Ознака: рекет 2
Македонија 20.12.19 | 09:42

Бојан и Миле Јовановски на распит

Бојан Јовановски, неговиот татко Миле и асистентката од „Меѓународниот сСојуз“, Христина Блажевска, денеска во Обвинителството за гонење на организиран криминал...

Македонија 18.12.19 | 14:58

Мицкоски: Зошто нема истрага за Рекет 2 чии пипци одат до Струмица

Освен аферата Рекет 1, тука е и аферата Рекет 2, за која сеуште нема обвинение, ова денеска во дел од своето обраќање го потенцираше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Бизнисмен...

Македонија 17.12.19 | 12:05

Ременски: Јас никогаш не молчам за ништо

Пратеничката Фросина Ременски денеска пристигна во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, каде треба да даде исказ за истрагата во врска со...

Македонија 17.12.19 | 09:59

Ременски денеска пред Рускоска

Пратеничката Фросина Ременски денеска пристигна во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, каде треба да даде исказ за истрагата во врска со...

Македонија 16.12.19 | 11:54

„Рекет 2“: По Ременски, и Јасна Мандиќ ги виде доказите против неа

Потпретседателката на Меѓународниот сојуз на Боки 13, Јасна Мандиќ е првата од осомничените кои неделава ќе даваат исказ за случајот. Увид во доказите во петокот направи...

Црна хроника 14.12.19 | 16:54

Рускоска најави обвинение за Рекет 2 за почетокот на јануари

Обвинителката Вилма Рускоска денеска се приклучи на акцијата за чистење ѓувре во градот Скопје и во изјавата за медиумите најави дека обвинение за случајот Рекет 2...

Македонија 14.12.19 | 15:05

Русковска: Oбвинение за случајот „Рекет 2“ може да се очекува на почетокот на јануари

Oбвинение за случајот „Рекет 2“ може да се очекува на почетокот на јануари, најави денеска обвинителката Вилма Русковска, пред да се вклучи во aкцијата за чистење. Се...

Македонија 07.12.19 | 12:58

Ќе има и „Рекет 3“, јавноста ќе биде зграната за степенот на забеганост на власта

Нема лага која до сега ја ширеше СДСМ, а да не им се врати како бумеранг, вели Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев додавајќи дека секоја една невистина им...

Македонија 05.11.19 | 23:44

Писма до шведскиот инвеститор, разговори со шведскиот амбасадор – постојат материјални докази против Дончев во Рекет 2

Бранко Героски, новинарот кој ги разоткри криминалните дејства на луѓето околу и во владејачката партија СДСМ, за „Што не е јасно“ на телевизија Алфа рече дека не може...

Македонија 05.11.19 | 22:47

Героски за Рекет: Имав непријатни разговори, протисоци од Кирацовски, ме следеа…

Новинарот Бранко Героски, кој со своите колумни ги разоткри аферите Рекет 1 и 2, во гостувањето во „Што не е јасно“ на телевизија Алфа, проговори за процесот на разоткривање...

Македонија 04.11.19 | 15:52

За да избегне „црно сценарио“, странка во „Рекет 2“ месечно му плаќала на Дончев рекет преку „човекот со брада“

Какошто најави, новинарот Бранко Героски објави детали од аферата Рекет 2, во која министерот за здравство Венко Филипче и директорот на ФЗОМ Ден Дончев заради остварување...

Македонија 04.11.19 | 08:28

Героски: Што сака да биде Заев – премиер, обвинител, Шерлок Холмс или Зоран Буревесник Божиновски?

Новинарот Бранко Героски, кој ја откри аферата Рекет, најавува продолжение на аферата Рекет 2, кое ќе го објави на порталот Плусинфо денеска во 15 часот. Го пренесуваме...

Македонија 12.10.19 | 20:21

Предистражна постапка за „Рекет 2“

Предистражна постапка за „Рекет 2“ веќе е започната потврдуваат за „Алфа“ од Јавното обвинителство. Кривичната пријава поднесена од Вера Иванова против Директорот...

Македонија 02.10.19 | 13:07

Јанушев: Заев призна дека бил во дослух со обвинителството за аферата „Рекет 2”

Онака ноншалантно и лаконски, шефот на криминално-рекетарската власт Зоран Заев, практично призна дека бил во целосен дослух со обвинителството за аферата “Рекет 2”,...

Македонија 30.09.19 | 20:07

Давидовиќ: Кривично дело е признанието на Ден Дончев дека ги предупредил Швеѓаните

Апсолутно не е надлежност на Ден Дончев да предупредува странски инвеститори дека тендерот е незаконит и дека се води истрага за тоа, вели адвокатот Звонко Давидовиќ,...

Македонија 30.09.19 | 14:46

Зоран Заев знаел за „Рекет 2“

Зоран Заев денеска одговори за случајот „Рекет 2“ и за повиците Ден Дончев и Венко Филипче да бидат изземени од позициите заради поднесена кривична пријава против...

Македонија 30.09.19 | 13:57

Героски: Чек, чек, дали ОЈО за истрагите ги известува државните институции кои се ПОД ПРЕМИЕРОТ?

Новинарот Бранко Героски реагира на изјавата на премиерот Зоран Заев дадена на денената пре-конференција во Владата, кој на новинарскопрашање во врска со случајот...

Македонија 28.09.19 | 14:37

Дали рекетот од шведската компанија за Заев и Рускоска завршувал кај „благајник од Струмичко“?

Словенечката Нова 24 ТВ потенцира дека реномираната шведска здравствена компанија која и покрај лагите на Ден Дончев и на Венко Филипче влезе во Македонија, сега е под...

Македонија 27.09.19 | 11:41

Скандал! Блиски соработници на левичарскиот северномакедонски премиер Заев, добар пријател на Тања Фајон, обвинети за вршење пртисок на угледна меѓународна здравствена компанија

Под насловот „Скандал! Блиски соработници на левичарскиот северномакедонски премиер Заев, добар пријател на Тања Фајон, обвинети за вршење пртисок на угледна меѓународна...

Македонија 26.09.19 | 10:15

Поседувам докази дека Ден Дончев и Венко Филипче се обиделе да попречат странска инвестиција да влезе во Македонија

Во екот на аферата „Рекет 2“ разговараме со сопственичката на „Диамед“ Вера Иванова, чијашто фирма се најде во немилост на структури на власта. Од едната страна успешен...