Ознака: резултати од пописот
Македонија 07.04.22 | 21:39

Ахмети бара одговорност за партиите кои повикуваа на бојкот

Зборувајќи за бројката од 130 илјади граѓани кои останаа непопишани, за нивната етничка припадност која сега стана предмет на манипулација и политизација, а која не може...

Македонија 07.04.22 | 21:30

Ахмети: Смешно е да се каже дека со СДСМ сме ги договориле резултатите од пописот

Во интервју за РТВ21 Косово, лидерот на ДУИ Али Ахмети беше запрашан, односно му беше посочено дека има шпекулации дека неговата партија и СДСМ се договориле за резултатите...

Македонија 07.04.22 | 19:46

Откако е ДУИ на власт најмногу Албанци се иселиле од Кичево

Ние го кажавме нашиот став. За ВМРО-ДПМНЕ цениме дека овој попис не ужива доверба и податоците ги сметаме за некомплетни. Во однос на тие 132 илјади непопишани, во однос...

Македонија 03.04.22 | 17:58

Биле Албанците по пописот 41,7% или над 55%, Дехари не помислува да го симне албанското знаме

Алијанса за Албанците тврди дека опфатеноста на лица кои се вметнати без етничка припадност и необјавувањето на живеалиштето на лицата од дијаспората одиграле негативна...

Македонија 01.04.22 | 23:51

Калеска Ванчева: Пописот е целосно успешен и спроведен во согласност со стандардите на Евростат

Пратеничката на СДСМ Снежана Калеска Ванчева, во емисијата „Топ тема” на телевизија Телма истакна дека пописот е целосно успешен и спроведен согласно стандардите...

Македонија 01.04.22 | 23:40

Во јавниот сектор се вработуваат резидентни граѓани

Логично е при вработувањето во јавниот сектор да се зема предвид само резидентното население, вели премиерот Димитар Ковачевски во интервју за „360 степени“, прашан...

Македонија 01.04.22 | 23:12

Пренџов: Власта да одговори каде се младите

Ако останеме со 132.000 непопишани граѓани, ако не знаеме кој е православен, кој е муслиман, кој е атеист, како ќе влечеме од заедниците права и обврски во Уставот. Пописот...

Македонија 01.04.22 | 23:04

Ковачевски: Опозицијата им направи лоша услуга на Македонците со бојкотот на пописот

Премиерот Димитар Ковачевски, во вечерашното гостување во емисијата „360 степени“, вели дека бројката од околу 132 илјади граѓани кои не беа лично попишани, се должи на...

Македонија 01.04.22 | 12:03

МПЦ се сомнева во точноста на пописот

Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (САС на МПЦ-ОА), разгледувајќи ги официјaлните резултати на пописот на населението,...

Македонија 01.04.22 | 11:21

Стоилковиќ: Не ги прифаќаме лажните резултати од пописот, ќе организираме вистинско пребројување на српскиот народ!

Не ги прифаќаме лажните резултати од пописот, немаме доверба во официјалните органи на актуелната власт и немаме намера да дадеме легитимитет на перфидното поништување...

Македонија 31.03.22 | 19:31

Хоџа: Пописот докажа дека со ДУИ во Владата, бегството на Албанците е масовно

Објавувањето на резултатите од пописот во Македонија отвора многу дебатa коja бара длабинска анализа, но и одговорност од политичките сили кои сакајќи да ја задржат...

Македонија 31.03.22 | 18:37

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме...

Македонија 31.03.22 | 18:32

Пренџов: Пописот сè уште не е завршен

Пописот се уште не е завршен, не е комплетиран и не може повеќе од 130 илјади граѓани да останат непопишани во едно мултикултурно општество, изјави денеска пратеникот...

Македонија 31.03.22 | 12:11

Пописот не покажа каде исчезнаа 600.000 иселени од фабриката за лаги на СДСМ

Она што можеше да се очекува и се оствари. Во Македонија живеат нешто над 1.8 милиони жители, иако голем број на граѓани останаа непопишани бидејќи попишувачите едноставно...

Македонија 31.03.22 | 09:11

Попис 2021: Колку сме, толку сме, токму не сме

Во земјава живеат 1.836.713 лица, од кои 58,44 отсто Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците од Пописот на населението, домаќинствата...

Македонија 31.03.22 | 08:31

Јовановски: Македонци, ние кои сме запишани и вие кои не сте запишани, сите сме отпишани!

Актерот Владо Јовановски во свој стил ги коментира резултатите од пописот. „Македонци, ние кои сме запишани и вие кои не сте запишани, сите сме отпишани! (попишани). И...

Македонија 30.03.22 | 20:56

И Захариева незадоволна од пописот, требало да се бројат и Бугарите кои се надвор од Македонија

Поранешната министерка за надворешни работи на Бугарија и пратеничка на ГЕРБ, Екатерина Захариева преку „Фејсбук“ реагира на резултатите од пописот, потенцирајќи...

Македонија 30.03.22 | 20:04

Симовски: Мислам дека граѓаните сега сфатија дека беа жртви на тој што повикуваше на бојкот

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вечерва изјави дека неопафтеното население со Пописот 2021, од 7,3 отсто или 132 илјади граѓани не е неочекувано...

Македонија 30.03.22 | 19:49

Снопче: Резерви за веродостојноста на пописот, ги анализираме резултатите

После објавувањето на резултатите од пописот на населението, Алијанса за Албанците е во процес на разгледување на објавените резултати, и наскоро ке излезе со детална...

Македонија 30.03.22 | 19:26

Мора да се обединиме, за да ни тргне

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во емисијата „Што не е јасно„ која се емитува на Алфа телевизија истакна дека народот во Македонија страда од поделби. Народот...