Ознака: респиратори
Здравје 14.06.21 | 17:21

„Филипс“ повлекува дел од респираторите, можно е да предизвикуваат рак

Холандскиот производител на медицинска опрема „Филипс“ повлекува дел од апаратите за дишење и респиратори поради делот од пената вграден во нив, која може да се распадне...

Балкан 08.05.21 | 16:59

Респиратори украдени во Шведска пронајдени во кафеана во Хрватска

Хрватската полиција покренала истрага против маж на 25 години кој се сомничи дека од 8 март до 2 април, набавил 24 медицински респиратори во вредност од 350.000 евра, за кој...

Балкан 05.04.21 | 19:05

Во Сараево се испитува поврзаноста на кинеските респиратори и големиот број починати од Ковид-19

Обвинителството во Сараево почна истрага дали луѓе умираат од Ковид-19 затоа што се поврзани на неквалитетни респиратори од Кина. Одлуката е донесена откако 17 анестезиолози...

Македонија 30.10.20 | 18:45

Филипче: Многу мал број пациенти се поставени на респиратори, резултатите од мерките за 3-4 недели

Има многу мал број пациенти кои се поставени на респираторна машина во моментов во болницата „8 Септември“ и на Инфективната клиника, изјави министерот за здравство,...

Македонија 30.10.20 | 08:20

НАТО ни испраќа 60 респиратори

Во Скопје денеска треба да пристигнат 60 респиратори, донација од НАТО за справување со последиците од пандемијата на Ковид-19. Донацијата од Доверителниот фонд на НАТО,...

Здравје 21.10.20 | 10:57

НАТО ќе испррати респиратори во Македонија, Албанија и Црна Гора

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во борбата против коронавирусот, соопшти Северноатлантскиот...

Македонија 25.09.20 | 08:45

Германија донира респиратори за македонските клиники

Германија и донира на Македонија осум респираторни машини како поддршка за македонските клиники. Вкупната вредност на донацијата е околу 233.000 евра. Како што соопшти...

Здравје 22.07.20 | 15:36

Предизвикува срцеви и комликации на белите дробови: Еве зошто пациентите ставени на респиратор најчесто умираат

Загрижувачки е фактот што дури 70 проценти од пациетитие ставени на ресиратори починуваат. Но, зошто е тоа така. Погрешен е впечатокот што се има дека тоа е само маска...

Балкан 06.07.20 | 13:00

Косовската полиција влезе во инфективната клиника, откако се дозна дека повеќе пациенти биле на ист респиратор

Косовската полиција ја опкружи и влезе во Универзитетската Клиника за инфективни болести во Приштина, откако пет пациенти заразени со коронавирус починале од полноќ...

Македонија 27.05.20 | 22:50

Веќе никој не прашува што се случи со респираторите, потсети Јанушев

Не треба да се обидуваме да наоѓаме логика во мерките кои ги носи владата, бидејќи едноставно ја нема, вели генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, кој вечерва...

Македонија 21.05.20 | 19:45

Мицевски до Манчевски: До каде се респираторите кои ги ветувавте на самиот почекот на кризата?

Граѓаните сеуште ги чекаат вашите респиратори кои ги ветивме пред 3 месеци , беа до Турција, па беа на граница заврши кризата додека да ги добиеме репираторите кои не...

Балкан 11.05.20 | 17:27

Штетата пет милиони евра: Босанците купиле расипани респиратори од Кина

Сто респиратори од Кина што неодамна ги набавил кризниот штаб на Федерацијата Босна и Херцеговина за болници во ентитетот се неупотребливи и нема да се користат на...

Здравје 06.05.20 | 16:16

Османи: Обезбедивме 90 респиратори, тоа е доволен број за втор пик на Ковид-19

Обезбедивме вкупно 90 респиратори, што е околу 50 отсто од вкупниот број респиратори со кои располага државата во моментов. Од нив 20 респиратори од норвешката Aмбасада,...

Македонија 06.05.20 | 10:20

Директорката на Инфективно за респираторите: Тие не се лек туку само ни купуваат време

Директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, Милена Стевановиќ тврди дека респираторите тешко може да спасат нечиј живот, туку само...

Здравје 01.05.20 | 21:15

Обезбедени педесет респиратори преку заемот на СЗО

Преку заемот на Светската здравствена организација (СЗО) обезбедни се дополнителни 50 респиратори, изјави вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи. Како...

Здравје 25.04.20 | 11:46

Јавната набавка за респиратори поништена: Компаниите што го добиле тендерот не биле во можност да испорачаат

Министерството за здравство денеска информира дека двете компаниите што го добија тендерот за набавка на 31 респираторна машинa ги известиле дека нема да бидат во можност...

Свет 24.04.20 | 14:00

Короната го збогати: Производителот на респиратори во Сингапур направи богатство

Ли Ситинг, претседател на компанијата „Шензен миндреј био-медикал електроникс“ е најбогатиот човек во Сингапур. Неговото богатство месечно се зголемува за една милијарда...

Македонија 16.04.20 | 21:48

Заев ќе носеше респиратори од Израел, Филипче од Јужна Кореја или Германија

Министерот за здравство Венко Филипче објасни  дека постапката за респираторни машини ја добиле две компании. Едната, рече, носи респиратори од Јужна Кореа, а другата...

Македонија 14.04.20 | 18:56

Завршена набавката на респираторните машини, дел од нив ќе стигнат за седум дена

Во рамките на Министерството за здравство завршила постапката за набавка на респираторни машини, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Од девет компании...

Балкан 13.04.20 | 12:00

Клиниката за пулмологија во Белград преполна: Сите респиратори ни се зафатени, имаме слободни само 5 кревети

На Клиниката за пулмологија на Клиничкиот центар Србија во моментов се сместени 170 заразени со коронавирус и има само 5 слободни места, рече професорката д-р Виолета...