Ознака: резолуција за македонските позиции
Македонија 28.01.22 | 20:13

Милошоски: Власта преговара надвор од Резолуцијата во Собрание и затоа го кријат документот што го испратиле во Бугарија

Османи денеска не го направи клучното барање, а  тоа е да ги сподели со нас документите кои во декември минатата година кои МНР ги има испратено како официјални одговори...

Македонија 30.07.21 | 17:04

Бугарија разочарана од Резолуцијата на Македонија за „црвените линии“ во преговорите

Бугарија изрази разочарување од Резолуцијата на Собранието на Македонија донесена вчера и со жалење констатира дека таа доаѓа во моменти кога дијалогот меѓу Софија...

Македонија 22.07.21 | 08:22

Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ денеска пред пратениците

Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ за евроинтеграцискиот пат на земјата и националните црвени линии е на дневниот ред на 47. седница на Собранието, која треба да се одржи денеска....

Македонија 10.07.21 | 10:00

СДСМ бара изговори да не ја поддржи Резолуцијата во Собрание

СДСМ да не наоѓа изговори и да ја поддржи Резолуцијата во Собрание, велат од ВМРО-ДПМНЕ потенцирајќи дека таа е став на народот, а неприфаќањето на истата е одење против...

Македонија 06.07.21 | 13:34

Засега ДУИ не ја прифаќа резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ, А и АА сѐ уште немаат став

ДУИ не ја прифаќа резолуцијата поднесена до собранието од ВМРО ДПМНЕ. На денешната средба со опозициската партија побарале сите партии да го усогласат текстот и по...

Македонија 04.07.21 | 12:15

Милошоски: Собранието да се обедини околу заедничка резолуција

Пратениткот од ВМРО-ДПМНе Антонијо Милошоски ја информира јавноста дека ВМРО-ДПМНЕ во следните денови ќе ја достави предлог-резолуцијата до Собранието. Предлог-резолуцијата...

Македонија 02.07.21 | 15:10

Го одбија предлогот на Мицкоски: СДСМ не сака националната резолуција за преговорите со Бугарија

Ако Мицкоски не е сигурен во својот идентитет, во јазикот кој го зборува, нема потреба да поднесува резолуции, реагира СДСМ откако претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...