Ознака: родово насилство
Фудбал 30.01.22 | 12:58

Фудбалер на Манчестер јунајтед ја тепал својата девојка, полицијата отвори истрага

Полицијата на Манчестер отвори истрага против фудбалерот на Манчестер јунајтед, Мејсон Гринвуд. Истрагата доаѓа откако девојката на фудбалерот, Хариет Робсон, го обвини...

Македонија 09.12.21 | 16:00

Заштитата на жртвите од родовобазираното насилство e невозможна без вклученоста на момчињата и мажите

Заштитата на жртвите од родовобазирано насилство не е возможна без вклученоста на момчињата и мажите, бидејќи нивната вклученост ќе доведе до поголема свесност за...

Македонија 29.11.21 | 14:56

Шахпаска: Со Истанбулската конвенција воспоставивме законска и институционална рамка за спречување и борба против насилството

Mинистерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, вели дека изминатиов период е воспоставена институционална и законска рамка за спречување и борба со насилството...

Македонија 26.11.21 | 11:25

Царовска: Учениците од најрана возраст треба да ги препознаваат и да дејствуваат против сите форми на насилство

Министерката за образование и наука Мила Царовска, по повод одбележувањето на годинашната кампања против насилство врз жени и девојчиња, испрати порака дека насилството...

Македонија 26.11.21 | 11:17

Филипче: Жртвите на родово базирано насилство мора да знаат дека не се сами

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот Фејсбук профил порача дека секој од нас може да спречи насилство, а жртвите на родово базирано насилство, жени и девојчиња,...

Македонија 03.07.21 | 12:07

Непостапувањето на институциите ги обесхрабрува жртвите на семејно и родово насилство да почнат некаква постапка

Жените кои употребуваат дроги и секојдневно се соочуваат со физичко насилство се секојдневни жртви и сведоци на тоа колку е тешко да се живее под превезот на стигмата,...

Македонија 26.01.21 | 15:09

Милошоски: Човек што извршил силување да не смее да се кандидира за пратеник, градоначланик, министер…

Пратеникот од ВМРо-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, истакна дека го поддржува донесувањето на Законот за спречување и заштита од насилство врз жените, но притоа бара во законското...

Македонија 25.11.20 | 12:40

Борбата против родовото насилство ја обои Вила Водно во портокалово

Претседателот Стево Пендаровски се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите Нации, чија цел е подигање на свеста...

Македонија 25.11.20 | 10:30

Ниско ниво на доверба во институциите: Во Хелсиншки годинава пријавени само 23 случаи на семејно и родово насилство

„Шестнаесет дена активизам против родово базирано насилство“ е годишна меѓународна кампања што почнува на 25 ноември – Меѓународниот ден за борба против насилството...