Ознака: реконструкција
Скопје 21.09.21 | 14:18

Што е реконструирано тука? Сменет е асфалт во должина од 550?

Од граѓанската иницијатива „На точак“ реагираат на фалбите на Град Скопје за булеварот „Крсте Мисирков“: Реконструкција? Навистина? Ова е реконструкција? Што е реконструирано...

Сервиси 12.09.21 | 11:57

Поради реконструкција на дистрибутивната мрежа, Ресен и Преспа денеска 10 часа без струја

Жителите на градот Ресен и на сите населени места во Преспа денеска од 8:00 до 18:00 часот ќе бидат без напојување со електрична енергија, поради реконструкција на дистрибутивната...

Македонија 07.09.21 | 10:30

Нормално е да се реконструира булеварот кај МАНУ кога ќе заврши летото, како инаку ќе се блокира цел град

На фејсбук страната „Министерство за безживотна средина“ денеска реагираат на блокираните улици поради реконструкција на булеварот пред МАНУ. Многу е нормално да...

Скопје 20.08.21 | 11:13

Уште не е целосно пуштена во употреба, а улицата „Орце Николов“ почна да се распаѓа

Реконструкцијата на улицата Орце Николов во скопско Дебар Маало се повеќе станува легендарна. Градежните работи веќе долго време никако целосно да завршат, а веќе почна...

Култура 11.08.21 | 16:12

Се реконструира Театар Куманово

Со 10 милиони денари, средства добиени од Министерството за култура започна реконструкцијата на Театар Куманово. Во првата фаза предвидено е да се реконструира дел од...

Балкан 26.07.21 | 09:48

Реконструкција на несреќата во Хрватска: Еве како изгледало движењето на автобусот што се преврте

Хрватскиот портал „Дневник“, објави реконструкција на несреќата која се случи вчера на автопатот Брегана – Липовац крај Славонски Брод. Во несреата косовски автобус...

Скопје 01.07.21 | 11:59

Се реконструира Универзална сала, столчињата изнесени од објектот

Започна реконструкцијата на Универзалната сала во Скопје. Столчињата од гледалиштето што имаше капацитет да прими околу 1.500 лица деновиве беа изнесени од објектот...

Скопје 19.06.21 | 13:23

Почна реконструкција на шеталиштето „Кај Жабарот“

Во должина од 140 метри и со ширина од 10 метри, шеталиштето помеѓу тројниот дрворед на скопските липи ќе добие целосно нова и реконструирана патека од лиен бетон, а ќе...

Култура 06.06.21 | 15:11

Почна реконструкцијата на Универзална сала

Најавената реконструкција на Универзалната сала со зачувување на истиот габарит и автентичниот изглед почна денеска, дознава  24 Инфо. Околу објектот се поставуваат...

Скопје 06.06.21 | 08:19

Фасадата и покривот на Универзална сала ќе се реконструираат за 1,9 милиони евра

Реконструкцијата на Универзална сала во Скопје ќе ја изведува скопската фирма „Универзал-Балкан“. Град Скопје склучи договор за реконструкција на фасадата и кровниот...

Црна хроника 04.03.21 | 15:28

Родителите на Ангел соочени со обвинетиот Ештрефи за реконструкција на убиството во Ѓорче

По седум години од убиството на Ангел Петковски, денеска беше извршена реконструкција кај Очната клиника во Ѓорче Петров, по одлука на Основниот кривичен суд Скопје,...

Скопје 01.03.21 | 16:34

Нелоски: Да беа посветени, досега Универзална ќе беше реконструирана, а не 6 месеци пред избори да ветувааат реконструкција на кров и фасада!

Да беа посветени на работа за реконструкција на Универзална сала, досега наместо неколку прескоференции со различни Министри и владини претставници ќе беше завршена...

Скопје 01.03.21 | 15:58

Како ќе изгледа реконструираната Универзална сала? Огромно фоаје, светлечка купола и помалку седишта

Градските власти го презентираа изведбениот проектот за реконструкција на Универзална сала, изработен од архитектот Бујар Муча. Овој култен објект ќе биде реконструиран...

Скопје 04.02.21 | 21:22

Богдановиќ во потрага на поени пред локални избори ќе реконструира веќе реконструирана улица од Жерновски

Во потрага на политички поени и пред започнување на локални избори градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ ќе реконструира улица која е реконструирана пред...

Економија 19.12.20 | 21:08

Булеварот „Гоце Делчев“ најмодерна градска сообраќајница во Прилеп

Претседателот на Владата Зоран Заев, придружуван од градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски присуствуваше на одбележувањето на пуштање во употреба на главната...

Скопје 02.11.20 | 14:10

Поранешно Матично се реконструира, ќе биде нов младински центар

Почна реконструкција на објектот на поранешната Управа за водење на матични книги – Матично, што сега ќе биде Младински центар што ќе го користат младински организации....

Скопје 11.09.20 | 09:26

Шилегов ги упати граѓаните од автопат да влезат во Автокоманда преку Радишани

Градот Скопје апелира до граѓаните да ги користат алтернативните приоди и сообраќајници за влез во градот, кај Автокоманда, пред се поради големата реконструкција...

Скопје 06.09.20 | 13:32

Додека се реконструира Александар Македонски: Користете ги алтернативните влезови во Скопје

Во тек е голема градежна офанзива за изградба и реконструкција на градските улици, па поради тоа Град Скопје ги известува граѓаните да ги користат алтернативните приоди...

Калеидоскоп 10.07.20 | 13:01

Катедралата Нотр Дам ќе биде обновена во изворниот облик

Катедралата Нотр Дам ќе биде обновена во потполност во склад со нејзиниот изглед пред разорниот пожар минатата година, одлучи францускиот претседател Емануел Макрон...

Култура 16.04.20 | 13:26

ЈАДРО со реакција: Бара одговори и транспарентност за случајот со Стара чаршија

Асоцијацијата на независната културна сцена ЈАДРО по повод реставрацијата и санирањето на Старата скопска чаршија испратоја реакција која ја објавуваме во целост. Реакција...