетам Владата на Република Македонија дека Ромите и вчера и денес и утре и задутре живееле, живеат и...

Македонија 08.04.19 | 13:38

Aко мојата ќерка ја одгледала Ромка, не знам зошто не би побарала помош од Ромите и во вршењето на претседателската функција

По повод Меѓународниот ден на Ромите, кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова во изјава за медиумите рече дека вреди да се одбележуваат важни датуми,...

Македонија 08.04.19 | 12:43

Демир: Актуелната власт ги исклучи Ромите од системот

По повод светскиот ден на Ромите, 8-ми април преку свој статус Ерџан Демир го искажа своето незадоволство во името на сите Роми од оваа власт предводена од СДСМ и Зоран...

Македонија 10.12.18 | 13:17

Самка Ибраимовски на „Фејсбук“ им нуди вработување на Ромите во Германија

Самка Ибраимовски, пратеник од ПЦЕР во македонското собрание на своите избирачи им наоѓа работа во Германија. на неговиот фејсбук профил тој ги повикува сите ѕидати,...