Ознака: Рио Тинто
Свет 01.02.22 | 11:23

Откриен ужасен извештај од „Рио Тинто“: Силувања, малтретирања и расизам

Корпорацијата „Рио Тинто“ објави извештај кој ја прикажува културата на малтретирање, вознемирувања и расизам во тој глобален рударски гигант. Извештајот вклучува...

Свет 21.01.22 | 12:26

Пад на акциите на „Рио Тинто“ по одлуката на српската Влада за одземање на лиценцата

Акциите на компанијата „Рио Тинто“ денеска забележаа пад, откако Србија вчера донесе долука за укинување на нејзините лиценци за истражување на литиум во земјата...

Балкан 21.01.22 | 11:32

Србија 1:1 Австрaлија: Рио Тинто депортиран, поништени дозволите на австралиската компанија

Владата на Србија донесе одлука да ја прекине соработката со меѓународната рударска компанија „Рио Тинто“, потврди премиерката на Србија, Ана Брнабиќ. Сите управни...

Балкан 20.01.22 | 19:33

Договорот е раскинат: Во Србија странска фирма нема да ископува литиум

Владата на Србија вечерва ја укина уредбата за Просторниот план на специјалното наменско подрачје за реализација на проектот за експлоатација и преработка на јадарит...