Ознака: рекет 2
Македонија 05.11.19 | 23:44

Писма до шведскиот инвеститор, разговори со шведскиот амбасадор – постојат материјални докази против Дончев во Рекет 2

Бранко Героски, новинарот кој ги разоткри криминалните дејства на луѓето околу и во владејачката партија СДСМ, за „Што не е јасно“ на телевизија Алфа рече дека не може...

Македонија 05.11.19 | 22:47

Героски за Рекет: Имав непријатни разговори, протисоци од Кирацовски, ме следеа…

Новинарот Бранко Героски, кој со своите колумни ги разоткри аферите Рекет 1 и 2, во гостувањето во „Што не е јасно“ на телевизија Алфа, проговори за процесот на разоткривање...

Македонија 04.11.19 | 15:52

За да избегне „црно сценарио“, странка во „Рекет 2“ месечно му плаќала на Дончев рекет преку „човекот со брада“

Какошто најави, новинарот Бранко Героски објави детали од аферата Рекет 2, во која министерот за здравство Венко Филипче и директорот на ФЗОМ Ден Дончев заради остварување...

Македонија 04.11.19 | 08:28

Героски: Што сака да биде Заев – премиер, обвинител, Шерлок Холмс или Зоран Буревесник Божиновски?

Новинарот Бранко Героски, кој ја откри аферата Рекет, најавува продолжение на аферата Рекет 2, кое ќе го објави на порталот Плусинфо денеска во 15 часот. Го пренесуваме...

Македонија 12.10.19 | 20:21

Предистражна постапка за „Рекет 2“

Предистражна постапка за „Рекет 2“ веќе е започната потврдуваат за „Алфа“ од Јавното обвинителство. Кривичната пријава поднесена од Вера Иванова против Директорот...

Македонија 02.10.19 | 13:07

Јанушев: Заев призна дека бил во дослух со обвинителството за аферата „Рекет 2”

Онака ноншалантно и лаконски, шефот на криминално-рекетарската власт Зоран Заев, практично призна дека бил во целосен дослух со обвинителството за аферата “Рекет 2”,...

Македонија 30.09.19 | 20:07

Давидовиќ: Кривично дело е признанието на Ден Дончев дека ги предупредил Швеѓаните

Апсолутно не е надлежност на Ден Дончев да предупредува странски инвеститори дека тендерот е незаконит и дека се води истрага за тоа, вели адвокатот Звонко Давидовиќ,...

Македонија 30.09.19 | 14:46

Зоран Заев знаел за „Рекет 2“

Зоран Заев денеска одговори за случајот „Рекет 2“ и за повиците Ден Дончев и Венко Филипче да бидат изземени од позициите заради поднесена кривична пријава против...

Македонија 30.09.19 | 13:57

Героски: Чек, чек, дали ОЈО за истрагите ги известува државните институции кои се ПОД ПРЕМИЕРОТ?

Новинарот Бранко Героски реагира на изјавата на премиерот Зоран Заев дадена на денената пре-конференција во Владата, кој на новинарскопрашање во врска со случајот...

Македонија 28.09.19 | 14:37

Дали рекетот од шведската компанија за Заев и Рускоска завршувал кај „благајник од Струмичко“?

Словенечката Нова 24 ТВ потенцира дека реномираната шведска здравствена компанија која и покрај лагите на Ден Дончев и на Венко Филипче влезе во Македонија, сега е под...

Македонија 27.09.19 | 11:41

Скандал! Блиски соработници на левичарскиот северномакедонски премиер Заев, добар пријател на Тања Фајон, обвинети за вршење пртисок на угледна меѓународна здравствена компанија

Под насловот „Скандал! Блиски соработници на левичарскиот северномакедонски премиер Заев, добар пријател на Тања Фајон, обвинети за вршење пртисок на угледна меѓународна...

Македонија 26.09.19 | 10:15

Поседувам докази дека Ден Дончев и Венко Филипче се обиделе да попречат странска инвестиција да влезе во Македонија

Во екот на аферата „Рекет 2“ разговараме со сопственичката на „Диамед“ Вера Иванова, чијашто фирма се најде во немилост на структури на власта. Од едната страна успешен...

Македонија 26.09.19 | 09:28

Со „Рекет 2“ се испраќа поpака дека секој потенцијален инвеститор може да настрада од соработник на Заев

Точно една недела откако во јавноста осамна аферата „Рекет 2“, тешка над 11 милиони евра, а ЈО на Русковска и властите не реагираат воопшто и со своето неделување овозможуваат...

Македонија 25.09.19 | 15:27

Новачевски му одговори на Дончев: Ви се погоди печалбата во Македонија, затоа и се вративте?

Ристо Новачевски, вработен во Дијамед Македонија, кого директорот на Фондот за здравствено осигурување Ден Дончев го обвини дека е неформален сопственик на фирмата,...

Македонија 23.09.19 | 10:00

Три години нема бизнис кој не е изрекетиран, Јатаците на Заев прават ршум низ Македонија

Криминалнта влада на Зоран Заев и СДСМ ја потона Македонија во афери и корупција.Сите светски медиуми наместо за нови достигнувања пишуваат за Македонија како за мека...

Македонија 21.09.19 | 15:31

Стоилковски: Дончев и Филипче по кој знае кој пат се фатени во коруптивен скандал и немаат абер за оставка

Ден Дончев и Венко Филипче по кој знае кој пат се фатени во криминоген, коруптивен скандал и се уште се на функција и немаат абер од оставки за да остават вистинска истрагата...

Македонија 21.09.19 | 14:57

Народот убаво рекол ,,Човечко око ненаситно”

Аналитичарот Александар Пандов на својот Фејсбук профил, напиша дека покрај големите скандали и афери во Македонија се случуува и Рекет 2, во која главни улоги имаат...

Македонија 20.09.19 | 14:44

Ден Дончев одби да одговори како е поврзан со Зоки Кичеец и избега од новинарските прашања

Директорот на ФЗОМ Ден Дончев одржа прес-конференција о врска со кривичната пријава поради злоупотреба на нивната положба при продажбата на фирмата Диамед на странска...

Македонија 20.09.19 | 14:30

Дончев не водел хајка, само ги предупредувал Швеѓаните

Директорот на ФЗО Ден Дончев тврди дека од нивна страна не било блокирано купувањето на домашната фирма Диамед од фирмата Диаверум од Шведска како како што обвини поранешната...

Македонија 20.09.19 | 12:43

Дали „Рекет 2” завршува со Дончев и Филипче или е почеток на нешто многу поголемо?

“Пукна” нова серија од мега-аферата “Рекет”! Во второто продолжение во главните улоги министерот Филипче и директорот Дончев! Кривичната пријава, поткрепена со документација...