Ознака: Ролан Гарос
Останати спортови 04.06.22 | 09:37

Норвежанецот Руд против Надал во финалето на Ролан Гарос

Норвешкиот тенисер Каспер Руд, ќе му биде противник на Рафаел Надал во финалето на Ролан Гарос, откако во полуфиналето го победи Хрватот Марин Чилиќ со 3:1, по сетови (3:6,...

Останати спортови 03.06.22 | 18:44

Хорор повреда на Зверев во полуфиналето на Ролан Гарос против Надал (вознемирувачко видео)

Германскиот тенисер Александар Зверев тешко се повреди во полуфиналето на Ролан Гарос на мечот против Шпанецот рафаел Надал. Во финишот на вториот сет, Зверев се лизна,...

Останати спортови 28.05.22 | 10:22

Инцидент на Ролан Гарос, Бегу со ракетот погоди дете во публика

Романската тенисерка Ирина Камелија Бегу е казнета за инцидентот што се случи на мечот против Екатерина Александрова на Ролан Гарос. Бегу во моментот на фрустрација...

Останати спортови 21.05.22 | 08:41

Сомнителен меч во Париз, забележани високи уплати во Украина, Ерменија и на Кипар

Во изминатите неколку дена се играа мечевите од квалификациите за Ролан Гарос. Еден дуел го привлече вниманието на француските медиуми, а „Л’Екип“ се сомнева дека...

Останати спортови 19.05.22 | 21:06

Потенцијален меч во четвртфиналето на „Ролан Гарос“ помеѓу Надал и Ѓоковиќ

Вториот грен слем турнир во сезоната ќе започне в недела на 22 мај и ќе трае до 5 јуни во Париз, Франција. Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ дозна за својот ривал...

Останати спортови 03.03.22 | 20:30

Новак Ѓоковиќ ќе може да ја брани титулата на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ ќе може да се појави на голем турнир порано од она што се очекуваше, Србинот денеска доби добри вести од Франција. Властите решија да ги олабават мерките...

Останати спортови 24.01.22 | 08:09

Се поверојатно е дека Ѓоковиќ ќе игра на Ролан Гарос

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе настапи на годинешниот Ролан Гарос иако не е вакциниран против коронавирусот, јавуваат италијанските и француските медиуми. Можноста...

Останати спортови 23.01.22 | 22:29

Ублажени мерките, Ѓоковиќ ќе може да игра на Ролан Гарос

Франција ги промени протоколите за време на новиот бран на коронавирусот кој го зафати целиот свет. Тоа ги проблематизира шансите на Новак Ѓоковиќ да се појави во Париз...

Останати спортови 16.01.22 | 22:12

Ѓоковиќ добредојден на „Ролан Гарос“… засега

Од Франција велат дека и да остане невакциниран, првиот рекет во светот може да игра на Отвореното првенство на нивната земја. Ова прво го изјави министерката за спорт...

Останати спортови 15.06.21 | 19:53

Таткото на малиот Том: Спиеше со капата

Момчето Том од трибините на Ролан Гарос го привлече вниманието на јавноста во финалето меѓу Ѓоковиќ и Циципас. Ѓоковиќ откри кое е детето што му го подари рекетот По...

Останати спортови 13.06.21 | 23:40

Ѓоковиќ по триумфот во Париз: Овие 48 часа ќе ги паметам додека сум жив

Потпомогнат од беспрекорен сервис светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ дојде до целта и го победи Циципас со 6:7(6), 2:6, 6:3, 6:2, 6:4 за својот втор шампионат на Ролан Гарос...

Останати спортови 13.06.21 | 22:48

Циципас: Не знам што правеше Ѓоковиќ, но од соблекувалната излезе сосема друг човек

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас уште долго ќе жали за пропуштената шанса да се закити со првиот грен слем трофеј во кариерата. Тој не го криеше разочарувањето по натпреварот...

Останати спортови 13.06.21 | 20:12

Историска победа: Ѓоковиќ е единствениот кој ги освоил сите четири грен слема барем двапати

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го освои Ролан Гарос по вторпат во кариерата, откако во финалето го победи Гркот Стефанос Циципас со 6:7, 2:6, 6:3, 6:2, 6:4. До 84. трофеј во кариерата...

Останати спортови 13.06.21 | 19:28

Ѓоковиќ го освои „Ролан Гарос“

По пауза од пет години првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ повторно го освои Ролан Гарос. Финалето се играше во пет сета. Стефанос Циципас поведе со 2-0, но не го издржа...

Останати спортови 12.06.21 | 09:41

Ѓоковиќ: Го одиграв најдобриот натпревар на Ролан Гарос во кариерата

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ со многу емоции им се обрати синоќа на новинарите во Париз по триумфот над Рафаел Надал и пласманот во финалето на Ролан Гарос. Оваа...

Останати спортови 06.06.21 | 10:23

Федерер размислува да се повлече од Ролан Гарос за да биде здрав за настап на Вимблдон

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер најави дека можеби ќе се повлече од Ролан Гарос со цел на Вимблдон да може да настапи во најдобра можна форма. Сега треба да одлучам...

Останати спортови 04.06.21 | 23:31

Руската тенисерка уапсена на Ролан Гарос поради местење натпревари, пуштена од притвор

Јана Сизикова, руската тенисерка кокја вчеравечер беше успасен поради сомнежи дека на минатогодинешното издание на Ролан Гарос намести еден меч, денеска е пуштена...

Останати спортови 04.06.21 | 15:28

Ноле „сочно“ го почести навивачот што постојано му дофрлуваше: Да ти е**м мајката

Новак Ѓоковиќ се пласира во третото коло на Ролан Гарос откако во три сета го победи Пабло Куевас, но неговиот меч помина во знак на вербалниот инцидент што српскиот...

Останати спортови 02.06.21 | 08:37

Ѓоковиќ: Навикнати сме на казни и санкции

Првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ, го коментираше медиумскиот бојкот на Наоми Осака и нејзиното повлекување од Ролан Гарос, откако организаторот ја казни парично...

Останати спортови 12.10.20 | 09:45

15 години патување низ историјата: Како Надал дојде до рекордните 20 грен слем титули

Рафаел Надал го победи Новак Ѓоковиќ со што дојде дојде до титулата на овогодинешното издание на Ролан Гарос. За најдобриот шпански тенисер ова е 13. славје на турнирот...