Ознака: репортажа
Патувања 17.02.23 | 09:34

Охрид во специјализираниот туристички интернет-магазин „Travel off path“: Овој мал град во Европа е најмирното место што може да се замисли

Специјализираната интернет-страница за патувања и туристички доживувања „Travel off path“, една од најреномираните на северноамериканскиот континент, објави текст посветен...

Македонија 02.01.22 | 11:38

Репортажа на АФП: Македонците се откажаа од својата земја и бараат спас во странство

Напуштени продавници и празни улици, со малку знаци на живот во градот Валандово, од каде младите луѓе масовно бегаат во странство во надеж дека ќе најдат подобар живот....

Балкан 30.09.19 | 16:57

„Албанската мафија, најстрашна во светот“

Германската телевизија, ЗДФ, како дел од серијата документарци за криминалните банди ширум светот, подготви репортажа и за албанските банди под наслов „Албанската...

Црна хроника 06.09.19 | 13:27

Македонските затвори како мачилишта

Првиот канал на германската државна телевизија објави репортажа од затворот Идризово во Скопје во која се нотираат нехуманите услови во оваа институција и проблемите...

Патувања 21.07.19 | 15:59

Француски „Репортер“: Преспа, рај на дива природа во срцето на Балканот

Речиси 50 години, Преспанските езера беа отсечени од светот, во корист на дивата природа. Денес, оваа погранична област меѓу Македонија, Албанија и Грција смета...

Македонија 20.06.19 | 19:36

Најмодерната плантажа за марихуана, сопственост на пријателот на Зоран Заев, што тука е голем плус

Ја посетивме најмодерната плантажа за зелено злато, цветови и масло со кои ќе се снабдува целиот свет. Вака гласи насловот на репортажата на хрватската телевизија РТЛ,...

Балкан 15.03.19 | 11:36

Албанската мафија многу активна низ цела Европа

Албанската мафија е многу активна и нејзината активност се протега низ цела Европа, се наведува во репортажа емитувана на германската телевизија ЗДФ. Телевизискиот...

Македонија 01.03.19 | 17:49

Ковачев: Невидливото малцинство во Грција е бугарско

За „Невидливото малцинство во Грција“ освен грчка, Би-Би-Си загаботи и бугарска „нота“. Ако за грчката беше задолжен грчкиот амбасадор во Лондон, бугарската пристигна...

Македонија 26.02.19 | 09:32

Би-Би-Си не ја прифати грчката нота за македонското малцинство

Протестното писмо до Би-Би-Си за репортажата за македонското малцинство што беше испратено од грчката амбасада во Лондон со кое наводите на сервисот се отфрлаат како...

Македонија 25.02.19 | 20:23

МНР ќе реагира до Би-Би-Си за изразот „македонски Словени“

Репортажата на Би-Би-Си, во која британската државна медиумска куќа пренесе сведоштво на Македонец од Егејска Македонија за повеќедецениската репресија, прогонувања...