Ознака: Риека
Култура 07.09.21 | 10:17

Александар Прокопиев на книжевен фестивал „Врисак“ во Риека

Македонскиот автор Александар Прокопиев е еден од почесните гости на 14. Саем на книгата и фестивал на автори „Врисак“, што од 1-24 септември се одржува во Риека (Хрватска). Во...

Здравје 14.01.20 | 12:32

Ми дадоа таблета за абортус и ракавици, ме пратија во веце и ми рекоа: „Фати го тоа што ќе излезе“

Поради крвавење во 10. недела од бременоста млада жена завршила во болница, добила медицинска нега, но ја шокирал начинот на кој било изведено тоа. Не сум лута, само сум...

Култура 31.12.19 | 11:53

Ријека и Голвеј – престолнини на европската култура во 2020

Ријека во Хрватска и Голвеј во Ирска ќе ја делат титулата „Европска престолнина на културата” во 2020 година, а ја преземаат од италијанскиот град Матера и бугарскиот...

Балкан 24.08.19 | 09:11

Јасна најде 7000 евра на улица, па им го најде и сопственикот

Прикзната за мистериозниот плик полн со пари, кој завчера на улица ги пронајде риечанката Јасна Врховац, се прошири на социјалните мрежи и за 24 часа доби среќен крај....

Калеидоскоп 12.08.19 | 19:13

Македонската докторка Хаус дала отказ во Скопје и отишла да работи во Пула

Истакнат кардиолог од Скопје, проф. др. Д-р Лујза Груева, една од најголемите експерти и дијагностици во регионот и пошироко, со прекар „Македонска доктор Хаус“ во нејзината...