Ознака: Роџер Федерер
Останати спортови 21.10.20 | 22:35

Федерер цели кон Австралија опен за негово враќање на терените

Роџер Федерер изјави дека планира да игра на Австралија опен во јануари откако двете операции на коленото го оставија настрана во поголемиот дел од 2020 година. 39-годишниот...

Останати спортови 23.09.20 | 21:48

Протест против Федерер: Одново вовлечен во дебата за климатските промени

Сонародниците на Роџер Федерер протестираа против легендата на тенисот. Митингот на централниот плоштад во швајцарската престолнина Берн имаше за цел соработката...

Останати спортови 11.09.20 | 23:30

Федерер се врати на тренинзите по операцијата на коленото

Швајцарскиот тенисер и 20-кратен освојувач на Грен слем турнирите, Роџер Федерер се врати на тренинзите по операцијата на коленото. Според „Tages Anzeiger“ 39-годишниот тенисер...

Останати спортови 23.07.20 | 19:05

Федерер: Среќен сум што сè уште имам страст за тенис

Ако на некој во светот на машкиот тенис му одговара неколкумесечната пауза и прилично неизвесното продолжување на тековната сезона, тогаш тоа е Роџер Федерер, затоа...

Останати спортови 21.11.19 | 14:05

Федерер: Рафа е одличен човек и играч

Третиот рекет на светот Роџер Федерер зборуваше за неговите впечатоци од сезоната во која заврши со голем подем на Рафаел Надал. – Тој е одличен човек, одличен играч. Кој...

Останати спортови 28.10.19 | 12:34

Федерер се повлече од турнирот во Париз

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се повлече од турнирот во Париз (Франција), пренесува прес-службата на натпреварувањето. Во второто коло Федерер требаше да игра...

Останати спортови 27.10.19 | 18:32

Најдобар и дома: Федерер го освои и Базел

Швајцарецот Роџер Федерер го освои турнирот во родниот Базел по јубилеен 10-ти пат. Тој попладнево во финалето го совлада Алекс Де Минаур од Австралија со 2-0. Федерер...

Останати спортови 04.09.19 | 10:03

Федерер елиминиран од Димитров во четвртфиналето на УС опен

Третиот турнирски носител Роџер Федерер, рано утрово загуби со 3-2 од бугарскиот тенисер Григор Димитров во четвртфиналето на Грен слемот УС опен. Во меч што траеше три...

Останати спортови 15.07.19 | 09:03

Кога публиката викаше Роџер, Роџер, јас слушав Ноле, Ноле

Во драматичен меч српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ успеа да го победи Роџер Федерер и по пет часа борба стигна до петтата титула на Вимблдон. Како што е познато, Ѓоковиќ...

Останати спортови 14.07.19 | 20:26

Петта титула на Вимблдон: Новак го победи Федерер!

Новак Ѓоковиќ е победник на годинешниот гренслем-турнир Вимблдон, откако со 3-2 во сетови, односно 7-6, 1-6, 7-6, 4-6 и 13-12 успеа да слави против Роџер Федерер, за речиси пет часа...

Останати спортови 12.07.19 | 21:00

Преку Надал Федерер стигна до Ѓоковиќ

Роџер Федерер е вториот финалист на Вимблдон откако во јубилејниот 40. натпревар го совалда Рафаел Надал со 3-1 (7-6, 1-6, 6-3 и 6-4). Двајцата тенисери натпреварот го почнаа одлично...

Останати спортови 08.07.19 | 20:41

Федерер за само 75 минути го „збриша“ Беретини

Осумкратниот шампион на Вимблдон, швајцарскиот тенисер Роџер Федерер, со нов рутински меч обезбеди четвртфинале. Тој го победи Матео Беретини кој наиде на расположен...

Калеидоскоп 08.07.19 | 11:45

Ако прифати Федерер да дојде, да знаете дека ова не е знаме на Швајцарија

Ако прифати Федерер да дојде, ова НЕ Е ЗНАМЕ НА ШВАЈЦАРИЈА. Да знае локалнава, пишува Богдан Илиевски на Фејсбук. Драг Федерер, твојата кариера со рекетот нѐ воодушеви...

Калеидоскоп 07.07.19 | 17:22

Драг Федерер, твојата кариера со рекетот нѐ воодушеви сите во нашата земја полна со рекетари

Богдан Илиевски, кој на македонската јавност и стана познат по интересните статуси полни со саркастични критики на актуелните случувања, напиша порака упатена до легендарниот...

Останати спортови 26.06.19 | 22:56

Ѓоковиќ: Федерер е најголемиот тенисер на сите времиња

Светскиот рекет бр.1, Новак Ѓоковиќ прокоментира една од најжешките теми од последните денови – системот, кој организаторите на „Вимблдон“ го користат при поставувањето...

Останати спортови 23.06.19 | 19:13

Федерер по десетти пат најдобар во Хале

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер го победи белгискиот ривал Давид Гофин во финалето на турнирот во Хале со 7:6 (7:2) и 6:1. За ветеранот ова беше јубилеен 10.трофеј на овој...

Останати спортови 20.06.19 | 23:29

Федерер со драматична победа во Хале

Роџер Федерер го освои возбудливиот натпревар против Жо-Вилфрид Цонга на турнирот во Хале, во кој триумфираше со 7-6 (5), 4-6, 7-5. Носителот на девет титули по 17-ти пат се пласираше...

Останати спортови 31.03.19 | 22:30

Роџер Федерер во Мајами ја освои својата 101. АТП титула

Швајцарскиот тенисер, Роџер Федерер стигна до својата 101. АТП титула, откако вечерва во финалето на Мастерсот во Мајами го победи Џон Изнер од САД кој го бранеше трофејот. Во...

Останати спортови 02.03.19 | 22:28

Федерер го освои стотиот трофеј од АТП турнирите

Швајцарскиот тенисер, Роџер Федерер го победи Стефанос Циципас од Грција попладнево во финалето на турнирот во Дубаи со 2-0. За Федерер ова беше јубилеен 100-ти трофеј...

Останати спортови 08.01.19 | 11:58

Трагедија која го одбележа животот на Федерер: Кога и да го слушне негово име, Роџер не може да ги запре солзите

Пред 16 години се случи трагедија која го одбележа животот и кариерата на славниот швајцарски тенисер Роџер Федерер. На спомен на неговиот трагично починат тренер Питер...