Ознака: рома
Фудбал 22.10.21 | 10:29

Мурињо не бил никогаш понижен да прими шест голови

Никогаш во кариерата не сум предводел екипа, која примила шест голови и одговорноста за тоа е само моја, изјави тренерот на Рома, Жозе Мурињо по вчерашниот катастрофален...

Фудбал 19.07.21 | 12:16

Мурињо воведе револуционерна употреба на технологијата на тренинзите на Рома

Доаѓањето на Жозе Мурињо во Рома беше најавено како обид да се направат промени во клубот, кој лани заврши на седмото место во Серија А, со речиси 30 бодови заостанување...

Фудбал 09.07.21 | 11:20

Џани оди кај Мурињо: Aлиоски замена за Спинацола во Рома?

Езџијан Алиоски е на мета на клубови од Серија А откако реши да го напушти Лидс. Како што пишуваат италијанските медиуми, за него е заинтересиран Жоже Мурињо кој добро...

Фудбал 23.06.21 | 14:37

Мурињо: Прифатив да бидам тренер на Рома затоа што сопствениците беа искрени со мене

Португалскиот фудбалски тренер, Жозе Мурињо, откри дека причината поради која прифатил да седне на клупата на италијанскиот прволигаш, Рома, била тоа што почувствувал...

Фудбал 15.05.21 | 23:11

Мурињо со Рома сепак ќе игра во Лигата на Европа

Рома го доби градското дерби против Лацио со 2:0,а Лацио натпреварот го заврши со играч помалку откако Ачерби во 88-ма доби втор жолт картон. Мкхтаријан во 42-ра и Педро 78...

Фудбал 04.05.21 | 15:42

Бомба од Италија, потпишаа Мурињо и Рома

Специјалниот се враќа во Серија А! Рома попладнево објави дека по заминувањето на Пауло Фонсека по крајот на сезоната, на чело на италијанскиот клуб доаѓа Жозе Мурињо. Португалскиот...

Фудбал 22.03.21 | 12:23

Тренерот на Рома призна дека немаат капацитет за врвот

Тренерот на Рома, Пауло Фонсека ги критикуваше своите фудбалери по синоќешниот натпревар во Серија А со Наполи (0:2). – Веројатно немаме менталитет да се бориме за најдобрите...

Фудбал 28.03.20 | 12:41

Рома со врвен потег – посебен поздрав за најверните возрасни навивачи

Раководството на италијанскиот фудбалски клуб Рома се обиде да ги разведри своите верни повозрасни приврзаници. Од списокот на навивачи со сезонски карти беа избрани...

Фудбал 12.01.20 | 23:02

Јувентус преку Рома се врати на врвот на табелата

Дербито на 19 коло во Серија А започна со иницијатива на гостите и водство од 2:0. „Римската Волчица“ е во делириум, Јувентус тргна со гол уште во 3 минута откако Демирал...

Фудбал 21.10.19 | 14:10

Навивачи на Рома со расистички навреди кон фудбалер на Сампдорија

На вчерашниот натпревар од италијанската Серија А одигран во Џенова, навивачи на Рома упатија навреди на расна основа кон фудбалерот на Сампдорија, Роналдо Виеира....

Фудбал 15.09.19 | 22:35

Прва победа за Рома сезонава, деби гол за Михтаријан

Екипата на Рома денеска забележа убедлива победа од 4-2 над Сасуоло во третото коло од Серија „А“. „Волците“ го решија прашањето на победникот по нешто повеќе од половина...

Фудбал 29.08.19 | 13:24

Крис Смолинг ќе ја засили одбраната на Рома

Англиските и италијанските медиуми јавуваат дека Манчестер Јунајтед и Рома постигнале договор за едногодишна позајмица на дефанзивецот Крис Смолинг. Стоперот не ги...

Фудбал 26.07.19 | 23:04

Фалкао ќе го замени Един Џеко во Рома?

Капитенот на Монако, Радамел Фалкао, по се изгледа следната сезона ќе настапува за италијанскиот клуб Рома. Италијанските медиуми пишуваат дека Фалкао ќе биде замена...

Фудбал 07.07.19 | 22:32

Голманот Пау Лопез ново засилување на Рома

Голманот Пау Лопез ќе биде третото засилување на Рома, кои за услугите на Шпанецот ќе платат 28 милиони евра. Тој се очекува утре да пристигне во Рим, каде по извршувањето...

Фудбал 05.07.19 | 12:10

Рома следната недела ќе го реши проблемот на голманската позиција

Екипата на Рома минатата сезона мака мачеше на голманската позиција со Олсен и Миранте, а по се изгледа следната недела ќе ангажираат нов чувар на мрежата кој ќе ги реши...

Фудбал 18.06.19 | 09:51

Тоти: Конте ќе направеше револуција во Рома, но се откажа

Поранешниот директор и легенда на Рома, Франческо Тоти откри дека клубот имал договор со Антонио Конте, но самиот тренер одбил. На крајот, стратегот го презеде Интер. Со...

Фудбал 14.05.19 | 11:50

Даниеле де Роси по 18 години ќе ја напушти Рома

Италијанскиот фудбалер Даниеле де Роси по 18 години ќе ја напушти Рома, во кој ја помина целата своја фудбалска кариера. Веста е потврдена и на официјалната страница...

Фудбал 12.05.19 | 22:36

Флоренци и Џеко и донесоа победа на Рома против Јувентус

Екипата на Рома вечерва на „Олимпико“ славеше против шампионот Јувентус со 2-0, а трите бода ги оставија домаќините во трка за место кое води во Лигата на Шампионите...

Фудбал 08.03.19 | 17:23

Официјално: Раниери се врати во Рома

И официјално, Клаудио Раниери е наследникот на Еузебио ди Франческо на клупата на Рома откако искусниот стратег ги прифати условите на раководството на „римската волчица“....

Фудбал 07.03.19 | 11:28

Трилер меч на „Драгао“: Порто во продолженијата ја елиминираше Рома од ЛШ

Тимот на Порто синоќа ја исфрли Рома од осминафиналето од Лигата на шампиони, откако по продолженијата победи со резултат од 3-1. Домаќините поведоа во 26-тата минута...