Ознака: Респиратор
Балкан 16.04.21 | 13:08

Новороденче приклучено на респиратор поради Ковид-19: Најмладиот пациент во Србија е бебе од Крагуевац

Новороденче со симптоми на корона вирус е третирано на Одделот за неонатологија на Универзитетскиот клинички центар во Крагуевац. Според Клиничкиот центар, воспалителниот...

Балкан 09.04.21 | 10:28

Пациент убил друг пациент во ковид-одделот на атинската болница

Пациент кој се лекувал од ковид-19 во атинска болница е уапсен под сомнение дека убил друг пациент, откако го исклучил од респиратор. Полицијата соопшти дека осомничениот,...

Балкан 06.01.21 | 12:20

Синот на Фрањо Туѓман на апарати за дишење поради компликации со Ковид-19

Пратеникот од ХДЗ и син на првиот хрватски претседател Фрањо Туѓман, Мирослав Туѓман е во тешка состојба поради заболување од Ковид-19 и во моментов се лекува во хрватската...

Балкан 25.12.20 | 23:47

Судбината си поигра со Светислав: Ги донесе респираторите во Србија и почина од корона

Капетенот на „Ер Србија“, Светислав Враниќ ги донесе првите респиратори во Србија, а почина од короната пред неколку дена. Капетанот на „Ер Србија“, Светислав Враниќ...

Здравје 26.10.20 | 10:19

Како поминува едно 12-часовно дежурство на анестезиолог кој се грижи за болни од ковид-19 кои се на респиратор?

Анестезиологот Марија Билиќ, која работи 12-часовна смена сама со 15-те најтешко болни пациенти во болницата Дубрава, за Дневник N1 објаснува како изгледа еден од нејзините...

Македонија 28.09.20 | 14:34

Во болниците низ Македонија хоспиталзиирани се вкупно 353 пациенти со ковид-19, шест се на респиратор

Во болниците низ Македонија вкупно се хоспитализирани 353 пациенти болни или суспектни на ковид-19, а од нив шест се на респиратор. Тие што се лекуваат на респиратор се...

Здравје 20.08.20 | 16:54

Мислам дека вака најбрзо ќе ме слушнете: Пациент држеле без кислород, немале боца да му заменат, сега е на респиратор

Марија Ѓорѓијоска Анѓелеска на официјалната Фејсбук страницата на министерот за здравство, Венко Филипче напиша објава во која го раскажува лошото искуство кое нејзиниот...

Здравје 09.08.20 | 11:14

Д-р Стојанов: Младите кои ќе завршат на респиратор ќе имаат големи проблеми

КОВИД-19 ги напаѓа и старите и младите, и со коморбититети и без коморбидитети. Нема правило. Ова е сè уште нова инфекција за сите нас, ни треба повеќе време за да направиме...

Здравје 06.08.20 | 15:18

Во Србија четири деца од 5 до 15 години на респиратор

Во Србија медиумите јавуваат дека вториот бран на корона вирусот удира силно и ги напаѓа најмладите. Така, српски „Курир“ пишува дека во претходните две недели, три...

Здравје 24.07.20 | 13:02

50: 50: Kолкави се шансите да преживеете на респиратор

Најтешките случаи заболени со корона вирус завршуваат на респиратор. Дилемите меѓу лекарите се колкави се шансите тој да преживее и да продолжи нормално да живее. Тие...

Здравје 18.06.20 | 10:06

На Инфективна не е спасен ниеден пациент кој бил на респиратор

На Инфективната клиника, за жал, не е спасен ниеден пациент којшто бил на респиратор, изјави директорката на клиниката доктор Милена Стевановиќ. Оттука, препораката...

Здравје 17.06.20 | 20:44

СЗО објасни како делува „Декстаметазонот“: Го намалува ризикот на смрт кај пациентите на респиратор

Во истражувањето на тимот научници од Оксфорд на околу 2.000 пациенти во болница им бил даден дексаметазон и нивните резултати биле споредени со околу 4.000 пациенти кои...

Здравје 04.06.20 | 08:46

ЕУ на земјава и донира уште осум респиратори

Бујар Османи, заедно со евроамбасадорот Самоел Жбогар и министерот за здравство Венко Филипче денеска ќе ја презентираат донацијата од Европската Унија од уште осум...

Здравје 18.05.20 | 17:46

Втор пациент со Ковид-19 тргнат од респиратор во ГОБ „8 Септември“

43 годишен пациент со КОВИД-19 е тргнат од распиратор во ГОБ„ 8 Септември“, дознава НОВА. Станува збор за пациент од Тетово кој во тешка состојба бил примен во болницата...

Свет 12.05.20 | 11:18

Преоптоварен респиратор се запалил во Русија, пет пациенти загинале

Пет пациенти заболени од коронавирус ги загубија животите во пожар што избувна во градската болница Св. Ѓорѓија на одделот за интензивна нега, поради преоптоварен респиратор,...

Здравје 06.05.20 | 13:16

Пациентот кој беше тргнат од респиратор, е во добра здравствена состојба

Триесет и седумгодишниот пациент со Ковид-19, кој вчера беше тргнат од респираторна машина во Градската општа болница „8 Септември“, е во добра здравствена состојба,...

Црна хроника 05.05.20 | 14:27

Прв пациент со Ковид-19 во Македонија тргнат од респиратор

Пациент заразен со корона вирус е роден 1983 година. Тој поминал 12 дена на респиратор, по што е исклучен од респираторот поради подобрување на неговата состојба со корона...

Здравје 28.04.20 | 15:22

Девет пациенти се на респиратор, на клиниките во земјава се лекуваат 134 пациенти со ковид-19

На Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминатите 24 часа примени се 5 нови пациенти, со што во моментов вкупно таму се хоспитализирани 52 лица. Критично болни...

Филм 28.04.20 | 13:16

Актерот Ник Кордеро поради компликации од коронавирус ставен на респиратор

Познатиот американски театарски глумец Ник Кордеро е зависен од респиратор откако вчера разви треска како компликација од новиот коронавирусот. Актерот од Бродвеј...

Свет 06.04.20 | 08:47

Џонсон на респиратор

Британскиот премиер Борис Џонсон е примен на лекување в болница, десет дена откако неговиот тест за коронавирус се покажа позитивен, објави „Би-Би-Си“. Џонсон продолжува...