Ознака: рестрикции
Здравје 31.07.21 | 08:19

Филипче: Се размислува за рестрикции во есенските месеци, зошто луѓето повеќе ќе бидат во затворени простории, а ќе се вратат од годишни одмори

Откако неколку дена по ред состојбата со Ковид-19 беше стабилна, вчера беа регистрирани 74 нови случаи. Сепак, надлежните уверуваат дека нема голем број на пациенти во...

Македонија 27.07.21 | 12:06

Филипче за наесен најави можни рестриктивни мерки за невакцинираните граѓани

Засега не планираме да воведеме никакви рестриктивни мерки, ниту на границите, ниту во рамките на организација на настани, масовно присуство и така натаму. Размислуваме...

Македонија 14.07.21 | 11:38

Филипче: Само вакцинирани ќе може да влезат на културни и спортски настани

Гледајќи дека веќе нема голем интерес преку системот за закажување термини за вакцинација, а во светот веќе почнаа да се појавуваат нови мутации на коронавирусот, принудени...

Здравје 05.07.21 | 10:18

Филипче: Ќе го почекаме ставот на Комисијата, лично сметам дека не се потребни нови рестрикции

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека бројот на прегледи во амбулантите е намален и повеќе денови по ред нема притисок врз здравствените капацитети. Тој во...

Македонија 02.07.21 | 20:51

В понеделник Комисијата за заразни болести ќе анализира дали треба нови рестрикции за индиската мутација

Комисијата за заштита од заразни болести во понeделник ќе ја анализира состојбата со коронавирусот и ќе одлучува дали треба да  се воведат некакви рестрикции на граничните...

Македонија 01.07.21 | 15:17

Граѓаните да бидат одговорни, за да не скокнат бројките на заразени, во спротивно рестрикциите се враќаат

Mерките и натаму ќе се олабавуваат, бидејќи тоа го дозволува епидемиолошката состојба. Но ако има промени ќе воведеме некакви рестрикции, изјави денеска министерот...

Македонија 01.07.21 | 13:38

Филипче: Ако има некакво зголемување на бројките, ќе воведеме некакви рестрикции

Епидемилошката слика е прилично стабилна и попуштањето на мерките се должи на олабавувањето, генерално на сите мерки. Нашиот став е да се оди во тој правец, согласно...

Македонија 21.06.21 | 12:08

Филипче: Не планираме рестрикции и дополнителни мерки поради случајот на индиски сој

„Не планираме рестрикции и дополнителни мерки поради случајот на индиски сој во земјава, но будно ја следиме ситуацијата и епидемиолошката состојба“, вели министерот...

Скопје 02.06.21 | 11:33

Без струја утре повеќе места низ Скопје

Без струја утре ќе бидат повеќе скопски општини, меѓу кои Ѓорче Петров, Бутел, Гази Баба, Кисела Вода, Сарај и Центар, информираат од РЦУК Скопје. Во Ѓорче Петров, дел од...

Македонија 05.04.21 | 22:46

Затворени угостителските објекти, зголемен полицискиот час: Детално за сите нови рестриктивни мерки

Владата го разгледа предлогот на Комисијата за заразни болести и донесе дополнителни мерки за заштита на јавното здравје. Како што информираат од владината прес-служба,...

Македонија 08.03.21 | 15:15

Филипче: Можни се и нови рестрикции за угостителските објекти, но засега не

Засега не се планираат дополнителни мерки за справување со ширењето на Ковид-19 во однос на работата на угостителските објекти и групирањата преку ден на јавни простори,...

Свет 05.03.21 | 17:02

За да го намали ширењето на корона вирусот: Унгарија ги заострува рестрикциите

Властите во Унгарија ги заоструваат рестрикциите во обид да го намалат рапидното зголемување на смртни случаи и хоспитализации предизвикани од коронавирусот. Сите...

Македонија 28.02.21 | 19:43

Филипче одговара дали ќе има нови рестрикции откако бројките „скокнаа“

Засега нема да има нови рестрикции иако се зголемува бројот на новозаразени со коронавирусот, изјави министерот за здравство, Венко Филипче. Ситуацијата е таква да...

Свет 27.02.21 | 20:41

Повеќето земји во Европа воведуваат или го продолжуваат затворањето

Повеќето европски земји повторно воведуваат целосно или делумно затворање во рамки на борбата против зголемувањето на бројот на нови инфекции и смртни случаи од Ковид-19. Франција,...

Македонија 25.02.21 | 11:45

Филипче: Можни се нови рестрикции поради ширењето на ковид-19, но засега не

Поради ширењето на ковид-19 и зголемените бројки на новозаразени и хоспитализирани пациенти можно е да се воведат рестриктивни мерки, но засега не, изјави денеска министерот...

Патувања 22.01.21 | 11:46

ЕУ одлучи: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Лидерите на ЕУ заклучиле на состанок посветен на пандемијата на ковид-19 дека внатрешните и надворешните граници на ЕУ мораат да останат отворени, но со примена на строги...

Македонија 16.12.20 | 20:22

Прави ли Филипче анализа за мерките кои ги спроведува, се фалеше дека пикот поминал, а удри на рестрикции?!

Граѓаните веќе втор ден ги коментираат мерките кои Филипче и Комисијата за заразни болести ги донесе на сила, односно да се затворат угостителските објекти во 18ч. Ваквата...

Свет 13.12.20 | 15:38

Германија се „затвора“ од 16 декември до 10 јануари

Освен баровите, рестораните и просториите за релаксација, во Германија од 16 декември, среда, до 10 јануари се затвораат сите продавници, освен оние за најосновните потреби,...

Свет 03.12.20 | 12:29

Да не се оди за празниците кај пријатели, роднини, соседи… : Италија ги заострува мерките пред Божиќ

Италијанската влада објави дека воведува забрана за патување за време на новогодишните празници, со цел да се обиде да спречи ширење на коронави русот низ земјата. Новите...

Балкан 03.12.20 | 08:48

Кафеаните, кафулињата, игротеки, трговски центри ќе затвораат во 17: Србија со нови рестриктивни мерки за услужната дејност

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските објекти...