Ознака: рената дескоска
Македонија 28.01.20 | 15:23

Дескоска: Целта на законот е да се зголеми бројот на обвинителите кои гонат висока корупција

Министерката за правда Рената Дескоска истакна дека новиот закон за ЈО треба да обезбеди измена на изборот на обвинителите со зголемување на критериумите за нивен...

Македонија 25.01.20 | 07:43

Интересна порака за самоименувањето на Дескоска во Венецијанската комисија

Пратеникот Антонио Милошоски по напуштањето на средбата во Собранието за Законот за јавно обвинителство на Фејсбук соопшти во кратки црти за што станало збор на средбата...

Македонија 24.01.20 | 18:50

 Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

Не доставија и не ги презентираа забелешките. Избегаа од средбата. Кажаа само 2 предлога, ние продолживме со средбата. За јавна дебата се согласивме, но нивното барање...

Македонија 24.01.20 | 15:00

Дескоска до Мицкоски: Најдобри правници се добрите математичари кои завршиле правен факултет!

Министерката Рената Дескоска му реплицираше на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој обвини за конфликт на интереси по нејзината номинација во Венецијанската...

Македонија 24.01.20 | 12:59

Дескоска ја предложи Дескоска, Венецијанската комисија прифати

Венецијанската комисија на својата интернет страница објави дека министерката за правда Рената Дескоска е нов член од Македонија. И Дескоска побрза да се пофали дека...

Македонија 23.01.20 | 22:44

Дескоска: Клучниот камен на сопнување е надлежноста за гонење на кривични дела поврзани со прислушувањето

Надлежностите околу гонењето на кривични дела кои се поврзани и произлегуваат од незаконското следење на комуникациите или предметите на СЈО се клучниот камен на сопнување,...

Македонија 23.01.20 | 21:19

Прифатена номинацијата за Дескоска во Венецијанската комисија

Владината номинација на министерката за правда Рената Десковска за член на Венецијанската комисија е прифатена. Веста преку „Фејсбук“ ја соопшти и самата Дескоска. Денеска...

Македонија 23.01.20 | 14:39

Мицкоски: Ја повикувам Антикорупциска да го истражат назначувањето на Дескоска во Венецијанската комисија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ одговарајќи на прашање за назначувањето на министерката за правда Рената Дескоска за член на Венецијанската комисија нагласи оти тоа е е скандалозно...

Вести 22.01.20 | 11:58

Дескоска за Законот за ЈО: За одредени забелешки на ВМРО-ДПМНЕ може да дојдеме до договор

Шансите дали ќе се донесе или не законот за јавно обвинителство зависи од вистинската волја на ВМРО-ДПМНЕ, да ги стави интересите за евроинтеграција пред интересите...

Македонија 22.01.20 | 11:18

Декоска: Забелешките Венецијанската комисија за Законот за јазиците ќе се анализираат по изборите

Министерката за правда Рената Дескоска вели дека не е завршен процесот околу забелешките на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците и оти најверојатно...

Економија 17.01.20 | 09:38

Извршителите ќе може да се одземаат само 1/5 од плата или пензија, за социјалните случаи веќе нема присилно одземање

Собранието по скратена постапка ги усвои измените во Законот за извршување, со кои, меѓу другото, се доуредува постапувањето на извршителите. Како што соопшти министерката...

Македонија 13.01.20 | 12:44

Дескоска за лустрацијата: ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција

ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција, вели министерката за правда Рената Дескоска во изјава за МИА, откако на денешната собраниска Комисија...

Македонија 28.12.19 | 23:09

Дескоска знае да го чита Уставот, но не знае да го почитува и да го применува

Премиерот во заминување вечерва отвори дилема дали активно воено лице како кандидатот за МВР на ВМРО-ДПМНЕ Ковачки може да биде дел од владата. На ова преку фејсбук...

Македонија 28.12.19 | 20:35

Ременски не мисли како Дескоска: Досега не било проблем да се поставуваат безбедњаци за министри

Пратеничката и потпрестедателка на Собранието од редовите на СДСМ Фросина Ременски не се сложува со премоерот во заминување Зоран Заев и министерката за правда Рената...

Македонија 27.12.19 | 19:15

Дескоска: Сериозно ги разгледуваме препораките на Венецијанската комисија

Министерството за правда сериозно го разгледува мислењето од Венецијанска комисија за Законот за употреба на јазиците. На тоа ќе работи мешовита работна група од повеќе...

Македонија 25.12.19 | 21:18

Министерката за правда се правда за Венецијанската комисија

Откако медиумите, а не Владата, објавија за номинацијата на Рената Дескоска како иден македонски претставник во Венецијанската комисија, министерката за правда преку...

Македонија 25.12.19 | 18:36

Владата крие дека Дескоска е именувана за член на Венецијанска комисија

На вчерашната седница на Владата, министерката за правда Рената Десковска е номинирана член на Венецијанската комисија во која сега македонски претставник е професорката...

Македонија 16.12.19 | 13:17

Дескоска: Корупцијата е закана за демократијата

Прочистувањето на корупцијата е најзначајниот процес во државата, порача министерката за правда Рената Дескоска во денешното обраќање на Осмата сесија на Конференцијата...

Македонија 14.12.19 | 21:36

Нека каже дали има барем една фирма која сум ја преземал со изнуда, ако не да се извини!

Никола Груевски, поранешниот премиер на Македонија ѝ порача на министерката за правда Рената Десковска да се погледне во огледало, пред да ја побара вината во некој...

Скопје 14.12.19 | 15:11

Дескоска му подари „златна метла“ на претседателот на Судскиот совет

Министерката за правда Рената Дескоска се вклучи во акцијата „Не биди ѓубре“ во која 40.000 административци го чистат ѓубрето во градот. „Златната метла” што некој ја...