Ознака: република северна македонија
Македонија 13.06.19 | 11:28

Како што сите знаете, Заев не е претерано интелигентен и доаѓа од заостаната земја како што е Северна Македонија

Меморандум До: професорите, бирократите, аналитичарите, политичарите, новинарите, културњаците, Владата на Северна Македонија и сите што се на наша страна Од: Луис Сифер Дата:...

Македонија 13.06.19 | 11:24

За Македонија зелено светло – за Албанија црвено

Резолуцијата за Македонија преку која неколку холандски пратеници бараа да се блокираат преговорите со нашата земја беше отфрлена од мнозинството во холандскиот парламент. На...

Скопје 12.06.19 | 15:53

Шилегов заокружи 50 со двојазични торти и Северна

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска го прослави 50. роденден. Тој на „Фејсбук“ ги сподели роденденските торти кои ги добил. Ви благодарам на сите за роденденските...

Македонија 30.05.19 | 15:18

Милошоски ги помести знамињата во Собрание за да ја сокрие Северна

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски не ја признава Северна, а истото го потврди и денес кога ги поместуваше јарболите со македонското и европското знаме во Собранието...

Твитови 19.05.19 | 11:18

Бој Џорџ нè нарекува Македонија, а рандом сдсмовец…


Македонија 19.05.19 | 09:04

Не гледам како било која гордост е поинаква од гордоста да се биде човек со македонско потекло, поточно Македонец

Гордост Ја слушам песнава на Северна Македонија за Евровизија на Јутуб. Ја слушам и искрено, ми се плаче. Не од што ми се допаѓа. Ниту пак од што не ми се допаѓа. Индиферентна...

Македонија 17.05.19 | 09:31

Русајков: Никогаш нема да го прифатам името Северна Македонија

Александар Русјаков на гостувањето на словенечката РТВ, во емисијата „Obzorja duha“ посветена на посетата на папата Франциск на Бугарија и Македонија, реагираше на новинарскиот...

Македонија 16.05.19 | 12:13

Децата во јуни ќе добијат свидетелства од Република Северна Македонија

Свидетелствата на децата ќе бидат со новото име на државата Република Северна Македонија, потврди министерот за образование и наука, Арбер Адеми. „Секако дека ние имаме...

Македонија 12.05.19 | 18:46

Замина претседателот на Македонија, пристигна претседателот на Северна Македонија

Стариот претседател замина, новиот влезе во претседателската вила на Водно. Пред да си ја предадат функцијата поранешниот претседател Ѓорге Иванов со највисоки државни...

Економија 09.05.19 | 14:16

Банкнотите со Северна во оптек од почетокот на 2020 година

Првите пари со името Северна Македонија ќе бидат пуштени во оптек на почетокот на наредната година. Како што соопшти денеска гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска,...

Македонија 30.04.19 | 08:32

Трамп го испрати за ратификација протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Сенатот на САД да ја ратификува Северна Македонија за НАТО, се вели во пораката од Белата куќа. Американскиот претседател Доналд Трамп го испрати до Сенаторите протоколот...

Балкан 29.04.19 | 13:39

Вулин: Северна Македонија сѐ почесто ќе ја „напаѓа“ Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин во Москва на државниот канал „Русија 24“ порача дека „светот нема да ја сопре несреќата на Балканот доколку допушти создавање...

Македонија 29.04.19 | 13:25

ДВ: Меркел го притиска Макрон за датум за Северна Македонија

Во пресрет на денешниот неформален самит во Берлин, германските медиуми ја анализираат состојбата во земјите од Западниот Балкан и ја коментираат нивната подготвеност...

Македонија 10.04.19 | 19:24

До бојкотирачите: Поддржете ме, за името истото го чувствуваме

Ништо нема да постигнеме ако ги бојкотираме изборите. Ќе ги бојкотираме еднаш, двапати, трипати и што потоа, прашаува професорката Гордана ИСлјановска Давкова. Имам...

Македонија 08.04.19 | 17:22

Со нетрпение ја очекувам казната од Заев за пречкртувањето на Северна

Мојот потег е во согласност со народната волја изразена на Референдумот 2018 година и индивидуалната слобода на изразување како човеково право. Со нетрпение ја очекувам...

Македонија 08.04.19 | 10:33

Милошоски ја пречкрта „Северна“ во Стразбур

Антонијо Милошоски не дозволи да ја претставува,,Северна” Maкедонија во Парламентарното Собрание на Советот на Европа ! ГОРДО, ја пречкрта Северна ! Македонија е името...

Економија 08.04.19 | 08:14

Првите 500-денарки со „Северна“ од Нова година

Од почетокот на 2020 година на банкнотите од по 500 денари ќе биде напишано новото име на Народна банка, а во втората половина на следната година ќе бидат заменети хартиените...

Македонија 05.04.19 | 13:05

Дали Вашето дете е родено во Република Северна Македонија? Што работи родител А и родител Б?

Дали Вашето дете е родено во Република Северна Македонија? Ако не, колку години имаше Вашето дете кога тој/таа дојде во Република Северна Македонија? Ова е дел од прашалникот...

Македонија 02.04.19 | 20:04

Имево со Северна ни доаѓа како двојна пенетрација

Новото име со Северна изгледа ни дојде како двојна пенетрација. Така коментира оперскиот пејач Игор Дурловски, а така е и фактички. Во опис на стипендија која се доделува...

Македонија 01.04.19 | 19:42

Пред посетата на Ципрас пред Владата поставена табла „Република Северна Македонија“

Попладнево е поставена табла со новото име Република Северна Македонија на владината зграда на Илинденска б.б. Таблата со новото уставно име е поставена еден ден пред...