Ознака: Роман на годината
Култура 09.03.20 | 09:47

Пет романи во конкуренција за „Роман на годината“

Во најтесниот избор за годинашната награда „Роман на годината“ влегоа романите „Молчи со отворена уста“ од Снежана Младеновска Анѓелков („Или-Или“), „Пагански времиња“...

Култура 02.03.20 | 13:58

Десет романи во конкуренција за Роман на годината за 2019 година

Жири-комисијата за наградата „Роман на годината“ за 2019 година што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“,...

Култура 17.02.20 | 09:47

Дваесет наслови во првата селекција за наградата „Роман на годината“

Дваесет наслови од 38 пријавени ја поминаа првата селекција за наградата „Роман на годината“ што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните...

Култура 20.01.20 | 10:32

38 романи во трка за наградата „Роман на годината“

Жирито во состав: Николина Андова Шопова (претседателка), Милован Стефановски (писател), Весна Мојсова Чепишевска (професорка на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј”),...

Култура 14.01.20 | 09:40

Kонкурсот за наградата „Роман на годината“ завршува утре

Книгите што конкурираат за наградата „Роман на годината“ за 2019-та ќе се примаат заклучно до утре до 19 часот во читалницата „Славко Јаневски“ (во кулата до гимназијата...

Култура 24.12.19 | 09:24

Конкурсот за „Роман на годината“ трае до 15. јануари 2020

До 15. јануари претстојната година е распишан годинашниот конкурс за наградата „Роман на годината” која ќе биде доделена по 21-ви пат. Фондацијата за унапредување...

Култура 19.04.19 | 12:53

Добитничката на наградата „Роман на годината“ на дружба со читателите во „Или-или“

Утре (сабота, 20 април) од 12 до 14 ч. во книжарницата „Или-или“, добитничката на наградата „Роман на годината“ на фондацијата „Славко Јаневски“, Николина Андова Шопова,...

Култура 10.04.19 | 11:41

Врачување на наградата „Роман на годината“ вечерва во КИЦ

Во Културно-информативниот центар во Скопје, вечерва со почеток во 19 часот, ќе биде врачена престижната книжевна награда „Роман на годината“ за 2018 што ја доделува Фондацијата...

Култура 15.03.19 | 13:39

„Некој бил тука“ од Николина Андова- Шопова е „Роман на годината“ за 2018

„Некој бил тука“ од Николина Андова- Шопова, во издание на „Темплум“ е избран за „Роман на годината“ за 2018. Вака одлучи жири-комисијата за доделување на наградата...

Култура 11.03.19 | 16:36

Романот на годината ќе се соопшти на 15 март во КИЦ: Андоновски, Урошевиќ и Андова-Шопова во најтесен избор

Жири-комисијата за доделување на наградата „Роман на годината“ за 2018 година, во состав: Фросина Пармаковска (претседател), Богомил Ѓузел, Александар Прокопиев, Елизабета...

Култура 11.03.19 | 11:01

Три романи во најтесниот избор за наградата „Роман на годината“

Жири-комисијата за доделување на наградата „Роман на годината“ за 2018 година, во состав: Фросина Пармаковска (претседател), Богомил Ѓузел, Александар Прокопиев, Елизабета...

Култура 05.03.19 | 10:15

Лауреатот на „Роман на годината“ ќе се соопшти на 15 март: Во трка останаа шест романи

Во трката за „Роман на годината“ на фондацијата „Славко Јаневски“, остануваат шест романи: „Страв од варвари“ од Петар Андоновски, „Последното име на иднината“...

Култура 11.02.19 | 10:04

11 наслови ја продолжуваат трката за „Роман на годината“

Жири-комисијата за наградата „Роман на годината“ за 2018 година, која ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“,...

Култура 04.01.19 | 10:49

До 15 јануари конкурс за „Роман на годината“, пријавувањето во КИЦ

Поради одлуката на Општина Центар да ја затвори читалницата „Славко Јаневски“, романите кои конкурираат за наградата „Роман на годината“ ќе се доставуваат во Културно-информативниот...

Култура 17.12.18 | 14:44

До 15 јануари се конкурира за „Роман на годината“

Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „СЛАВКО ЈАНЕВСКИ“ распиша конкурс за наградата „РОМАН НА ГОДИНАТА“ Фондацијата „Славко Јаневски“...