Ознака: рестрикции
Балкан 24.09.21 | 10:15

Полициски час и забрана за музика во угостителските објекти за уште три грчки региони ставени во црвена зона

Уште три региони од северниот дел на Грција од денеска се во црвената зона со полициски час од еден часот по полноќ до шест часот наутро и забрана за музика во угостителските...

Балкан 15.09.21 | 21:41

Тензии во Љубљана, факели летаа кон Парламентот во протестот против ковид-рестрикциите

Запалени факели летаа кон зградата на словенечкиот парламент вечерва во протестот против ковид-рестрикциите на плоштадот „Република“ во Љубљана. Полицијата одговори...

Македонија 04.09.21 | 11:50

Утре нов протест против рестрикциите од власта

Во недела во Скопје ќе се одржи четврти по ред мирен протест против мерките воведени од власта. Време е да се излезе, да се каже доста е! Доста е од рестрикции, забрани,...

Македонија 31.08.21 | 21:22

Камионџиите и авионскиот екипаж исклучени од мерката за задолжителен тест или сертификат на македонските граници

Владата на денешната седница ги дополни мерките за спречување на проширувањето на вирусот што ја предизвикува заразната болест КОВИД-19 со кои од 1 септември 2021 година...

Македонија 31.08.21 | 21:01

Пановски: Мерките немаат никаква врска со падот на бројките, нестручни се и ненаучни

Мерките немаат никаква врска со падот на бројките, сертификатите се беспредметни и срам за човештвото, рече во вечерашната емисијата „Жешко политичко лето“ микробиологот...

Балкан 30.08.21 | 14:48

Полициски час и построги мерки за влез во Албанија

Албанскиот комитет на експерти за справување со пандемијата, по анализа на состојбата со Ковид-19, донесе одлука за воведување нови ограничувачки мерки за влез во земјата...

Свет 27.08.21 | 13:57

Данска ги укинува сите рестрикции, вакциниран секој четврти од пет Данци над 12 години

Данска од 10 септември ќе ги укине сите ограничувања воведени поради спречување на пандемијата на коронавирусот, соопштија здравствените власти. Епидемијата е под контрола,...

Македонија 26.08.21 | 11:47

Засега нема план за карантин или полициски час, Заев очекува бројките на заболени да опаднат

Премиерот Зоран Заев денеска рече дека засега не се разговара за специјални карантини или за посебни ограничувања поради актуелната епидемиолошка состојба во земјава. Се...

Македонија 25.08.21 | 12:29

Oдлуката за 45 дена од прележувањето е на Комисијата за заразни болести, тврди Битиќи

Препораката на Комисијата за заразни болести беше  единствен критериум за вчерашната одлука на Владата да дозволи угостителските објекти повторно да можат да работат...

Балкан 24.08.21 | 12:36

До 31 март 2022 година ќе траат рестрикциите за невакцинираните во Грција

Затворени простори само за вакцинирани; задолжителни рапид тестови еднаш или два пати седмично за невакцинираните вработени во јавниот и приватниот сектор, но на сопствен...

Балкан 23.08.21 | 14:59

Туристите можат слободно во Грција: Засега не се размислува за воведување рестрикции или затворање граници

Во новите мерки, кои грчката Влада ќе ги соопшти утре, а ќе се однесуваат пред сè на невакцинираните граѓани, не е планирано воведување рестрикции за туристите, како...

Македонија 23.08.21 | 14:25

Филипче со закана кон докторите: Лекарската комора ги следи антиваксерските објави на медицинските лица

Лекарската комора ги следи објавите на социјалните мрежи и изјавите на медицинските лица кои го компромитираат процесот на имунизација против ковид и наскоро ќе излезат...

Македонија 23.08.21 | 13:53

Заев: Опцијата ПЦР тестови за влез во моловите и кафеаните ќе предизвикаше гужва на пунктовите и можност за ширење на вирусот

Не се воведени бесплатни тестови за влез во угостителските објекти и во шопинг центрите за оние граѓани кои од медицински причини во моментот не можат да се вакцинираат...

Македонија 22.08.21 | 21:16

Втор марш во Струмица против новите рестрикции, граѓаните со четири барања до Влада

Под мотото „Марш за слобода и еднакви права“, вечерва во Струмица се одржа втор протест против мерките за Ковид-19. Со извици „Сакаме слобода“ и „Мое тело, мој избор“...

Македонија 21.08.21 | 13:14

Се испокаравме и исподеливме, а не моравме, им порача Даниловски на колегите од Комисијата за заразни болести

Проф. д-р Драган Даниловски во колумна остро ги критикува новите мерки на Владата против новиот бран накоронавирусот. Најмногу „здоболеа“ „мерките“ за несреќната...

Свет 21.08.21 | 12:08

Хаос во Мелбурн, апсења и повредени на протестите против новите рестрикции

Австралиската полиција денеска уапси стотици демонстранти кои протестираа против новите блокади во Мелбурн и Сиднеј, а во судирите беа повредени седум полицајци, пренесува...

Македонија 21.08.21 | 11:47

Инфектологот д-р Шопова: Убедете го најстручниот Заев да промени барем една од научно неоснованите превентивни мерки!

Да ги прашам матичните колку од пациентите кои прележале ковид повторно се разболеле, прашува д-р Жаклина Шопова, инфектолог во Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

Економија 21.08.21 | 08:32

Влез во кафана и со ПЦР или aнтиген тест, бараат угостителите

Угостителите бараат промени на новите мерки за заштита од Ковид-19, откако уште во првите денови од нивната примена забалежаа пад на прометот од најмалку 30 проценти во...

Македонија 20.08.21 | 17:40

Среќа дадов наредба 10 човека да ме обезбедат па кажавме се што треба, вели „Мајк Тајсон“ од вчерашниот протест

Еве ја вистината за ковид, гледајте како ми го земаат микрофонот. Среќа дадов наредба 10 човека да ме обезбедат па кажавме се што треба. Делете турбо, да ги срушиме медиумите!...

Македонија 19.08.21 | 23:00

Ковачки: Целта е свесно да правите кластери со бесконечни редови пред болниците?

Се сеќавате ли на шизофрените мерки на Заев и Филипче кога казнуваа луѓе коишто сами шетаа по улица за неносење на маски додека луѓе седнати во кафулиња и кафеани во...