Ознака: Ристо Шишков
Култура 14.09.20 | 10:32

Актерката Александра Пешевска за улогата на Кејт во „Телефонот на мртовецот“ ја доби наградата „Ристо Шишков“

Актерката на кумановскиот театар Александра Пешевска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на 28 издание на Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо...

Култура 14.09.20 | 08:42

Наградата „Ристо Шишков“ за актерката Александра Пешевска

Актерката на кумановскиот театар Александра Пешевска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на 28 издание на Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо...

Култура 08.09.20 | 23:01

Отворен Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

Со претставата „Умри машки“ од Алдо Николај во режија на Кире Ѓоргиев, а во продукција на струмичкиот театар „Антон Панов“, актерите Танкица Стојанова, Ѓорги Трајков...

Култура 07.09.20 | 12:08

Фестивалот „Ристо Шишков“ од утре до 13 септември ќе се одржи на отворено

Дваесет и осмото издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ годинава ќе се одржи на отворено, во Градскиот парк во Струмица од 8 до 13 септември, соопштија...

Македонија 24.12.19 | 19:48

Ристо Шишков, кодошен – жртва на „Драматургот“ Владимир Милчин

Поради кодошите на УДБА преживеавме лични и семејни трауми. Никогаш не можев да воспоствам квалитетен однос со мојот татко, ќе рече синот на доајенот на македонското...

Вести 17.07.19 | 09:11

Шишков бил затворен за „јe*eм ти то“, а не „јe*ем Тито“

На 46 години во Скопје почина Ристо Шишков, истакнат филмски и театарски актер, еден од најголемите на сите времиња. Роден во 1940 г., во селото Мрсна, Серско, Егејска Македонија,...

Култура 17.07.19 | 08:59

Осуден за македонски национализам: По излегувањето од затвор почина Ристо Шишков

Ги издржа неправдата што му ја нанесоа кодошите, пресудата од комунистичкиот режим и затворскиот живот во Идризово, но немоќен беше пред болеста: на денешен ден пред...