Ознака: рестрикции
Македонија 19.08.21 | 20:49

Кавга за микрофонот на протестот за рестрикциите, маж кој зборуваше дека „децата ќе ни ги земат“ не сакаше да го напушти подиумот

Мирниот протест против новите рестрикции на Владата за невакцинираните лица беше нарушен со инцидент за време на говорите. Говорник кој започна да зборува за демократијата...

Македонија 19.08.21 | 20:37

„Стоп за теророт врз народот“: Граѓаните повторно протестираа против воведените антиковид рестрикции

„Стоп за теророт врз народот“, „Мое тело мој избор“, „Врати ми ја слободата или ќе ти го срушам режимот“ беа само дел од транспарентите пред Владата каде вечерва граѓани...

Македонија 19.08.21 | 20:23

Д-р Пановски: Носењето маска на планина не била толку глупава мерка, секогаш може поглупаво!

Носењето маска на планина и на нива не била толку глупава мерка, секогаш може поглупаво, коментира д-р Никола Пановски за мерката со која новите рестрикции не важат за...

Македонија 18.08.21 | 15:01

Малолетниците ќе влегуваат слободно во Македонија, не е потребен тест, сертификат или карантин

За лицата под 18 години не се потребни сертификат за вакцинација или потврда за прележан ковид-19, ниту негативен ПЦР или брз тест, одговараат од Влада на прашањето од...

Македонија 18.08.21 | 12:31

Филипче: Потребен е сертификат за сите кафеани и кафулиња, без разлика дали има под или над 30 гости

Без разлика дали во угостителскиот објект има под 30 или над 30 гости, сертификатот за вакцинација е задолжителен, повтори денеска министерот за здравство Венко Филиче Мора...

Македонија 17.08.21 | 21:31

Ајде Влада на сите патници кои уплатија летување во септември да им објасните дека ќе треба да платат уште 45 евра во Грција за да се вратат дома со ПЦР тест

Ајде Влада вие на сите патници кои уплатија летување во септември со нивните ваучери од 2019-та година, да им објасните на тие луѓе дека ќе треба да платат уште 45 евра во...

Економија 17.08.21 | 20:24

Во моловите, казината и обложувалниците само со потврда за вакцинација или потврда за прележан вирус

Во шопинг молови, казина и обложувалници само со потврда за вакцинација или потврда за прележан вирус, објави предмалку министерот за економија Крешник Бектеши на својот...

Македонија 17.08.21 | 20:17

Сертификат, тест или карантин задолжителни за влез во земјата од 1 септември – ова се сите нови мерки на Владата

Владата на денешната редовна 99-та седница ги донесе најновите мерки, протоколи и препораки за заштита на здравјето на населението од ковид-19, врз основа на препораките...

Македонија 16.08.21 | 09:37

„Доколку било кој колега биде нападнат, ќе прекинеме да лекуваме“: Младите лекари со осуда за говорот на омраза на вчерашниот протест

Асоцијација на специјализанти и млади лекари-АСМЛ го осудува говорот на омраза кон докторите на денешниот протест против новите мерки. Најостро го осудуваме говорот...

Македонија 16.08.21 | 08:46

„Менгеле ко да ти е дедо, народ убиваш за пари и малку власт“ – остри коментари до Филипче од јавноста, бесни се што ги дискриминира и присилува

Протестот е уставно загарантирано право, но исто такво е и правото на здравје. Мерките кои ги предлагаме се веќе докажано ефикасни, а вакцинацијата единствен начин да...

Македонија 16.08.21 | 08:36

Стапуваат во сила новите рестриктивни мерки

Од денеска стапуваат во сила новите рестриктивни мерки со кои за влез во угостителските објекти и на организирани настани ќе мора да се приложи сертификат за примени...

Економија 12.08.21 | 08:53

Охридските угостители бараат адаптација на рестрикциите

Адаптација на пакетот мерки што ги определи Владата за работењето на угостителските објекти. Тоа е барањето што до властите ќе го достави Општина Охрид по денешната...

Вести 11.08.21 | 09:20

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче и Заев воведуваат фашистички мерки што водат кон поделби

Филипче и Заев воведуваат фашистички мерки кои водат кон поделби, тоа се мерки кои ја уништуваат економијата, угостителството го водат во бездна, сметаат од ВМРО-ДПМНЕ....

Македонија 10.08.21 | 08:38

Арсовска: Со кое овластување редарска служба ќе легитимира гости во кафеана?

Во држава во која нема функционален здравствен систем, во која луѓето се вакцинираат од донации и за третирање болести се собираат донации за лекување преку СМС-пораки,...

Македонија 09.08.21 | 13:37

Бектеши: Ако сакате да пиете кафе, вакцинирајте се

Министерот за економија Крешник Бектеши ги повика граѓаните, особено угостителските објекти, да ги почитуваат мерките за заштита и протоколите, оти само на тој начин...

Здравје 01.08.21 | 08:34

Даниловски: Прележаниот само со една доза развива посилен имунитет од непрележаниот вакциниран со две дози

Eпидемиологoт проф. д-р Драган Даниловски за МКД.мк вели дека прележаните, во принцип, ако имаат антитела преку референтната вредност, нема потреба да се вакцинираат. Ќе...

Здравје 31.07.21 | 08:19

Филипче: Се размислува за рестрикции во есенските месеци, зошто луѓето повеќе ќе бидат во затворени простории, а ќе се вратат од годишни одмори

Откако неколку дена по ред состојбата со Ковид-19 беше стабилна, вчера беа регистрирани 74 нови случаи. Сепак, надлежните уверуваат дека нема голем број на пациенти во...

Македонија 27.07.21 | 12:06

Филипче за наесен најави можни рестриктивни мерки за невакцинираните граѓани

Засега не планираме да воведеме никакви рестриктивни мерки, ниту на границите, ниту во рамките на организација на настани, масовно присуство и така натаму. Размислуваме...

Македонија 14.07.21 | 11:38

Филипче: Само вакцинирани ќе може да влезат на културни и спортски настани

Гледајќи дека веќе нема голем интерес преку системот за закажување термини за вакцинација, а во светот веќе почнаа да се појавуваат нови мутации на коронавирусот, принудени...

Здравје 05.07.21 | 10:18

Филипче: Ќе го почекаме ставот на Комисијата, лично сметам дека не се потребни нови рестрикции

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека бројот на прегледи во амбулантите е намален и повеќе денови по ред нема притисок врз здравствените капацитети. Тој во...