Ознака: Риши Сунак
Свет 13.03.23 | 17:59

Песимистичка прогноза: Војната во Украина е предизвик, но ни се заканува уште полош конфликт

Британскиот премиер Риши Сунак предвидува „тешка и опасна деценија“ во прегледот на одбраната, безбедноста и надворешната политика, објавен денеска. Тој предупредува...

Свет 10.03.23 | 23:41

Велика Британија ќе и даде на Франција 480 милиони фунти за спречување на миграцијата преку Ла Манш

Британскиот премиер, Риши Сунак, соопшти дека Велика Британија во следните три години ќе и даде на Франција 480 милиони фунти за инвестирање во полициските сили, технологијата...

Свет 29.01.23 | 14:50

Британскиот премиер го разреши претседателот на својата владејачка Конзервативна партија поради кршење на министерскиот кодекс

Британскиот премиер Риши Сунак го отпушти претседателот на неговата владејачка Конзервативна партија поради „сериозно кршење“ на министерскиот кодекс. Притисокот...

Свет 21.01.23 | 13:25

Еве зошто британската полиција го казни премиерот Сунак: Самиот си се издаде

Британскиот премиер Риши Сунак е казнет затоа што не го ставил појасот на задното седиште од својот автомобил додека бил на пат во северна Англија. Риши Сунак го извршил...

Свет 31.12.22 | 20:48

Сунак: Проблемите на Велика Британија нема да исчезнат во 2023 година

Велика Британија мина низ тешки 12 месеци и проблемите нема да исчезнат во 2023 година, но крунисувањето на кралот Чарлс Трети ќе помогне да се обедини земјата, изјави...

Свет 17.12.22 | 19:04

Риши Сунак побарал независна проценка на текот на украинската војна: Британските „јастреби“ стравуваат од промена на ставот кон Украина

Британскиот премиер, Риши Сунак, побарал независна проценка за напредокот на војната во Украина, дознава „Би-би-си Њузнајт“, а според публикацијата, високи личности...

Свет 19.11.22 | 16:30

Зеленски се сретна со британскиот премиер

Новиот британски премиер Риши Сунак денеска во Киев се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Тоа беше прва средба на двајцата лидери, а Зеленски по...

Свет 08.11.22 | 08:35

Сунак: Ковид-19 „речиси ја скрши“ глобалната економија

Борбата против климатските промени е морален и економски императив, а инвазијата на Русија врз Украина е критичен момент во таа борба, смета британскиот премиер Риши...

Свет 30.10.22 | 11:09

Новиот британски премиер под притисок на лабуристите да го појасни повторното именување на министерката Брејвермен

Британската опозициска Лабуристичка партија ќе се обиде да ја принуди владата да објави проценка за нарушување на безбедноста од страна на Суела Брејвермен, додека...

Свет 27.10.22 | 15:53

Новиот британски премиер живееше опкружен со луксуз и раскош, а сега ќе се пресели во скромниот Даунинг стрит

Новиот британски премиер, Риши Сунак, и неговото семејство ќе мора да се преселат од луксузни вили, свилата и кадифето во скромната улица Даунинг 10 во Лондон, традиционалната...

Свет 25.10.22 | 12:23

Oва сиромашно дете стана британски премиер, сопругата му е побогата и од принцот Чарлс

Лидерот на британските конзервативци Риши Сунак и официјално е премиер на Велика Британија. Тој доаѓа на оваа позиција откако Лиз Трус поднесе оставка минатата недела,...

Свет 25.10.22 | 08:55

Кој е Риши Сунак, кој денеска и официјално ќе стане нов британски премиер

Новиот лидер на Конзервативната партија, Риши Сунак, денеска ќе стане британски премиер. Владата го објави денешниот распоред, според кој премиерката во заминување...

Свет 24.10.22 | 19:37

Ќерка е на индиски милијардер и побогата е од принцот Чарлс: Која е сопругата на новиот премиер на Британија?

Риши Сунак е новиот лидер на британските конзервативци и премиер на Велика Британија. Негова главна поддршка во борбата за местото премиер, е неговата сопруга Акшата...

Свет 24.10.22 | 15:26

Риши Сунак ќе биде новиот британски премиер

Риши Сунак ќе биде новиот британски премиер откако неговата противкандидатка Пени Мурдан ја повлече својата кандидатура. Претходно и поранешниот британски премиер...

Свет 03.08.22 | 10:06

Неизвесна трка за нов британски премиер: Трас во блага предност пред Риши Сунак

Шефицата на британската дипломатија, Лиз Трас, која е фаворитка за наследник на Борис Џонсон на позицијата британски премиер, има многу потесна предност пред нејзиниот...