Ознака: реставрација
Култура 18.07.22 | 12:27

Државниот архив во соработка со ,,Британската библиотека” ќе го дигитализира целокупниот материјал и заоставштина на браќата Манаки

Државниот архив во соработка со ,,Британската библиотека”, во наредните две години ќе го дигитализира целокупниот материјал и заоставштина на браќата Манаки....

Свет 22.12.21 | 08:51

Биг Бен по четири години ќе се огласи за Нова година

Познатата лондонска камбанарија Биг Бен ќе се огласи за Нова година, неколку месеци пред крајот на реставрацијата која започна пред четири години, соопшти денеска британскиот...

Култура 23.02.21 | 15:48

Се конзервира и реставрира архитектурата на црквата „Свети Ѓорѓи“ во Курбиново

Со затоплување на времето и доаѓање на повисоки температури ќе продолжат активностите за конзервација и реставрација на црквата „Свети Ѓорѓи“ во Преспанското село...

Балкан 30.09.20 | 15:15

Додека Бугарија одлучува за неговата судбина, тим европски реставратори го спасуваат контроверзниот споменик од комунистичката ера

Мозаиците од комунистичката ера на контроверзниот споменик во Бугарија добиваат поддршка за живот, пренесува Ројтерс. Сместен на врвот на еден планински врв во централна...

Свет 04.08.20 | 09:20

Ќе се чистат цевка по цевка цели 4 години: Започна обновата на оргулите во Нотр Дам

Во познатата црква Нотр Дам во Париз, вчера почна потфатот за подготовките за обновување и реставрација на симфониските оргули, кои меѓу другото, беа оштетени во пожарот...

Култура 10.06.20 | 09:18

Продолжи реставрацијата на Норт Дам

Работите за реновирање на катедралата Нотр Дам во Париз, која беше оштетена во пожарот минатата година, продолжуваат. Работниците ќе работат на отстранување на 200 тони...

Култура 14.11.19 | 13:25

Ќе ја загуби ли битката со времето црквата Св. Ѓорѓи во Курбиново

По повод најновата реставрација и конзервација на црквата Свети Ѓорѓи во Курбиново, Методија Јоновски на социјалните мрежи објави напис посветен на реставрацијата...

Калеидоскоп 19.09.19 | 09:36

Реставриран „Пакардот“ на Тито од 1948 година

Синиот пакард на Јосип Броз Тито е реставриран речиси 40 години по неговата смрт. Оваа убавица овде, е пакард од 1948 година”, изјави Милош Бојаниќ, пејач и вљубеник во...