Ознака: рестриктивни мерки
Македонија 16.03.22 | 21:16

Петличковски открива кога ќе бидат тргнати сите рестриктивни мерки

Кога почнавме во новиот состав кажавме дека ќе ги следиме научните сознанија низ светот. Клучен исчекор е воведениот алгоритам за проценка, според кој епидемилиошкиот...

Свет 18.12.21 | 11:07

Максимално четири лица на приватни средби, невакцинирани смее само да нарачаат за носење: Јужна Кореја ги заострува мерките

Властите во Јужна Кореја ги заострија рестриктивните мерки поради брзото ширење на Ковид во земјата, соопшти Националната дирекција за контрола и превенција на болести. Според...

Економија 27.10.21 | 10:11

Што значи измената во рестриктивните мерки во работата на кафеаните?

Владата одлучи ноќните клубови и дискотеките можат да работат со 50 отсто од капацитетот на објектот, а од 15 ноември влез во затворени објекти, кафулиња и трговски центри...

Економија 27.08.21 | 08:30

Прометот намален: Угостителите и трговците бараат олабавување на мерките

Угостителите и туристичките работници реагираат за рестриктивните мерки што ги донесе Владата по препорака на Комисијата за заразни болести. Вчера се пожалија и трговците....

Економија 25.08.21 | 11:21

Битиќи најави дека ако биде потребно ќе има нови мерки за угостителите и граѓаните

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, изјави дека доколку биде потребно ќе донеселе нови мерки за поддршка на угостителите и граѓаните поради воведувањето...

Свет 17.07.21 | 08:28

Светот ги враќа рестриктивните мерки, вакцинираните со поголеми привилегии

Голем број земји во светот поради бавното темпо на имунизација против Ковид-19 се одлучуваат за воведување задолжителна вакцинација за одделни професии, како и рестриктивни...

Македонија 10.05.21 | 09:55

Се отвараат салите, градинките ќе примаат повеќе деца: Се намалуваат рестриктивните мерки

Главниот координативен кризен штаб го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести и врз основа на епидемиолошките текови и состојби во државата, намалување...

Економија 25.04.21 | 16:28

Ќе се отвораат терасите на угостителските објекти, рестриктивните мерки ќе продолжат уште една недела?

Комисијата за заразни болести утре на состанок ќе ја анализира епидемиолошката состојба со коронавирусот, по што ќе биде одлучено дали ќе има нови мерки за време на...

Свет 07.04.21 | 12:53

Затворени остануваат рестораните, градинките и дневните центри: Полска ги продолжи рестриктивните мерки до 18 април

Полска ќе ги продолжи рестриктивните мерки до 18 април поради тоа што и понатаму е голем притисокот врз здравствениот систем. Министерот за здравство, Адам Ниедзиелски,...

Економија 05.04.21 | 15:54

Бектеши до кафанџиите: Не правете залихи!

  Почнувајќи од 7 април 2021 (среда), сите угостителски објекти (кафеани, ресторани, барови, клубови) ќе имаат целосна забрана за гости/посетители. Оваа мерка, како што...

Македонија 05.04.21 | 15:12

Не излегувајте ако немате потреба, празниците што доаѓаат можат да ја влошат состојбата, вели Филипче

Состојбата во Македонија со корона вирусот е алармантна. Секој ден се повеќе се зголемува брјот на заразени и починати лица. Здравствениот систем е преоптоварен, па...

Македонија 05.04.21 | 11:50

Владата закажа итна седница, дали ќе се воведат нови рестриктивни мерки?

Владата денеска ќе одржи итна седница. Според неофицијалните информации, на седницата ќе се расправа за воведување на нови рестриктивни мерки. Неофицијално, дел од...

Македонија 26.03.21 | 12:24

Нема да има нови рестриктивни мерки

Нови рестриктивни мерки нема да има, потврдија за „Сител“ од Министерство за здравство. На состанокот на Комисијата за заразни болести беше разгледана актуелната...

Македонија 01.03.21 | 12:16

Комисијата за заразни болести денеска разговара дали ќе има нови рестриктивни мерки

Вакцини нема, а британската мутација пустоши во земјава. Ќе донесе ли новиот сој и нови рестриктивни мерки? Што треба да превземат надлежните во овој случај? Микробиологот...

Балкан 26.02.21 | 22:29

Дозволен премин само за 400 лица на ден: Грција ги заострува мерките на граничните премини Евзони и Какавиа

Грција дополнително ги зајакнува мерките за заштита од корона вирусот на граничните премини Евзони и Какавиа, кои ќе работат од 7 до 19 часот, наместо до 23 часот, а дневно...

Свет 22.02.21 | 16:01

Велика Британија ги отвора училиштата на 8 март: План за укинување на ограничувањата

Училиштата во Велика Британија повторно ќе бидат отворени на 8 март како дел од „претпазливиот план“ за укинување на епидемиолошките ограничувања. Премиерот Борис...

Свет 01.02.21 | 09:59

Постепено ублажување на рестриктивните мерки на Кипар

По карантинот и полицискиот час воведени на 10 јануари, од денеска на Кипар започнува постепеното ублажување на мерките со отворање на берберниците, фризерските и козметичките...

Свет 06.01.21 | 12:15

Рестриктивните мерки во Италија остануваат и за викендите

Италијанската влада донесе одлука да останат рестриктивните мерки во текот на викендот за да се спречи ширењето на коронавирусот, но ограничувањата ќе бидат намалени...

Македонија 15.12.20 | 08:53

Денеска Владата решава како ќе работат кафеаните и кафулињата за Нова година и дали ќе се забранат прославите по фирми

Владата денеска на седница ќе ги разгледа предлозите на Комисијата за заразни болести и на Главниот штаб. Комисијата за заразни болести реши да и препорача на Владата...

Македонија 14.12.20 | 15:11

Утре Владата ќе одлучи како ќе работат кафеаните за новогодишните празници

Владата утре на седница ќе ги разгледа предлозите на Комисијата за заразни болести и на Главниот штаб и ќе се изјасниме точно по нив. Генерално Владата ги подржува заради...