Ознака: Ристо Никовски
Македонија 01.06.22 | 11:14

Дури ни Грција не бараше спорот за името да влезе во преговарачката рамка со ЕУ

Најавите кои дооѓаат од Софија и Париз може да отвори нов преседан во преговорите меѓу Европската унија и земјите кандидати. Доколку билатералните спорови станат услов...

Македонија 20.04.22 | 22:49

Никовски: Ванчо Михајлов е отворен и јасен фашист, власта се однесува срамно

Тоа што се случи со отворањето на културниот клуб во Битола е директен доказ дека не третираат како втора бугарска држава, бидејќи тие дојдоа во Македонија како во своја...

Македонија 17.02.22 | 12:06

Влaста се однесува како да сака Mакедонија намерно да колабира на меѓународната сцена со поставување на конзули без никакво искуство

Македонската дипломатија го допре дното. Ваков е ставот на познавачите на политичката сцена откако се дознаа имињата на новите конзули во САД. За експертите ова не е...

Македонија 16.01.22 | 10:48

Никовски е жив и здрав: Наслов на колумна предизвикала забуна кај Иван Џо Петревски

Наслов на колумна за порталот Инфомакс предизвикала забуна и погрешна информација од долгогодишниот македонски активист Иван Џо Петревски кој ја вознемири јавноста...

Македонија 21.12.21 | 11:59

Никовски: Ние како држава молчиме, а штом молчиш ќе те газат

Поранешниот амбасадор и аналитичар Ристо Никовски во синоќеќното гостување во „Што не е јасно“ на Алфа ТВ предупредиа дека Бугарија испрати меморандум кој повторно...

Македонија 02.02.21 | 20:32

Никовски: Владата постави лице за борба против корупцијата, а шест месеци нема никакви резултати

Поранешниот амбасадор Ристо Никовски, во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ зборуваше за последниот извештај од Транспаренси Интернешнл за нивото на корупцијата...

Македонија 23.01.21 | 18:51

Опозицијата мора полека, но сигурно да ги зема работите во свои раце

Поранешниот македонски амбасадор Ристо Никовски ја истакнува важноста на посетата на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ на Унгарија, Хрватска и Словенија во време кога расте...

Македонија 23.11.20 | 19:32

Ако има заедничка историја, тоа е еден народ: Заев кажува имаме македонски јазик и народ, но корените се бугарски

  „Заедничка историја не може да имаат два народа или две нации. Ако има заедничка историја тоа е еден народ. А, ние потпишавме дека имаме заедничка историја. Врз...

Македонија 11.09.20 | 22:50

Никовски: Со двата договори кои се потпишаа со Грција и Бугарија ние сме поразена странка

Поранешниот дипломат Ристо Никовски во гостување на телевизија Алфа во однос на договорот со Бугарија истакна дека тоа е историска грешка, суштинско негирање на нашето...

Македонија 25.07.19 | 16:28

Посетите на Хан и Рикер се обид на западот да го спречи распадот на Владата на Заев

Западните сили на секаков начин ќе се обидат да ја спасат владата на премиерот Зоран Заев, која е пред распаѓање, велат аналитичарите. Според нив, во таа насока е и денешната...

Македонија 07.02.19 | 20:20

Никовски: Ако има предвремени парламентарни избори, СДСМ катастрофално ќе изгуби

Мислам дека нема теоретска шанса власта да прифати предвремени парламентарни избори бидејќи ќе ги изгуби и тоа на еден катастрофален начин, а мора да има такви избори...