Ознака: ремдесивир
Свет 21.12.20 | 09:05

Истражување за СЗО потврдило дека лекот Ремдесивир не делува врз корона вирусот

Истражувачи за Светската здравствена организација (СЗО) детално ги испитале антивирусните лекови што им се даваат на болните од Ковид-19, во обид да откријата дали тие...

Здравје 21.12.20 | 08:53

СЗО потврди дека лекот „ремдесивир“ не делува врз коронавирусот

Истражувачи за Светската здравствена организација (СЗО) детално ги испитале антивирусните лекови што им се даваат на болните од Ковид-19, надевајќи се дека тие ќе се...

Здравје 05.12.20 | 13:15

Филипче: Ремдесивир и Фавира да се земаат само во консултација со лекарите

Ниту еден од овие лекови не се докажани  дека помагат специфично за новата болест, порача министерот за здравство Венко Филипче во одговор на новинарско прашање дека...

Здравје 15.11.20 | 19:28

Лекови на црно од Косово, додатни средства за приватната болница – голготата која Михаило ја помина за да му помогне на својот татко

Приказната на момчето од Штип што собраше донации за да го смести својот татко во приватна болница, откако тој не доби кревет во државните клиники во Скопје, почна да...

Свет 29.10.20 | 11:56

Компанијата „Гилеад сајнс“ веќе заработи 900 милиони долари од „ремдесивир“

Антивирусниот лек „ремдесивир“, кој го примаат пациенти хоспитализирани поради КОВИД-19, веќе му донесе на производителот „Гилеад сајнс“ („Gilead Science“) заработка од...

Македонија 27.10.20 | 17:44

Владата ја одобри набавката на лекот „ремдесивир“ за терапијата за Ковид-19

Владата на денешната 16-та редовна седница ја разгледа информацијата за имплементацијата на Рамковниот договор за јавна набавка на лекот „Veklury (remdesivir)“, прифатен во...

Македонија 26.10.20 | 14:26

Владата ќе одлучува за набавка на лекот „Ремдесивир“

Владата денеска ќе одлучува за набавката на лекот „Ремдесивир“ кој им помага на заразените од Ковид-19. Како што соопшти министерот за здравство Венко Филипче, Македонија...

Македонија 14.10.20 | 11:26

Пановски: Ремдесивирот е опасен и токсичен

Министерството за здравство денеска соопшти дека преку Европската Унија, Македонија добива брз пристап до лекот Ремдесивир. Европската Комисија потпиша рамковен договор...

Македонија 14.10.20 | 10:12

Македонија преку ЕУ ќе добие дополнителни дози на ремдесивир за лекување на ковид-19

Преку Европската Унија, Македонија добива брз пристап до лекот Ремдесивир. Европската Комисија потпиша рамковен договор со фармацевтската компанија „Gilead“ за набавка...

Балкан 09.10.20 | 14:14

Многу е скап: Србија го набави овој лек против корона

Во Србија од понеделник за пациентите ќе биде достапен новиот лек против коронавирусот „ремдесивир“, јави допсиникот на МИА од Белград. Директорот на Републичкиот...

Здравје 08.10.20 | 13:08

ЕУ купува половина милион дози на „ремодесивир“

Европската комисија објави дека е склучен договор со фармацевтската компанија „Гилеад“ за набавка на 500.000 дози на лекот „ремодесивир“ за третман на пациенти со Ковид-19. Договорот...

Здравје 01.07.20 | 10:48

Америка ги купи речисти сите количини на лекот кој е ефикасен за коронавирусот

САД ги купија речиси сите светски залихи на ремдесивир, еден од двата лека кои се покажаа ефикасни против ковид-19, оставајќи им ништо на Европа и остатокот од светот...

Здравје 29.06.20 | 19:14

Одредена е цената на лекот за лекување на коронавирус

Компанијата Gilead Sciences Inc одлучи цената на лекот ремдесивир, за лекување на заболени од Ковид-19, да биде 390 долари за шише, во разивиените земји, соопшти извршниот директор...

Здравје 25.06.20 | 17:53

Лекот „ремдесивир“ помага при третаман од корона

Европската агенција за лекови (ЕМА) условно го одобри користењето на антивирусниот лек „ремдесивир“ од калифорнискиот фармацевтски производител „Гилеад“ за пациенти...

Свет 30.04.20 | 09:36

Лекот „ремдесивир“ покажува добри резултати во закрепнувањето од корона

Пациентите со Ковид-19 кои го користеле лекот „ремдесивир“ закрепнале 30 проценти побрзо отколку оние на плацебо, покажуваат резултатите од големо американско клиничко...