Ознака: реконструкција
Свет 27.10.19 | 08:30

Претседателот на Чиле најави реконструкција на Владата поради протестите

Претседателот на Чиле Себастијан Пинера денеска повика на реконструкција на владата во обид да ги смири демонстрантите, кои веќе една недела протестираат против нееднаквоста...

Скопје 02.09.19 | 11:17

Со ноќно бележење заврши реконструкцијата на булеварот кај Бит-Пазар

Со ноќно бележење на сообраќајна сигнализација заврши реконструкцијата и на другата страна на булеварот Крсте Мисирков кај Бит-Пазар во општина Чаир. Екипите на Град...

Македонија 26.06.19 | 22:16

По десет часа расправа разрешени Тевдовски, Фазлиу и Лика

Собранието вечерва ги разреши од функцијата министерот за финансии Драган Тевдовски, министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу и министерот без ресор задолжен...

Твитови 26.06.19 | 21:43

Македонската Влада по реконструкцијата во 2020


Македонија 26.06.19 | 08:36

Собранието денеска ќе расправа за новите министри

Собранието денеска треба да расправа за новите министри предложени од страна на премиерот Зоран Заев. Според предлогот, Трајан Димковски треба да биде нов министер...

Македонија 24.06.19 | 21:18

Касами: Биографијата ја накитил како директор на селска кооператива, а не е способен да води две позиции

Претседател на движењето Беса во интервју во емисијата „Отворено“ на Алфа ја искоментира одлуката на премиерот Зоран Заев, покрај претседател на Владата, да се именува...

Македонија 24.06.19 | 15:25

Заев клечи пред Ахмети, не може да ги смени министрите од ДУИ

Премиерот на Северна Македонија Зоран Заев денеска клекна на колена пред Али Ахмети. Вака порталот „Тетовасот“ ја опиша таканаречената реконструкција на македонската...

Македонија 23.06.19 | 18:02

Џафери за среда ја закажа собраниската седница за избор на новите министри

Собранискиот спикер ја закажа за в среда во 11 часот седницата на која пратениците ќе го разгледуваат предлогот за владина реконструкција кој денеска попладне го достави...

Македонија 23.06.19 | 16:41

Заев сам одлучи да ни ја одземе локална, ќе одговориме соодветно

Одлуката за промена на министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу е донесена бeз coглacност на НДП, реагираа од партијата на Весел Мемеди, чиј кадар беше досегашниот...

Македонија 21.06.19 | 15:20

Заев нема да ги каже денеска имињата за нови министри

Премиерот Зоран Заев попладнево изјави дека предлогот за реконструкција на Владата ќе го достави до Собранието в недела. Тогаш ќе ги соопшти деталите околу имињата...

Македонија 21.06.19 | 09:45

Новите министри денеска вегуваат во Собранието

Премиерот Зоран Заев денес треба да ги достави до Собранието предлозите за новите министри. Тој завчера на прес-конференција рече дека во петок до Парламентот ќе го...

Македонија 20.06.19 | 11:54

Владината реконструкција во Собрание следната недела

Владата очекува во почетокот на наредната недела Собранието да го усвои Предлогот за најавената реконструкција. Како што соопшти денеска владиниот портпарол Мухамет...

Македонија 19.06.19 | 12:59

До петок предлозите за реконструкција на Владата во Собрание

Планирам до петок да ги доставам предлозите за реконструкција на Владата зошто Парламентот на почетокот на идната недела планира седница. Ако тоа се случи во понеделник...

Македонија 17.06.19 | 00:02

Метла за 8 министри и 20 директори

Претседателот на СДСМ и на Владата Зоран Заев денеска од Охрид истакна дека реконструкцијата на Владата ќе значи смени на осум министри, како и нови кадровски решенија...

Македонија 14.06.19 | 19:43

234.000 евра за реконструкција на Музејот на албанската азбука во Битола

Во Битола денеска се одржа промоција на проектот за реконструкција на Музејот на албанската азбука, за што се предвидени 234.000 евра. Реконструкцијата на Музејот е предвидена...

Македонија 13.06.19 | 19:21

Мицкоски не верува дека ќе има предвремени избори ниту реконструкција на владата

Предвремени избори или пак реконструкција на Владата – што и да ветил Заев, опозицијата не верува во неговиот збор. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски...

Скопје 07.06.19 | 15:43

„Партизанска“ од наредна недела ќе се реконструира

Градот Скопје од наредната недела ќе ја почне реконструкцијата на булеварот „Партизански одреди“, на потегот од раскрсницата со булевар „8 – ми Септември“ до мостот...

Македонија 07.06.19 | 14:22

Заев: Реконструкција или оставка по средбата со Меркел

Премиерот, Зоран Заев, денеска потврди дека е договорен точен термин за состанок со германската канцеларка, Ангела Меркел. Тој рече дека по состанокот ќе се има попрецизна...

Македонија 30.05.19 | 12:52

Заев ги има имињата на новите функционери

Во изјава за медиумите денеска премиерот Заев рече дека веќе ги има имињата на функционерите коишто планира да ги предложи за испразнетите позиции по чистката во владата...

Македонија 27.05.19 | 23:33

Аналитичарите очекуваат Заев да го врати мандатот, за полесно да го реконструира кабинетот

Дали премерот Заев подговотвува терен за враѓање на мандатот и избор на нов состав на Владата? По вчерашната партиска чистка и најавата за смена на најмалку 3ца министри,...