Ознака: рочиште
Црна хроника 30.09.20 | 09:42

Ново рочиште за случајот „Таргет-Тврдина“ за прислушување

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за аферата со прислушувањето, познат во јавноста како „Таргет-Тврдина“. На денешното рочиште,...

Македонија 10.09.20 | 14:07

Илиоски ја праша Рускоска: СДСМ ја поддржуваше Шарената револуција, дали тоа значи дека беа и организатори на протестите?

Во судот денеска сведочеше поранешниот пратеник на ВМРО-ДПММЕ, Зоран Илиоски. Тој рече дека добил впечаток оти на 27 април 2017 година парламентарното мнозинство било...

Црна хроника 31.08.20 | 09:22

Презентација на сведоци за случајот „Монструм“

Со презентација на сведоци од обвинителство денеска во Кривичниот суд Скопје продолжува судскиот процес за случајот „Монструм“. На последното рочиште исказ даде...

Црна хроника 26.08.20 | 09:10

Ново рочиште за „Монструм” во Кривичен суд

Судскиот предмет за петкратното убиство во Смилковско Езеро во април 2012, познат како „Монструм“  продолжува во Кривичниот суд Скопје. Ова е прво рочиште по завршување...

Македонија 30.03.20 | 13:46

Во Кривичен денеска 38 лица „си покашлаа“ во 60 m2, а рочиштето е одложено за 2 април

Денес се одржа ново рочиште во кривичниот суд за предметот познат во јавноста како Титаник. На рочиштето присуствуваа вкупно 38 лица, меѓу кои и 4 сведоци, кои беа повикани...

Македонија 19.03.20 | 10:23

Во време на вонредна состојба поради коронавирусот, адвокатите на еден шалтер добиваат информации дали ќе има рочиште

Адвокатите деновиве поминуваат низ вистинска голгота. Во време на прогласена вонредна состојба во суд на еден шалтер се даваат информации дали денеска ке има рочиште...

Црна хроника 13.02.20 | 13:11

Камчев до Боки 13: Ти кажи ми што треба и сите да бидат среќни и задоволни

На денешното рочиште за Рекет се преслушуваат снимките од телефонот на Орце Камчев. На една од снимките се слуша гласот на Камчев кој вели дека треба Боки да му каже...

Црна хроника 12.02.20 | 09:01

Ден пред годишнината од несреќата продолжува судењето за „Ласкарци”

За Дурмиш Белули, газдата на превозникот „Дурмо турс“, и другите вработени во оваа компанија обвинети во судскиот предмет „Ласкарци”, денеска е закажано ново рочиште...

Македонија 31.01.20 | 11:43

Андоновски: Никој од тогашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ не ми наредил да организирам протест пред општина Центар

Обвинетиот Милан Андоновски, кој во 2013 година бил претседател на советот на Општина Гази Баба, на денешното судење за предметот „Насилство во Општина Центар“, рече...

Македонија 31.01.20 | 10:54

Продолжи процесот „Насилство во Центар“: Обвинетите мирно се разотишле откако им кажале дека црквата нема да се руши

Продолжи судскиот процес за случајот „Насилство во општина Центар“ кој се испитуваат учесниците на настанот. Дарко Стојковски беше испитуван од неговиот адвокат...

Црна хроника 26.12.19 | 11:22

Утре ново рочиште за „Рекет“ ќе се сослушуваат нови сведоци

Ново рочиште за „Рекет“ ќе се одржи утре со сослушување на нови сведоци. На вчерашното продолжение бизнисменот Томе Главчев сведочеше дека исказите во специјалното...

Македонија 01.11.19 | 18:50

„Рекет“ даден на оценка, се чека закажување рочиште

Случајот „Рекет“ е даден на оценување, се чекаат да истечат роковите за да се закаже рочиште за оценка на обвинителниот акт, изјави денеска претседателот на Кривичен...

Црна хроника 21.10.19 | 11:50

Не сум Сталоне да го истепам попот за една минута, рече татко му на Боки 13 по судењето за физички напад

Утрово во кривичниот суд беше одложено судењето за татко му на Боки 13, Миле Јовановски, обвинет дека му нанел тешка телесна повреда на попот Виктор Стојчев, поради отсуство...

Црна хроника 10.12.18 | 10:08

Денеска рочиште за „Монструм“: Исказ ќе даваат лекари од судска медицина и балистичари

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе се одржи ново рочиште за петкратното убиство кај Смилковско езеро во 2012 година, познат како случај „Монструм“. Ќе бидат испрашувани...