Ознака: риба
Калеидоскоп 14.07.21 | 13:50

Во Мексико пронајден фосил од непознат вид риба стар 95 милиони години

Фосил на риба за кој се претпоставува дека е стар над 95 милиони години, е пронајден во Мексико, поточно во провинцијата Чијапас, на југоистокот на земјата. Според претпоставките...

Кујнски тефтер 17.12.20 | 23:46

Роби Вилијамс: Се прејадов риба, за малку ќе умрев од труење со жива и арсен

Пејачот Роби Вилијамс во едно недамнешно интервју раскажува дека за малку ќе умрел од труење со жива откако се прејал риба по долга апстиненција. 46-годишниот музичар...

Свет 10.11.20 | 21:18

Кина забрани увоз на смрзната риба од Индонезија, најдена корона во пратките

Кина забрани увоз од индонезиската компанија PT. Angurah Laut една недела откако коронавирус бил пронајден во замрзнатите риби. Трговијата ќе продолжи непречено по истекот...

Црна хроника 11.09.20 | 12:28

По риба отишле како да одат во војна: Запленети пушка, динамит, патрони, харпуни…

Три лица се уапсени поради тоа што полициски службеници во нивното возило пронашле пушка, експлозиви и друга опрема за недозволен лов на риба. Како што соопштија од...

Патувања 30.07.20 | 23:45

Туристи пронајдоа бизарна риба која личи на вонземјанин

Туристи наидоа на необична глетка на плажата покрај австралискиот брег, минатата недела. Тие на плажата пронашле мртво суштество, кое најверојатно го донеле брановите. –...

Црна хроника 03.02.20 | 16:06

Во возило на патот Штип-Радовиш најдено големо количество риба

На 02.02.2020 во 22.00 часот, полициски службеници од Полициска станица Штип ги привеле Ф.И.(42), С.Е.(36) од с.Селце и Р.А. од с.Пенуш, штипско, затоа што во 20.25 часот на магистралниот...

Калеидоскоп 06.12.19 | 21:44

Фатил риба и не можел да поверува што нашол во нејзиниот стомак

Еден рибар премногу се изненадил кога во желудникот на рибата која ја фатил нашол сокриена банкнота од 20 долари. Фотографијата е објавена на Фејсбук страницата „Sharkmen...

Калеидоскоп 30.09.19 | 19:48

На менито пишувало цена 6,5 евра, а сметката ги запрепастила

Јапонски туристи останале во шок откако за две порции шпагети и риба во ресторан во Рим добиле сметка од 430 евра. Се работи за брачна двојка, која ручала во ресторанот...

Балкан 31.08.19 | 16:02

Огромна риба ги преплаши туристите во Хрватска, за миг сите излегле од водата

Во хрватскиот Бакарски залив кај Ријека, деновиве биле снимена голема риба, за која туристите се посомневале дека е ајкула, па настанала паника меѓу пливачите. Од институтот...

Патувања 12.07.19 | 20:16

Американка нарачала риба, па избегала врескајќи и плачејќи

Една млада Американска видно се потресла кога келнер ја послужил со риба во хрватски ресторан во Сплит. Кога пристигнал келнерот со нарачката, Американската почнала...

Свет 03.02.19 | 19:54

Откриен радиоактивен цезиум во уловена риба во водите на Фукушима

Во риба уловена во водите на јапонската префектура Фукушима првпат по четири години откриен е радиоактивен цезиум над дозволената граница, соопшти денеска Асоцијацијата...

Балкан 16.01.19 | 14:14

Сарма, риба, ајвар и проја за Путин – еве што ќе јаде претседателот во Белград

Пред претседателот на Русија ќе бидат изнесени најдобрите домашни специјалитети и вина. Ќе биде подготвена и риба , која тој многу ја сака. Шефот на дипломатијата отркива...

Интима 08.12.18 | 23:09

Се обидувате да затрудните? Овој е оброкот кој ви треба

Во новата студија на Харвард се вели дека паровите кои јадат морска храна почесто имаат сексуални односи. Рибата и морските плодови ќе ви помогнат да ја подигнете сексуалната...