Ознака: родова еднаквост
Македонија 02.12.22 | 22:50

Пријавени 1000 случаи: Економски независните и жените со високо образование најчесто трпат психичко насилство

Во моментов немаме драстично зголемување на пријавите за семејно насилство. Видот на насилството најчесто е психолошко а потоа физичко, и не се погодени од насилство...

Македонија 02.12.22 | 19:12

Тренчевска: Родовата еднаквост наш врвен приоритет, обезбедуваме еднакви можности за граѓаните

Посветено работиме на родовата еднаквост. Тоа е наш приоритет како Влада и како Министерство, затоа што концептот „Едно општество за сите” е да обезбедиме еднакви...

Останати спортови 02.12.22 | 18:14

Владата и Биатлон федерацијата реализираа Конференција за родова еднаквост во спортот

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, заедно со Биатлон федерацијата на Република Македонија, ја реализираа Конференцијата...

Македонија 02.12.22 | 17:39

Ковачевски: До три години затвор за оние кои им ги загорчуваат животите на жените и девојките

Клучот за успешно справување со родовото насилство е во примената на механизмите кои произлегуваат од новите законски решенија. Говорејќи на регионалната конференција...

Македонија 17.11.22 | 17:49

Тренчевска: Родовата еднаквост е наша цел, наша обврска, наша мисија

За мене и за сите вклучени од исклучителна важност е оваа менторска п рограма за жените во администрацијата и како што можевме да видиме од последната презентација,...

Македонија 15.10.22 | 10:28

Петровска: Министерството за одбрана стана лидер во политики на родова еднаквост во Македонија

Министерката за одбрана Славјанка Петровска преку видео обраќање се обрати на панел дискусија насловена „Улогата на жените за време на криза”, на меѓународната конференција...

Македонија 12.08.22 | 20:51

Кривогаштани, Прилеп, Кичево, Пласница, Гостивар и Врапчиште се „најмашките“ општини во Македонија

Во општините Кривогаштани, Прилеп, Кичево, Пласница, Гостивар и Врапчиште мнозинството членови на Советот и на раководните позиции се мажи, а во општина Пласница само...

Македонија 26.03.22 | 11:22

Спасовски горд на правата што ги имаат жените во МВР

Министерот Оливер Спасовски учествуваше на Интернационалниот Биатлон форум – Скопје 2022, кој оваа година се одржа под работен наслов „Родовата еднаквост на жаната...

Македонија 23.12.21 | 17:02

Габриела Илиевска: Молчењето на другите жени при напад на жена е поголема казна отколку нападите

Денес се одржа конференција “Родово сензитивни локални самоуправи“ која се одржа во рамки на Годишната конференција за децентрализација и локално управување, на...

Македонија 23.12.21 | 16:56

Арсовска: Во ова предизборие имаше големи напади, но победија човечноста и успешноста

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска присуствуваше на годишната конференција за децентрализација и локално управување во организација на УНДП....

Македонија 12.10.21 | 14:18

СДСМ со жените само „јако машки“

Помалку од девет отсто од кандидатите за градоначалници на локалните избори 2021 во Македонија се жени. Вкупно 25 жени и 272 мажи ќе се борат за градоначалничката функција...

Македонија 16.09.21 | 15:17

Повеќе од 400 поими и нивните дефиниции од терминологијата за родова еднаквост достапни и на македонски јазик

Од денеска на македонските граѓани им се достапни повеќе од 400 поими и нивните дефиниции од терминологијата за родова еднаквост. Европскиот институт за родова еднаквост...

Останати спортови 13.08.21 | 09:51

Крстевска: Важна е родовата еднаквост во спортот, се повеќе се зголемува бројот на жени атлетичарки

„Да… и жените можат!“ под ова мото на Пелистер, Атлетската федерација на Македонија го организираше семинарот Жени лидерки преку кој имаше за цел да докаже дека спортот,...

Македонија 23.07.21 | 00:03

Филипче: Статусот на жените е всушност статусот на демократијата

Ако сакаме да постигнеме некакви промени во општеството, треба да се активираат жените и тоа го докажаа сите претставнички и членки на Форумот на жените на СДСМ, со својата...

Македонија 31.05.21 | 19:15

Шахпаска: Предлог-Законот за родова еднаквост обезбедува остварување потполнo еднакви шанси за сите

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, оствари состанок со претставници на Венецијанската Комисија на кој беше разгледуваше новиот предлог Закон...

Македонија 07.04.21 | 22:55

Што да кажеме за нашиот „џинџер“ баланс: Јавна соба остана нерасчистена, отпуштањето на текстилните работнички помина нечујно

Во контест на денешниот настан кој го обиколи светот – пораката што ја испрати турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган седнувајќи ја Урсула фон дер Лајен далеку...

Твитови 25.03.21 | 22:12

Од денеска имаме нов термин за родова еднаквост: Џинџер баланс

Од денеска имаме нов термин за родова еднаквост: Џинџер баланс pic.twitter.com/OVCRk3NTQV — dr (@dolnareka) March 25, 2021

Останати спортови 19.03.21 | 18:46

Заев: Заеднички да се заложиме за родова еднаквост и за надминување на родовите стереотипи во спортот

Родовата еднаквост во спортот не е само декларативна поддршка, туку е реалност која мора да се случи и да се одржува, изјави денеска премиерот Зоран Заев во своето обраќање...

Македонија 07.02.21 | 23:38

Софија Куновска се изнасмеа: Родова еднаквост во СДСМ, можеби ја има, но не е видлива

Родова еднаквост во СДСМ – можеби ја има, но не е видлива од дистанца, коментира поранешната висока функционерка на партијата на власт Софија Куновска. Куновска споделува...

Македонија 25.11.20 | 10:30

Ниско ниво на доверба во институциите: Во Хелсиншки годинава пријавени само 23 случаи на семејно и родово насилство

„Шестнаесет дена активизам против родово базирано насилство“ е годишна меѓународна кампања што почнува на 25 ноември – Меѓународниот ден за борба против насилството...